• Svētdiena, 2020. gada 27. septembris
  • Vārda diena: Ilgonis, Ādolfs
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

“Diskusija. 100g kultūras” – kāpēc par Latvijas iedzīvotāju mīļāko grāmatu kļuva “Kaķīša dzirnavas”

 

Rītvakar, 4.decembrī pulksten 17:10, iknedēļas kultūras raidījumā “Diskusija. 100g kultūras” tiks meklēta atbilde uz jautājumu – kāpēc Kārļa Skalbes pasaka „Kaķīša dzirnavas” kļuvusi par Latvijas mīļāko grāmatu?

Pirms pāris nedēļām, 16.novembrī, tiešraidē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tika noskaidrota Latvijas iedzīvotāju mīļākā grāmata, kas izdota latviešu valodā. Grāmatu lasītājiem un LTV raidījuma „Lielā Lasīšana” skatītājiem par prieku, bet daudziem – par milzīgu pārsteigumu – par gandrīz gadu ilgušā balsošanas maratona uzvarētāju kļuva Kārļa Skalbes 1913.gadā uzrakstītā pasaka „Kaķīša dzirnavas”.

Pēc rezultātu paziņošanas komentētāji metās analizēt “Kaķīša dzirnavu” ieķīlāšanas juridiskos aspektus, savukārt aktīvās rīcības piekritēji – kritizēt pasakas varoņa nepretošanos ļaunumam. Populāri politologi pat sliecās saskatīt iemīļotās Skalbes pasakas uzvarā latviešu nācijas diagnozi - un ne to labāko.

Ir aktualizējušies jautājumi: kāpēc simts gadus pēc pasakas pirmizdevuma vairākiem tūkstošiem lasītāju tā joprojām šķiet tautas garu izteicoša un kas patiesībā tajā iekodēts – neveiksminieka tēls vai tomēr īpaša attieksme pret dzīvi?

Raidījuma “Diskusijas. 100g kultūras” studijā viesosies animācijas filmas „Kaķīša dzirnavas” režisore Roze Stiebra, sociālantropologs Klāvs Sedlenieks, kinoproducents Andrejs Ēķis un dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Diskusiju vadīs Kristīne Želve un Gustavs Terzens.