• Pirmdiena, 2020. gada 1. jūnijs
  • Vārda diena: Mairita, Bernedīne, Biruta
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 767mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

Janvāris – “Teātris.zip” mēnesis LTV1

 

Latvijas Televīzija kopā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu jauno gadu uzsāk ar teātra izrāžu maratonu LTV1 ēterā. Janvāra sestdienās pulksten 21:45 raidījumu cikla “Teātris.zip” ietvaros būs skatāmas trīs izrādes – Valmieras teātra “Zoikina kvartira”, Dailes teātra “Aija pēc Jaunsudrabiņa”  un Dailes teātra “Amadejs”. Izrāžu ciklu februāra pirmajā sestdienā noslēgs Valmieras teātra izrāde “Saules pelni”. Šomēnes “Teātris.zip” izrādes skatāmas LTV1 ēterā.

Raidījumu cikls “Teātris.zip” skatītājiem piedāvā TV ekrānos baudīt pēdējo gadu izcilākās teātru izrādes, kuras izpelnījušās lielu skatītāju un kritiķu ievērību. Šo sestdien, 9. janvārī pulksten 21:45, LTV1 būs iespēja vērot režisores Indras Rogas Valmieras teātrī iestudēto krāšņo lielformāta izrādi “Zoikina kvartira” (Zojas dzīvoklis). Kaut arī lugas darbība risinās piecus gadus pēc Krievijas revolūcijas uzņēmīgās Zojas (aktrise Ieva Puķe) skaistajā dzīvoklī, neziņa par nākotni, aizbraukšanas tēma un naudas “dabūšana” visādiem līdzekļiem ir arī šodienas dzīves skaudrā īstenība. Izrāde saņēmusi laikraksta “Diena” Gada balvu kultūrā 2012. gadā kā pārsteidzošs un kvalitatīvs mākslas fakts, kā arī tika nominēta 2012./2013. gada Latvijas teātru gada balvai 3 nominācijās. Pirms izrādes, pulksten 21:25, par autora un lugas vēsturisko patiesību raidījumā “Teātris.zip” stāstīs teātra zinātniece Edīte Tišheizere, bet savu lugas redzējumu piedāvās režisore Indra Roga..

Savukārt 16. janvārī, LTV1 ēterā pulksten 21:45 būs skatāms Dailes teātra aktierzāles šedevrs – izrāde “Aija pēc Jaunsudrabiņa”. Šī izrāde jau piecus gadus uzrunā skatītāju tuvplānā, it īpaši jauno skatītāju, kuram bieži šķiet nepieņemami literatūras klasikas kanoni. Pazīstamais stāsts par trauksmaino Aiju un viņas mūža vīriešiem režisora Regnāra Vaivara skatuviskajā versijā izvēršas vēstījumā par cilvēka laimes un mīlestības meklējumiem, kā arī par vērtību sistēmu mūsdienu sabiedrībā. Izrādi meistarīgi virza trīs aktieru, Kristīnes Nevarauskas, Ginta Grāveļa un Artūra Dīča lieliskais tēlojums, kas īpaši pateicīgs TV tuvplānam. Izrāde ir laikraksta “Diena” Gada balvas kultūrā 2010 laureāte. Tā bijusi nominēta piecām “Spēlmaņu nakts” 2010/2011 balvām.

30. janvārī pulksten 21:45 raidījumu cikls “Teātris.zip” skatītājiem piedāvā baudīt Dailes teātrī iestudēto izrādi “Amadejs” ar Artūru Skrastiņu galvenajā lomā. Dramaturgs Pīters Šefers intriģējoši un radoši apspēlē vēstures radīto leģendu par Mocarta noindēšanu, pētot, kā Saljēri (Artūrs Skrastiņš) greizsirdīgā skaudība noved jauno Mocartu līdz galējai iznīcībai. Režisors Jans Villems van den Boss par izrādi ir teicis: “Sadzīvot ar saviem dēmoniem var tikai, tos atzīstot. Luga ir cīņa par cilvēku sevī, par spēju saskatīt un pieņemt šo unikālo, bet nepilnīgo būtni, piedot sev un citiem, kā arī mēģinājums atbildēt uz jautājumu par dzīves vērtībām, slepkavību un nāvi. Vai tiešām ir notikusi slepkavība? Vai tiešām kāds ir nogalināts? Un kurš galu galā ir upuris, bet kurš – slepkava?” Izrāde tikusi nominēta trim “Spēlmaņu nakts” 2010/2011 balvām, no kurām ieguvusi divas. Raidījumā “Teātris.zip” pulksten 21:25 tiksimies ar galvenās lomas atveidotāju Artūru Skrastiņu.

Izrāžu ciklu februāra pirmajā sestdienā, 6. februārī pulksten 21:45, noslēgs Valmieras teātra izrāde “Saules pelni” – stāsts par Sāru Bernāru (1844.- 1923), leģendāru franču teātra aktrisi, kura bieži vien ir nosaukta par “vispopulārāko aktrisi pasaules vēsturē”. Dramaturgs Džons Marelis savu stāstu par viņu ir nodēvējis par dubulto dzīvi, ar to liekot saprast, ka viņas mūža noslēgumā tiek apcerēta slavas un spožuma bagātā skatuves dzīve un aktrises personīgās izjūtas. Režisors Felikss Deičs Sāras Bernāras lomu uzdāvināja aktrisei Dacei Eversai 60 gadu jubilejā. Pirms izrādes raidījumā “Teātris.zip” pulksten 21:25 saruna ar abiem izrādes aktieriem – Daci Eversu un Tālivaldi Lasmani.   

Nākamās raidījumu cikla “Teātris.zip” izrādes būs skatāmas martā LTV7 ēterā.