• Sestdiena, 2021. gada 23. janvāris
  • Vārda diena: Strauta, Grieta, Rebeka
  • Rīgā skaidrs, +3 °C, D vējš, 3,60m/s
LSM Bērnistaba

LTV1 – televīzijas pirmizrāde dokumentālajai filmai “Filmas arheoloģija. Teātris”

 

Sestdien, 2.maijā, pulksten 21:25 LTV1 ēterā televīzijas pirmizrādi piedzīvos 2015.gadā tapusī dokumentālā filma “Filmas arheoloģija. Teātris”. Filma atklās, kā veidojās režisora Jāņa Streiča attiecības ar tā laika realitāti un daudz pelto latviešu kino teatralitāti, kurā uzplauka kino nosacītība, kā arī ietvers spiegu stāstu elementus. Šī ir sestā Latvijas Televīzijas veidotā filmu arheoloģija, kas iemūžina leģendāras Latvijas kino filmas, to tapšanas procesus, personības un aizkadrus.

Filma “Teātris” ir absolūti neordināra un ļoti radoša Somerseta Moema darba “Teātris! Teātris! Teātris!” ekrāna versija. Streičs filmēja “Teātri” pirms tam nekad neredzējis Angliju, kur tolaik dzīvoja viņa kopš bērnības un kara laika nesatiktais tēvs. Neviens kadrs filmā nav uzņemts ārpus Latvijas. Filmā Moema Anglija tiek nospēlēta apzinoties, ka tolaik Latvija ir daļa no Padomju Savienības un tās kino industrijas.

Režisors Jānis Streičs spēja pateikt par Latviju un padomisko dzīvošanu vairāk kā jebkurš cits no tā laika režisoriem – gan maskējoties zem padomju laika tipāžiem un ironiskiem sadzīves jokiem, gan izlikdamies par angļu lordu. Tieši pats Streičs un nevis kāds aktieris filmā “Teātris” kļuva par Somersetu Moemu, kurš Padomu Savienībā bija nevēlams rakstnieks, jo  savulaik strādājis angļu izlūkdienestā.

Pēc dokumentālās filmas, pulksten 22:25, LTV1 piedāvā noskatīties Rīgas kinostudijas mākslas filmas “Teātris” abas sērijas.