• Sestdiena, 2021. gada 19. jūnijs
  • Vārda diena: Nils, Viktors
  • Rīgā skaidrs, +29 °C, D vējš, 6m/s
LSM Bērnistaba

LTV uzsāk sešdesmitgades svinības ar filmas “Ābols upē. Filmas arheoloģija” pirmizrādi

 

Gaidot Baltijas senākās televīzijas – Latvijas Televīzijas (LTV) – 60. jubilejas svinības, kas notiks 6. novembrī, LTV  ielūdz uz dokumentālās filmas „Ābols upē. Filmas arheoloģija” pirmizrādi otrdien, 12. augustā, pulksten 21.30, kultūras vasarnīcā “Esplanāde 2014”. Televīzijas pirmizrādi jaunā filma piedzīvos sestdien, 16. augustā, pulksten 21.25, LTV1. Pēc tās pulksten 22.25 LTV piedāvās kino stāsta “Ābols upē” atjaunoto versiju.

Unikālais dokumentālā vēstījuma un mākslas kino hibrīds latviešu kino vēsturē, režisora Aivara Freimaņa filma “Ābols upē”, kas vēsta par “Zaķusalas karalisti”, šogad svin 40. jubileju. Studijā “VISIO” sadarbībā ar LTV tapis stāsts par tālaika Zaķusalas varoņiem tagad un arī šodienas Zaķusalas romantiku un mīlestību, ko filmā “Ābols upē. Filmas arheoloģija” izdzīvos divi jauni aktieri - Agnese Cīrule un Raimonds Celms.

Apciemojot vecmeistaru Aivaru Freimani viņa lauku mājās, režisors no lādes izņēma dienasgrāmatu, kuras pirmais ieraksts veikts 1970. gada decembrī. Tolaik iecerētā dokumentālā filma par Daugavas salām saucās “Upe” un nekas neliecināja, ka tās veidošana varētu ievilkties četru gadu garumā, divkārt solot Freimani atlaist un draudot uzfilmēto materiālu likvidēt... Kas īsti ir uzrakstīts šajā no kladēm salīmētajā un vairāk nekā 40 gadus glabātajā dienasgrāmatā? Ko tā var atklāt par radošajām mokām, kam pakļauts katrs mākslinieks, ko tā var pateikt par laiku un cilvēkiem? Nekad iepriekš nepubliskotā dienasgrāmata kļuva par galveno intrigu, lai dokumentālajā ciklā “Filmas arheoloģija” taptu jauna filma!

Kāpēc Aivars Freimanis kopā ar savu domu un kameras biedru Dāvi Sīmani nolēma dokumentālajā vidē ievest divus tolaik publiski vēl nepazīstamus jauniešus Ivaru Kalniņu un Akvelīnu Līvmani, liekot viņiem iekļauties Zaķusalas reālajā dzīvē un cilvēkos, vienlaicīgi izdzīvojot mīlas stāstu... Neviens dialogs vai epizode nebija iepriekš uzrakstīts uz papīra, pretēji klasiskajiem spēles kino scenārijiem. Taču mīlas nakts epizode ir viena no poētiski kaislīgākajām un noslēpumainākajām visā latviešu kino vēsturē. Filma, kas tika iesākta kā dokumentāla, tika pabeigta kā spēles filma...

Toreizējie Zaķusalas jaunieši un bērni, kuri kļuva par “Ābols upē” filmas varoņiem, tagad ir purvciemieši, zolitūdieši, kas savu pagātnes zemi sauc par Zaķusalas karalisti... 2014. gadā, Rīgas kā Eiropas galvaspilsētas un LTV jubilejas gadā, “Ābols upē. Filmas arheoloģija” pabeigta kā dāvinājums skatītājiem, stāsts par dzīves veidu un pilsētu, kādas vairs nav. Filma par jaunību un zudušo Rīgu, kas dzīvo cilvēku atmiņās un šodienu, kurai ir cits ritms un citas dominantes. Mīlestība paliek.

Ābols upē. Filmas arheoloģija
Dokumentāla filma
Filmas režisore - Agita Cāne-Ķīle
Scenāriste - Daira Āboliņa
Operators - Edgars Bite
Komponisti: Pēteris Plakidis, Raimons Tiguls
Producenti: Ieva Rozentāle, Inese Kublicka, Dzintars Belogrudovs

Filmu producē studija “ VISIO”  un Latvijas Televīzija, atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Latvijas Televīzija” ir moderns medijs, kas atspoguļo sabiedrības intereses televīzijas kanālos LTV1 un LTV7 (internetā – www.ltv.lv un www.lsm.lv). VSIA LTV skatītājiem Latvijā un ārpus tās robežām piedāvā operatīvu, objektīvu informāciju par sabiedriskajiem procesiem Latvijā, Baltijā un pasaulē. Sabiedriskās raidorganizācijas darbību uzrauga Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP). Pašreiz uzņēmums nodrošina vairāk nekā 450 darbavietas.

Latvijas Televīzija ir pirmā televīzija Baltijā. LTV (tolaik - Rīgas televīzijas studijas) pirmā pārraide notika 1954. gada 6. novembrī.