• Pirmdiena, 2020. gada 1. jūnijs
  • Vārda diena: Mairita, Bernedīne, Biruta
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 767mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

5.maijā LTV1 – starptautiski izskanējusī dokumentālā filma “Ģenerālplāns”

 

Krievijas maigā vara Baltijas valstīs

Otrdien, 5.maijā, LTV1 ēterā pulksten 22:05 būs skatāma režisora Jura Pakalniņa veidotā dokumentālā filma “Ģenerālplāns”, kuras ietvaros tiek pētītas metodes kā Krievija ietekmē Baltijas valstu iekšpolitiku, šķeļot vietējo sabiedrību, sējot ilgas pēc Padomju Savienības un noniecinot Baltijas valstu atgūto neatkarību. 

Baltija jau ilgus gadus ir bijis izmēģinājumu poligons informatīvajā karā, kurā kā ierindnieki karo Kremļa kontrolētas televīzijas, Krievijas finansētas nevalstiskas organizācijas un tās atbalstīti politiķi. Dokumentālā filma “Ģenerālplāns” nav filma par Baltijas krieviem, tā ir par ietekmes tīkla veidošanas metodi, kuras elementi sāk parādīties arī citās Rietumu valstīs.

Filmā kā eksperti piedalās  žurnāliste, Pulicera balvas laureāte un monogrāfijas “Gulaga vēsture” autore Anne Aplbauma, sabiedriskās domas izpētes aģentūras “Levadas centrs” direktors Ļevs Gudkovs (Krievija), bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens, Atlantijas līguma asociācijas veceprezidents Džulians Lindlijs - Frenčs, mūzikas kritiķis, kurš atteicies dzīvot Putina Krievijā Artemijs Troickis, žurnāla “The Economist” redaktors Edvards Lukass un citi.

Filma ar plašu rezonansi kā sabiedrībā tā politiskajā vidē pirmizrādi piedzīvoja 3.martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kam sekoja plaša interese par filmu un tās sižetu virknē Eiropas valstu mediju – Somijā, Lielbritānijā, Zviedrijā, Šveicē. Latvijas iedzīvotājiem ir bijusi iespēja ar filmu un tās veidotājiem iepazīties vairākās Latvijas pilsētās.  

Filmas režisors ir Juris Pakalniņš, scenārija autore Sanita Jemberga, pētnieces Inga Spriņģe un Arta Ģiga, producenti Gints Grūbe un Elīna Gediņa – Ducena.

Filma ir Baltijas valstu žurnālistu un filmu studiju Mistrus Media (Latvija), Monoklis (Lietuva) un Allfilm (Igaunija) kopražojums. Filma tapusi sadarbībā ar  Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centru “Re:Baltica”,  filmu studiju “Red Dot Media”, Baltijas valstu sabiedriskajām raidorganizācijām (LTV, ERR, LRT), Latvijas un Lietuvas nacionālajiem kino centriem, ES programmu “Radošā  Eiropa”, Latvijas Valsts kultūrkapitāla fondu un Adenauera fondu.