• Sestdiena, 2020. gada 4. jūlijs
  • Vārda diena: Sandis, Uldis, Ulvis, Sandijs
  • Rīgā +13.6°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Latvijas Televīzija piedāvās pirmizrādi dokumentālai filmai trīs sērijās "Kailašs. Ceļā uz sevi"

 

No 1. oktobra svētdienās plkst.15.40 LTV1 ēterā būs skatāma pirmizrāde dokumentālai filmai trīs sērijās "Kailašs. Ceļā uz sevi".

Darbība risinās 2015. gadā. Cīņu meistars, advokāts un advokāte, autosportists, alpīnists. Kas viņus vieno? Vēlme piedzīvot vienu no smagākajiem un nozīmīgākajiem svētceļojumiem viņu dzīvē – gājienu apkārt Kailaša kalnam Tibetā.

Ekspedīcijā piedalās: cīņu meistars un Ogres novada domes priekšsēdētājs Egīls Helmanis, advokāti Saulvedis Vārpiņš un Iveta Pazare, uzņēmējs un autosportists Māris Saukāns kopā ar alpīnistu Kristapu Liepiņu.

Trīs svētdienās pēc kārtas gūsim iespaidu par šodienas Tibetas galvaspilsētu Lhasu, kas aizvien vairāk sāk līdzināties citām Ķīnas pilsētām un Tibetas gleznaino, mežonīgo dabu, tibetiešu ikdienu, ko caurvij vienkāršība un pieticība sadzīvē, spēcīga ticība neskaitāmiem budām, aizkustinošs cilvēcīgums un sirsnīgums. 

Tibetas galvaspilsēta Lhasa, kur ceļotāji iepazinās ar tibetiešiem - gidu Čutaku un šoferi Mimo, kā arī ar daudzajiem noteikumiem un ierobežojumiem, kas jāņem vērā, esot Tibetā. Nepārtraukta gida pavadība ir viens no noteikumiem. 

Tibetas galvaspilsētā ceļotāji aprada ar pirmajām organisma fizioloģiskām reakcijām, ko izraisa atrašanās augstkalnu reģionā, apmeklēja Potalas pili, kas ir bijusi Dalai Lamu rezidence vairāku gadsimtu garumā, un mēģināja identificēt agrākās Lhasas aprises un to Tibetas sajūtu, ko vairums ieraudzīja un iemīļoja filmā "Septiņi gadi Tibetā".

Pirms došanās tālāk ceļotāji vienā no senākajiem Lhasas klosteriem saņēma svētību gājienam ap Kailaša kalnu. Tālāk ekspedīcija devās vairāku dienu pārbraucienā ar auto no Lhasas līdz Darčenas ciematam Kailaša kalna pakājē. Brauciena laikā ceļotāji pabija vairākos ciematos un klosteros, devās pārgājienos un izbaudīja kalnu daudzveidību, šķērsoja arvien augstākas kalnu pārejas un neskaitāmus policijas un armijas kontrolposteņus, nogaršoja vietējos ēdienus un pamazām noskaņojās ceļojuma svarīgākajam notikumam - četru dienu gājienam apkārt Kailaša kalnam pa tā lielo koru. Gājiens apkārt Kailaša kalnam ir ne tikai fiziski grūts, jo gājiens sākas 4575 metrus virs jūras līmeņa, augstākajā vietā sasniedzot 5656 metrus virs jūras līmeņa, bet arī katram dalībniekam emocionāli dziļi personisks pārdzīvojums.

Citāti: 

Kristaps Liepiņš: "Iespējams, tā ir viena no maģiskākajām Ziemeļu sienām no visiem kalniem, kādi vien pasaulē ir."

Egīls Helmanis: "Ir sajūta, ka Tu esi nonācis citā pasaulē... ka ir sācies ne tikai ārējais ceļojums, bet arī iekšējais. [..] Vienalga, vai Tu esi budists, vai Tu esi kristietis, vai Tu esi pagāns, Tu pa dzīvi uzkrāj kaut kādu negatīvismu vai kaut kādas rīcības, kuras būtu jāpārdomā. Un šādā veidā ir iespēja ar viņām "pakontaktēties", un arī varbūt no kaut kā tikt arī vaļā."

Māris Saukāns: "Es respektēju visas reliģijas. Un manī kaut kur ir mana sava, mana laba daba, bet, ja es atrodos kaut kādā vidē, es respektēju to, kas atrodas tajā vidē. Bet izejot tiem vārtiem cauri pēc tā zvana..., tad arī viss sākās. Kaut kā tā sākās pa īstam. [..] Es neko daudz tur nezinu, kam tur jābūt un kā, bet kaut kas tajā ir. [..] kaut kas maģisks..."

Saulvedis Vārpiņš: "[..] Bija noticis kaut kas dīvains. Ja par Kailašu var ticēt tam, ko stāsta, var neticēt, var ticēt tam, ka notiek kaut kāda miršana, notiek kaut kāda atdzimšana, bet kaut kas līdzīgs šai miršanai/atdzimšanai diemžēl ar mani atgadījās...".