• Trešdiena, 2021. gada 28. jūlijs
  • Vārda diena: Cecīlija, Cilda
  • Rīgā migla, +18 °C, D/DR vējš, 2m/s
LSM Bērnistaba

Latvijas Televīzija piedāvās pirmizrādi - dokumentālo filmu "Valka* 1917. Latviešu Pagaidu Nacionālā padome"

 

Piektdien, 1.decembrī, plkst.21.15 LTV1 ēterā pirmizrādi piedzīvos Latvijas Televīzijas dokumentālā filma "Valka* 1917. Latviešu Pagaidu Nacionālā padome". 

Filma stāsta par Pirmā pasaules kara izraisītu notikumu, likumsakarību un nejaušību virkni, kas latviešiem, tāpat kā daudzām citām tautām, 1918. gadā ļāva piepildīt sapni par savu valsti. Taču Latvijas valsts pamati tika likti jau 1917. gada novembrī Valkā, kad latviešu lielākās partijas un sabiedriskās kustības nodibināja Latviešu Pagaidu Nacionālo Padomi.

Kāpēc tieši Valka nokļuva notikumu epicentrā? Kas deva spēku un iedvesmoja tos vīrus, kuri sāka veidot brīvu apvienotu Latviju? Un cik smags ir tas māls, no kura top valsts? 

Atbildes uz šiem jautājumiem meklēs stāstnieks - aktieris Gundars Āboliņš kopā ar vēsturniekiem un juristiem Jāni Plepu, Ēriku Jēkabsonu, Inetu Lipšu un Jāni Tomaševski.  

Filmas režisors Olafs Okonovs, scenārija autore Lilita Eglīte, operators Uvis Burjāns, bet producente Sandra Eihmane.

"Valkas 1917. gada notikumi ir apliecinājums tam, ka haosā un bezcerībā, postā un bailēs par savu kailo dzīvību stiprākie izrādās tie, kas spēku rod kultūrā. Karš un tā izraisītie politiskie procesi piedāvāja latviešiem iespēju veidot savu valsti, un par laimi atradās cilvēki, kas to prata izmantot. Kāpēc šodien par to jārunā? - Tāpēc, ka atkal tiek apšaubīta mūsu valsts esamība , bet noliedzēju  leksikā un saukļos  simt gadu laikā nekas daudz nav mainījies. Valkas  notikumu dalībniekiem  prototipi atrodami arī mūsdienās," atzīst L. Eglīte.    

Patīkamu skatīšanos kopā ar Latvijas Televīziju!