• Ceturtdiena, 2020. gada 27. februāris
  • Vārda diena: Līva, Līvija, Andra
  • Rīgā +0.2°C, ZA vējš 0.4m/s, 743mm Hg, 87%
LSM Bērnistaba

LTV piedāvā Pirmā pasaules kara sākuma simtgades atcerei veltītu programmu

 

Atceroties 100 gadus kopš Sarajevas atentāta, kas aizsāka politikas virzību pretī Pirmajam pasaules karam, LTV1 28. un 29. jūnijā demonstrēs filmas, kas ļauj izsekot tā laika notikumu gaitai. Savukārt oficiālajā Pirmā pasaules kara sākuma dienā - 28. jūlijā - piedāvās kavēties atcerē, klausoties pasaulslaveno Vīnes filharmoniķu koncertu Sarajevā.

Rītvakar, 28. jūnijā, pulksten 19.30, LTV1 demonstrēs uz notikumu rekonstrukcijām balstītu dokumentālo filmu “Ceļā uz karu”, kas pēta erchercoga Franča Ferdinanda slepkavību 1914. gada 28. jūnijā un to, kā Austroungārija izmantoja troņmantnieka nāvi par ieganstu karam pret Serbiju. Filmā iekļauti iepriekš neredzēti arhīvu materiāli un iespaidīga datorgrafika.

Režisora Andreasa Prohaskas vēsturiskā spēlfilma „Atentāts. Sarajeva, 1914” svētdien, 29. jūnijā, pulksten 21.15, LTV1 skatītājiem ļaus notikumus vērot no cilvēciskā skatpunkta, par vienu centrālajiem tēliem izvirzot miertiesnesi Leo Pfeferu. Ir 1914. gads un Eiropas sirdī briest nemiers. Austroungārijas impērijai arvien grūtāk saglabāt varu pār tās provincēm, jo īpaši Serbiju. Neskatoties uz briesmām, kroņprincis Francis Ferdinands un viņa sieva Sofija dodas cauri Sarajevai, kur abi tiek nogalināti. Šādi aizsākas vardarbības un nelikumību lavīna - intrigas, nodevības, uzbrukumi serbu civiliedzīvotājiem, ambiciozu birokrātu tiekšanās pēc varas un ārvalstu aģentu iefiltrēšanās valdībā.

Savukārt 28. jūlijā pulksten 22.15 LTV1 demonstrēs Vīnes filharmoniskā orķestra un Sarajevas Nacionālā Teātra kora koncertu diriģenta Franča Velzera-Mesta vadībā. Vīnes filharmoniskā orķestra Sarajevas koncerts ir centrālais no muzikālu pasākumu kopuma, kas šogad tiek organizēti, lai pieminētu simts gadus kopš Pirmā pasaules kara sākuma. Liela simboliska nozīme ir koncerta norises vietai – Sarajevas Nacionālajai bibliotēkai, kas atrodas tikai dažus metrus no vietas, kur norisinājās atentāts pret erchercogu Franci Ferdinandu. Šis būs pirmais pasākums, kas Nacionālajā bibliotēkā notiks pēc grandiozas restaurācijas - kopš pilsētas bombardēšanas 1992. gadā no ēkas bija saglabājušies tikai gruveši.

Programmas veidotāji aicina vienoties pārdomās un traģisko notikumu atcerē. Vīnes filharmoniķu atskaņojumā būs klausāmi skaņdarbi, ko veidojuši vācu, franču un austriešu komponisti - Jozefs Haidns, Francis Šūberts, Johanness Brāmss, Jozefs Štrauss, Moriss Ravēls un Albans Bergs. Orķestri diriģēs austrietis Francis Velzers – Mests un dziedājumu sniegs Sarajevas vietējais Nacionālā teātra koris.