• Trešdiena, 2020. gada 19. februāris
  • Vārda diena: Zane, Zuzanna
  • Rīgā +4.4°C, D vējš 3.1m/s, 755mm Hg, 83%
LSM Bērnistaba

Jaunas Dzintras Gekas dokumentālās filmas Latvijas Televīzijā

 

Pieminot 1941. un 1949. gada izsūtīšanas, Latvijas Televīzija piedāvā Dzintras Gekas-Vaskas dokumentālo filmu “Tālā zeme - Sībīrija” televīzijas pirmizrādes.

Tuvojoties 25. martam – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai – Latvijas Televīzijā tiks demonstrētas jaunākās Dzintras Gekas-Vaskas dokumentālās filmas par fonda “Sibīrijas bērni” organizētajiem braucieniem uz izsūtījuma vietām. Režisors un aktieris Valdis Lūriņš 2017. gada ekspedīcijā atgriezās savā dzimtajā vietā – Turā, Evenkijas apgabalā. Tā ir vieta, kurp Lūriņš vienmēr ir vēlējies nokļūt. Valdis piedzima 1951. gadā, un Turā pavadīja sešus savas bērnības gadus. Skaistajai Evankijas dabai un Lūriņa stāstījumam par dzimto vietu, kurp nokļūt ziemā iespējams tikai ar briežiem, bet vasarā – ar mazu lidmašīnu, sekot līdzi varēs LTV1 ēterā – 15. martā, plkst. 21.30.

2016. gadā fonda organizētā brauciena ietvaros tā dalībnieki mēroja vairākus tūkstošus kilometru, lai nokļūtu sādžās, kur 1949.gada izsūtījumā atradās Jānis Ābele. Viņam, tāpat kā likteņbiedram Jānim Asarim visu mūžu bija sapnis – aizbraukt uz bērnības vietām, satikt bērnības draugus un sameklēt vecāsmātes atdusas vietu. Uz Inkino sādžu devās Juris Apse, arī viņa tuvinieki palikuši Sibīrijas zemē. Viņu stāstu būs iespējams vērot 22. martā, plkst. 21.30 LTV1.

Fonda "Sibīrijas bērni" organizētie braucieni uz Sibīriju kļuvuši par svētceļojumiem, un Dzintras Gekas-Vaskas filmas par tiem, ir liecība nākamajām paaudzēm.