• Otrdiena, 2020. gada 26. maijs
  • Vārda diena: Varis, Eduards, Edvards, Edvarts
  • Rīgā 0.0°C, - vējš 0m/s, 772mm Hg, 0%
LSM Bērnistaba

LTV turpina pētnieciski dokumentālo filmu ciklu

 

TV pirmizrāde filmai “Puika. Filmas arheoloģija”

Ceturtdien, 15. decembrī, LTV1 ēterā pulksten 21:15 televīzijas pirmizrādi piedzīvos režisores Agitas Cānes- Ķīles, scenāristes Dairas Āboliņas un operatora Edgara Bites veidotā dokumentālā filma “Puika. Filmas arheoloģija”. Filmas veidotāji gada garumā sekoja režisora Aivara Freimaņa ikdienas ritmiem viņa mājās “Aizklāņos”, uzklausīja viņa stāstus par leģendārās filmas tapšanas aizkulisēm un dokumentēja vecmeistara filozofisko pasaules izjūtu, kurā humors ļauj pārvarēt vecuma nespēku un ikdienas dzīves grūtības.

Režisora Aivara Freimaņa 1977. gadā uzņemtā filma “Puika” ir kļuvusi par nozīmīgu nacionālās kultūras daļu. Literatūras klasiķa Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” kino versija inscenēta tik delikāti un jēgpilni, ka rada 19. gadsimta latviskā dzīvesveida autentiskuma izjūtu. Tā ir latviešu kino zelta klasika, ko 1977. gadā starptautiskā kinokritiķu asociācija FIPRESCI atzina par visu laiku labāko latviešu filmu.

Dokumentālā filma “Puika. Filmas arheoloģija” turpina pētnieciski dokumentālo filmu ciklu, kas veltīts Latvijas kino šedevriem. Režisors Aivars Freimanis kopā ar savu domubiedru, operatoru Dāvi Sīmani ar spēles kino paņēmieniem restaurē ne tikai aizgājušā gadsimta lauku sadzīves ainas, bet arī latviskās dzīvošanas eksistenciālo izjūtu. Kāpēc virmoja gaiss, kad filmēšanas laukumā ieradās filmas scenārists Imants Ziedonis? Kāpēc režisors aktieru atlasē atteicās no publiski atpazīstamām sejām, bet dramatiskai lomai tomēr apstiprināja komiķi Edgaru Liepiņu? Kā laika rituma motīvus mūzikā atrada komponists Mārtiņš Brauns?

Mākslas filma “Puika” LTV1 ēterā tiks demonstrēta pulksten 22:15. Filmas centrā ir kalpu puika Jānis un viņa dzīve lauku sētā "Mūsmājās" 19. gadsimta beigās, domām un atziņām vijoties un mainoties cauri visiem gadalaikiem.