• Sestdiena, 2019. gada 7. decembris
  • Vārda diena: Dzirkstīte, Anta, Antonija
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 740mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

Latvijas Televīzijas ēterā ar jauno sezonu atgriezīsies skatītāju iecienītie kultūras raidījumi

 

No septembra Latvijas Televīzijas ēterā ar jauno sezonu atgriezīsies skatītāju iecienītie kultūras raidījumi. LTV1 atkal būs vērojami "Kultūršoks. 100 g kultūras", "Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras" un "Personība. 100 g kultūras".

"Kultūršoks.100 g kultūras" jauno sezonu sāks 1.septembrī plkst.18.55 LTV1. Jaunā "Kultūršoka" sezona skatītājiem piedāvās nozīmīgas diskusijas par šovasar notikušajām aktualitātēm kultūras jomā, pētīs un analizēs notikumu ietekmi uz sabiedrību un procesiem tajā.

Svētdien, 3. septembrī, plkst.16.15 LTV1 ēterā atgriezīsies raidījums "Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras".  Pirmajā raidījumā runāsim par Kārli Ulmani. Kas viņš bija? Latvijas lielākais diktators, ideālais vadonis, Latvijas valsts izveidotājs un apvērsuma atbalstītājs? "Nacionālie dārgumi" uzsāk sezonu, lai diskutētu par vienu no visu laiku  ietekmīgākajiem politiķiem Latvijas vēsturē Kārli Ulmani!  Pretrunīga personība ar noslēpumainu personīgo dzīvi  un  joprojām nezināmu kapa vietu. Ko Ulmaņa režīms nozīmēja Latvijas elitei un ko - Latvijas tautai? Kāpēc viņam cēla pieminekļus  un kāpēc tos postīja? Labu izglītību ieguvis lauku saimnieka dēls kļuva par leģendu. Ko viņš atstāja mantojumā Latvijai? "Nacionālie dārgumi" atgriežas ēterā ar sarunu par Latvijas politiķi, kuru joprojām  iekļauj visu laiku ietekmīgāko personību  sarakstu augšgalā. Kārlim Ulmanim – 140!

Raidījums "Personība. 100 g kultūras" jauno sezonu LTV1 ēterā sāks otrdien, 5.septembrī, plkst.19.30. Pirmā raidījuma varonis būs aktieris Artūrs Skrastiņš. Viņā gruzd nepiepildītais bērnības sapnis – kļūt par ķirurgu.  Ilgas asi uzvirmo bērnības pagalmā Aizputē, kur tētis Jānis, spožs ginekologs, un mamma, skaista, jauna  neiropatoloģe, vēl viens otru mīlēja. Kopā ar filmēšanas komandu  Artūrs Skrastiņš meklē savu identitāti, savas saknes, pēta savu vecāku dzīves, jo viņi pārāk ātri aizgāja citā saulē.
   
Portreta tapšanas laikā tā veidotājiem  izdodas vienu pēc otra dokumentēt kraso Artūra pārtapšanu – filmas "Tēvs nakts"  uzņemšanas laukumā viņš ir Žanis Lipke, vīrs, kurš Otrajā pasaules karā no nāves glāba ebrejus, bet uz Dailes teātra lielās skatuves – mūziķim un romānistam Nikam Keivam tik līdzīgais Bannijs Monro, kurš netiek galā nedz ar tēva pienākumiem, nedz sievietēm, ne dzīvi. Par Artūra darbu ar lomām viņa sieva saka: "Tas, kā viņš veido lomas, principā nekad nenotiek mierīgi un harmoniski. Viņam pēdējā finiša posmā vajag, lai viss mutuļo …".

Bet paša dzīvē Artūra Skrastiņa spēks ir viņa ģimene -  bērni Emīlija un Marats, sieva – aktrise Ilze Ķuzule-Skrastiņa un viņa radošās māsīcas, ar kurām viņš turas kopā no tīņa gadiem, kad nomira mamma.  Aktieris raidījuma veidotājus ielaidis arī savā līdz šim medijiem slēgtajā teritorijā – lauku mājās, kur dabas tuvums un lauku darbi Artūru kā personību atklāj vispatiesāk. 

Portretraidījumu par Dailes teātra aktieri veidojuši žurnāliste Ilze Strenga, režisore Zita Kaminska, operatori Aldis Šēnbergs un Harijs Katlaps.