• Otrdiena, 2017. gada 19. decembris
  • Vārda diena: Sarmis, Lelde
  • Rīgā +0.9°C, D vējš 1.3m/s, 768mm Hg, 88%

LTV1 ēterā būs pirmizrāde dokumentālajai filmai "Degošais"

 

Trešdien, 16. augustā, LTV1 ēterā plkst.21:50 būs TV pirmizrāde 2016.gadā tapušajai dokumentālajai filmai "Degošais".

Filma tapusi "Film Angels Studio", tās režisors ir Jānis Putniņš, bet scenārija autori – J. Putniņš un Pauls Banovskis.

Elijahu Rips bija brīnumbērns. Protestējot pret Čehoslovākijas padomju okupāciju, 21 gada vecumā viņš mēģināja sadedzināties, taču nesadega. Viņš tika ieslodzīts psihiatriskajā slimnīcā, tomēr izkļuva brīvībā.  Vēlāk pievērsās svēto rakstu studijām un strādā par matemātikas profesoru. Viņa pētījumi turpinās.

Elijahu Rips ir dzimis 1948. gadā Rīgā matemātikas skolotāja ģimenē. Viņš bija pirmais skolnieks no Latvijas, kurš piedalījies Starptautiskajā matemātikas olimpiādē. Universitātē šis matemātikas brīnumbērns tika uzņemts 15 gadu vecumā.

No Rīgas viņš bija spiests aizbraukt 21 gada vecumā 1972. gadā, līdz ar otro tā dēvēto “refuziņiku” vilni. Atšķirībā no daudziem saviem tautiešiem, kam tā bija iespēja piepildīt ilgi loloto sapni nonākt apsolītajā zemē, Ripa aizbraukšanai bija vēl kāds iemesls.

1969. gada 13. aprīlī, trīs mēnešus pēc tam, kad Prāgā, protestējot pret padomju armijas invāziju, bija sadedzinājies Jans Palahs, Rīgā pie Brīvības pieminekļa mēģināja sadedzināties Iļja Rips.

Tagad Rips ir cienījams matemātikas profesors Jeruzalemes Ebreju universitātē. Profesors ir ortodoksāls ebrejs, un viņa lielākais un pasaulē pazīstamākais pētniecības lauks saistāms ar ebreju svēto rakstu grāmatas – Toras studijām. Rips uzskata, ka šo grāmatu ir sarakstījuši kādi augstāki spēki, tāpēc ar matemātikas palīdzību mēģina atšifrēt kodus, kas grāmatā ieprogrammēti vēl pirms vairāk nekā diviem tūkstošiem gadu.

Iļja Rips matemātikas elitei zināms arī ar saviem darbiem ģeometrisko un hiperbolisko grupu teorijās, kā arī citiem zinātniskiem pētījumiem un rakstiem matemātikas apakšnozarēs. Viņa pētījumi kļuva par pamatu pretrunīgi vērtētajai Mihaila Drosnina grāmatai “Bībeles kods”.

Filmas operators - Andrejs Rudzāts, producenti – Kaspars Rolšteins un Elīna Rode, montāžas režisors – Andris Grants, komponists – Saša Pavlova & COH, bet skaņu režisors – Ernests Ansons.