• Svētdiena, 2019. gada 18. augusts
  • Vārda diena: Liene, Helēna, Elena, Ellena, Liena
  • Rīgā +21.6°C, DA vējš 1.3m/s, 758mm Hg, 60%
LSM Bērnistaba

Piedzīvojums, kas māca patstāvību: vasaras nometnes bērniem ar īpašām vajadzībām

 

“Pēc nometnes es pamanīju, ka ir izmainījušās Krišjāņa sadzīviskās lietas, piemēram, tagad viņš var patstāvīgi nomazgāties dušā. Drīz pēc tam iemācījās peldēt bez peldriņķa,” priecājas divu dēlu mamma Linda Celma. 8 gadus vecajam Krišjānim ir Dauna sindroms, un uz Latvijas Bērnu fonda rīkotajām vasaras nometnēm viņš dodas kopā ar vecāko brāli Pauli, kuram veselības problēmu nav. Vasaras nometne ilgst tikai 10 dienas, bet tā sniedz milzīgu ieguldījumu vecāku un bērnu savstarpējās attiecībās: bērniem tās veicina patstāvību un socializācijas prasmju attīstību, savukārt vecākiem tā ir iespēja veltīt laiku tikai sev un “atslēgties” no ikdienas. Jau 20. aprīļa pievakarē LTV1 tiešraidē izskanēs akcijas “Nepaej garām!” noslēguma koncerts. Akcijas mērķis ir vākt ziedojumus nometņu rīkošanai.

Latvijas Bērnu fonds organizē vasaras nometnes bērniem ar īpašām vajadzībām jau kopš 1992. gada. Tās ļauj no ikdienas raizēm atpūsties tiem bērniem, kuru ikdiena nereti piesastīta vienai videi. Iespēja socializēties un apgūt jaunas prasmes ir neatsverama, lai bērni ar īpašām vajadzībām varētu stiprināt veselību. Četru bērnu mamma Eva Irīna Zommere, kura atvases audzina viena, atzīst, ka tas nav viegls uzdevums. Trīs bērni vēl nav sasnieguši pilngadību. Viņa norāda, ka vasaras nometne ir praktiski vienīgā vieta, kurp bērni dodas, lai ilgāku laiku pavadītu prom no mājām. Un tā arī ir vienīgā iespēja to izdarīt. “Bērniem tas ir vesels piedzīvojums, tas ir vērtīgi pavadīts laiks,” atzīst Eva. Socializēšanās ar citiem vienaudžiem ir neatsverams balsts arī ģimenes ikdienas attiecībās, jo, kā norāda Eva, mājās, nepārtraukti dzīvojot visiem kopā, bērni nogurst no mammas un viens no otra.

Nometne ir iespēja izrauties no ikdienas rutīnas, kas daudziem bērniem un vecākiem liela vērtība. Kā novērojuši Latvijas Bērnu fonda darbinieki, ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, bieži vien ir nepilnas, maznodrošinātas vai trūcīgas. Vasaras nometnes bērni un viņu vecāki sāk gaidīt jau janvārī, kad fonds saņem pirmos pieteikumus.

“Nometnē bērni iemācās mīlēt citus bērnus, rūpēties par tiem,” uzsver Eva. Kopā ar brāli, kuram nepieciešama īpaša veselības aprūpe smagu alerģiju dēļ, uz nometnēm devies arī mazais brālis un māsa. Mamma norāda, ka bērni nometnēs tiešām emocionāli nobriest – kļūst iejūtīgāki un saprotošāki. Savukārt vecākiem nometnes laikā ir iespēja padomāt par sevi un sakārtot domas un vidi sev apkārt.

Tas ir īss laiks – vienīgais gada laiks, kad es palieku viena un varu veltīt sev laiku,” atzīst Eva. “Trīs mēnešus [vasarā] bērniņš ir mājās visu laiku, un darba atvaļinājums tiek pavadīts kopā ar bērniem nevis kur citur,” atklāj Linda. Tādēļ “desmit dienas ir kā izdzīvošanas minimums”.

Klusās sestdienas pievakarē LTV1 tiešraidē izskanēs akcijas noslēguma koncerts, kura idejas pamatā ir stāsts par bērna sapņu vasaru. Tajā uzstāsies virkne iemīļotu mākslinieku – grupa “Carousel”, grupa “Carnival youth”, dziedātāja Samanta Tīna, Patrisha, grupa “The Sound Poets” kopā ar Alisi Josti, Jānis Lūsēns kopā ar Zigfrīdu Muktupāvelu un citi. Koncertu vadīs LTV raidījumu vadītāji – Laura Vonda un Reinis Ošenieks. Tieši viņi pērn kopā ar citiem LTV darbiniekiem devās ciemos pie bērniem uz nometni, lai pastāstītu par sevi un savu darbu, un paši savām acīm redzētu, cik daudz prieka bērnos rada mazas tikšanās un kopā pavadīts laiks.

Lai dāvātu bērniem sapņu vasaru, jau šobrīd darbojas akcijas ziedojumu tālrunis – 90006484, uz kuru piezvanot, iespējams ziedot 1,42 EUR. Tāpat ziedot iespējams internetā, Latvijas Bērnu fonda mājaslapā – ziedojumi.lbf.lv, atstājot anonīmu ziedojumu kādā no visā Latvijā izvietotajām ziedojumu kastītēm ar Latvijas Bērnu fonda logo vai veicot pārskaitījumu nodibinājumam “Latvijas Bērnu fonds” (reģ. nr. 40008018725, a/s “SEB BANKA”, konta nr. LV42UNLA0002000707402), kā maksājuma mērķi norādot “Vasaras nometnes”. Vienas desmit dienas garas nometnes, kurā var piedalīties 25 bērni, vidējās izmaksas ir 9 500 EUR. To laikā bērni uzlabo veselību, pilnveido savas radošās prasmes un talantus un galu galā – atpūšas no ikdienas rutīnas.

Labdarības akcijas “Nepaej garām!” koncerta tiešraide – 20. aprīlī, plkst. 18.35 LTV1 un REPLAY.lv.