• Piektdiena, 2020. gada 7. augusts
  • Vārda diena: Madars, Alfrēds, Fredis
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Latvijas Televīzija nodrošinās starptautiskā konkursa “Eirovīzijas koris” tiešraidi

 

Jau 3. augustā Zviedrijas pilsētā Gēteborgā tiks aizvadīts otrais starptautiskais amatierkoru konkurss “Eirovīzijas koris 2019”. Latviju pārstāvēs Babītes novada jauktais koris MASKA diriģenta Jāņa Ozola vadībā. Latvijas Televīzija sekos kora gaitām konkursā “Eirovīzijas koris 2019” ne vien konkursa tiešraidē, bet arī Kultūras ziņās un sociālajos medijos.

Korim MASKA Gēteborgā būs jāsacenšas kolektīviem no Beļģijas, Dānijas, Vācijas, Norvēģijas, Skotijas, Slovēnijas, Zviedrijas, Šveices un Velsas. Atšķirībā no konkursa “Eirovīzijas gada koris”, kas 2017. gadā tika aizvadīts Rīgā, Gēteborgā uzvarētājs tiks noteikts divās kārtās. Pirmajā kārtā visi desmit kori izpildīs 4 minūtes garu a capella priekšnesumu. Pēc tam žūrija apspriedīsies un dalībai fināla kārtā izvirzīs 3 korus. Finālistiem būs jāizpilda īpaši finālam sagatavota 4 minūtes gara a capella programma. Uzvarētājus noteiks profesionāļu žūrija. Žūrijas priekšsēdētājs būs britu komponists Džons Raters (John Rutter), kurš darbojās žūrijā jau pirms diviem gadiem Rīgā. Žūrijā būs arī zviedru dziedātāja Katarina Henrisone (Katarina Henryson), kura ir viena no pasaulslavenās a capella grupas “The Real Group” dibinātājām, kā arī “mūsdienu a capella mūzikas tēvs” Dīks Šarons (Deke Sharon), kurš ir vairāku grāmatu par a capella dziedāšanu autors, producējis virkni atzītu a capella mūzikas albumu un pasaulsaveno šovu “The Sing-Off”, kā arī rūpējies par mūziku filmā “Pirmklasīgās” (“Pitch Perfect”). Konkursa “Eirovīzijas koris 2019” uzvarētājs saņems ne vien uzvarētāja titulu, bet arī iespēju nākamgad doties uz Pasaules koru spēlēm Beļģijā.

“Zīmīgi, ka Latvijas Televīzija ir ne vien šī konkursa dibinātāja, bet mums arī dota iespēja darboties pie tā tālākās attīstības. Šoreiz skatītājiem tiks piedāvāta cita pasākuma dramaturģija – pusfināls un fināls,” stāsta LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle. Viņa cer, ka nākotnē būs iespējams arī skatītāju balsojums. “Galu galā koru mērķis ir uzrunāt pēc iespējas plašāku auditoriju, un šogad konkursā būs lielāka populārās mūzikas klātbūtne. Gaidāma tiešām krāšņa priekšnesumu buķete, savukārt scenārijā iekļautas gan leģendārās ABBAs, gan mūsdienīgā Aviici kompozīcijas,” atklāj Ieva.

Neskatoties uz darbīgo jūliju un to, ka koris šobrīd devies savā vēsturē vērienīgākajā turnejā uz Japānu, dziedātāji konkursam ir gatavi. Konkursam sagatavoti divi Lauras Jēkabsones skaņdarbi, kuros mūsdienīgā skanējumā ietverti latviešu folkloras elementi. Pirmajā kārtā MASKA izpildīs skaņdarbu “Pērkontēvs”, kas tika komponēts pagājušajā vasarā notikušajiem “Dziesmu kariem” un palīdzēja korim iegūt pirmo vietu. Ar to koris arī pieteicās dalībai koru Eirovīzijas atlasē. Nacionālās atlases žūrijas pārstāvis, diriģents Kaspars Ādamsons pēc atlases atzina, ka kora priekšnesumā jūtams mitoloģisks spēks, ko paspilgtina tautiskā dziedāšanas maniere, kas arī klausītājiem Eiropā ļaus sadzirdēt latvisko tradīciju spēku. Ja koris MASKA iekļūs konkursa finālā, viņi izpildīs pirmatskaņojumu – Lauras Jēkabsones “Nāc, Dieviņi!”.

Aizvadītās nedēļas nogalē  koris 35. starptautiskajā Takarazukas kamerkoru konkursā ieguva ne vien zelta godalgas renesanses un laikmetīgās mūzikas kategorijās, bet arī Grand Prix. Tomēr ar šiem panākumiem kora tūre Japānā nenoslēdzas un priekšā vēl vairāki koncerti un dalība 2. starptautiskajā Tokijas koru konkursā, kas ir viens no jaunizveidotā Pasaules koru Grand Prix posmiem. Latvijā koris atgriezīsies vien 29. jūlijā, lai jau 31. jūlijā dotos ceļā tālāk – uz Gēteborgu. Korim līdzi dosies arī LTV kultūras žurnāliste Linda Veinberga, kura sekos kora gaitām un būs klāt arī konkursa atbildīgākajos brīžos, lai par visu jaunāko pavēstītu LTV Kultūras ziņās. Par to, kā korim sokas Zviedrijā, būs iespēja uzzināt arī LTV sociālo mediju kontos @100gkulturas Twitter un Instagram un @simtsgramikulturas Facebook, kā arī LTV oficiālajos kontos.

Turēt īkšķus par mūsējiem varēs, vērojot konkursa tiešraidi LTV1 vai REPLAY.lv 3. augustā no plkst. 21.25.