• Svētdiena, 2020. gada 27. septembris
  • Vārda diena: Ilgonis, Ādolfs
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

LTV1 – Valsts svētkiem veltīta programma

 

Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, 18.novembrī, LTV1 demonstrēs īpašu programmu ar Valsts svētku tiešraidēm, skatītāju iemīļotām mākslas filmām, “Latvijas kods” dokumentālajām īsfilmām, raidījumu cikla “Teātris.zip” izrādēm un spēlfilmu “Sapņu komanda 1935”.

Jau pirmdien, 17. novembrī, pulksten 9:35, LTV1 skatītājiem piedāvā noskatīties iemīļoto Rīgas kinostudijas mākslas filmu visai ģimenei – “Emīla nedarbi” – par labsirdīgo un izpalīdzīgo Emīlu, kurš vienmēr ir izdomas bagāts un enerģisks. Dienas vidū, pulksten 14:05, raidījumu cikla “Teātris.zip” ietvaros tiks demonstrēta Nacionālā teātra izrāde “Zaļā zeme”, kas uzbur patiesas latviešu zemnieku dzīves ainas. Šodien, kad tik daudzi ir pametuši sūri, grūti atgūto zemi, izrāde atgādina par mūžīgām vērtībām un tēvzemes mīlestību.

Pulksten 19:55, LTV1 būs skatāma cikla „Latvijas kods” dokumentālā īsfilma “Pēdējais zvans”, - personisks skatījums uz valsts mēroga problēmu – mazo lauku skolu slēgšanu. Caur trīs māsu ikdienu un sīkajiem piedzīvojumiem skolā, mēs mēģinām saprast, ko īsti nozīmē sausais apgalvojums “lauki izmirst”. Un saredzam cerību.

Svētku programmu, 18.novembrī, pulksten 8:55, atklās Latvijas Republikas Proklamēšanas dienai veltīts ekumēnisks dievkalpojums tiešraidē no Rīgas Doma. Programmas turpinājumā, pulksten 10:20, LTV1 ēterā – mākslas filma lieliem un maziem “Sprīdītis” – par mazo zēnu, kurš dodas pasaulē laimes zemi meklēt.

Pulksten 11:55, LTV1 pārraidīs Latvijas Republikas Saeimas svinīgo sēdi, bet 12:55 tiešraidē no 11.novembra krastmalas būs redzama Latvijas Republikas Proklamēšanas 96.gadadienai veltītā Nacionālo bruņoto spēku parāde, kurā piedalīsies vairāk nekā 1000 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu, ugunsdzēsēju un jaunsargu.

Parādi komandēs Mācību vadības pavēlniecības komandieris pulkvedis Egils Leščinskis. To pieņems valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Andris Bērziņš, kā arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube.

Šī svētku parāde ir nozīmīga ar to, ka līdzās Latvijas karavīriem parādes ierindā būs arī sabiedrotie – lietuvieši, igauņi, norvēģi, zviedri, dāņi un briti, kā arī Vācijas un ASV karavīri – ar kuriem kopā tiek pildīti uzdevumi starptautiskajās operācijās un apgūstas militārās iemaņas. 

Pēc tiešraides, LTV1 ēterā raidījuma “Teātris.zip” Liepājas teātra izrāde “Lilioms”. Vairākām skatītāju paaudzēm un aktieriem šī ungāru dramaturga F.Molnāra luga par dienaszagli – sirdī mākslinieku Liliomu ir tuva un mīļa. 

Latvijas Republikas Proklamēšanas gadadienai veltīto svētku koncertu, kurās valdīs bigbendisks mundrums un gados jaunu talantu neslēpts dzīvesprieks, tiešraidē no Latvijas Nacionālā teātra LTV1 piedāvā noskatīties pulksten 17:30.

Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” saspēlēsies ar Kārļa Vanaga vadīto Latvijas Radio bigbendu, un šo simbiozi diriģēs “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskais vadītājs Normunds Šnē. Paši jaunākie mākslinieki šajā koncertā būs Ineses Galantes fonda konkursa laureāti un protežē – vijolnieks Daniils Bulajevs, sitaminstrumentālists Jānis Bombizo – Fedotovs un Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas saksofonu kvartets.

Daniila un Jāņa duetu klausīsimies Georga Pelēča skaistajā kompozīcijā “Ziedošais jasmīns”, savukārt jaunie saksofonisti atskaņos latviešu tautasdziesmu “Tumša nakte, zaļa zāle”. Koncertā piedalīsies arī karjeras sākumposmā esošais daudzsološais saksofonists Dāvis Jurka.

Koncerta programmā iekļauta latviešu kinoklasika – melodijas no filmām “Kārkli pelēkie zied”, “Zem apgāztā mēness”, “Pie bagātās kundzes”. Kristīnes Prauliņas balss žilbinās Raimonda Paula sendziesmās “Lūgums” un “Baltijas jūra”. Intars Busulis ekspresīvi eksponēsies latviešu klasiskās solodziesmas žanrā, un visu vainagos Raimonda Paula jaunākā kompozīcija – ar Knuta Skujenieka dzeju komponētā dziesma “Es nāku no mazas tautas”.

Pulksten 19:20 būs skatāma ciklu „Latvijas kods” noslēdzošā dokumentālā īsfilma “Lones soms”, kas stāsta par unikālu ciematu Latvijā – Loni, kur nav bezdarba un cilvēki enerģijas pilni rosās ar devīzi: „Kamēr var darīt – ir jādara!” Pēc filmas, pulksten 19:55 LTV1 tiešraidē no Brīvības pieminekļa – Valsts prezidenta Andra Bērziņa svētku uzruna.

Svētku kulminācijā, pulksten 20:55, tiešraidē no 11.novembra krastmalas, televīzijas skatītāji varēs vērot Svētku uguņošanu.

Programmas turpinājumā, pulksten 21:15, tiks demonstrēta režisora Aigara Graubas spēlfilma “Sapņu komanda 1935”. Tā ir filma par Latvijas valstsvienības gatavošanos pirmajām Eiropas meistarsacīkstēm basketbolā, kas notika Ženēvā, 1935.gadā. Basketbols bija jauna un ne īpaši populāra spēle, komandas iepriekš nebija tikušās starptautiskās sacensībās. Visi gribēja būt pirmie un ierakstīt savu vārdu sporta vēsturē. Latvijas valstsvienības jaunais treneris Baumanis ticēja, ka basketbols var kļūt par populāru spēli un apvienot dažādākos cilvēkus. Intrigas un sīkas nebūšanas, pārpratumi un raksturu cīņas, ceļš uz čempionātu. Uzvarēt var tikai uzvarot sevi.