• Svētdiena, 2021. gada 25. jūlijs
  • Vārda diena: Jēkabs, Žaklīna
  • Rīgā skaidrs, +25 °C, Z vējš, 5m/s
LSM Bērnistaba

LTV1 ēterā atgriežas raisījums “Ielas garumā”

 

Sestdien, 15.novembrī, pulksten 18:35, LTV1 ēterā atgriežas iemīļotais raidījum “Ielas garumā”. Jaunās sezonas pirmās trīs pārraides 15., 22. un 29.novembrī veltītas Latvijas senākajai pilsētai austrumu pierobežā – Ludzai.

Šovasar raidījuma “Ielas garumā” radošās komandas ceļojuma galamērķis bija austrumu pierobežas pilsēta Ludza – Latvijas senākā pilsēta, kas atrodas apmēram 270 kilometru attālumā no Rīgas. Pilsēta, kuras vaibsti ir gan multikulturāli, gan daudznacionāli, tomēr stingri saglabā savu latgalisko sakni. Trīs raidījumos “Ielas garumā” veidotāji meklēs pilsētai raksturīgo vairāku ielu garumā.

Pirmajā raidījumā, kuru LTV1 ēterā varēs noskatīties jau šo sestdien, 15.novembrī, pulksten 18:35, tiks stāstīts par Ludzas vecāko ielu-Tālavijas ielu. Tā aizvijas Ludzas pilskalna pakājē starp Lielo un Mazo Ludzas ezeru un par spīti postošajiem ugunsgrēkiem saglabājusi seno koka apbūvi, kurā var saskatīt dažādu tautību amatnieku rokrakstu. Uzkāpjot Ludzas pilskalnā, Tālavijas  ielas pagalmu dzīve atklājas kā uz delnas, bet, iebraucot ar plostu ezerā, ieraugāms tik skaists panorāmas skats, ka elpa aizraujas.

Otrais “Ielas garumā” raidījums, kas LTV1 ēterā būs redzams 22.novembrī, būs veltīts Ludzas vecpilsētai. Krāšņs latgaļu tirgus vecajā tirgus laukumā un svētki katoļu un pareizticīgo baznīcās. Ludzas lielais ugunsgrēks 1938. gadā un Zirgu tirgus stāsti. Pilsētas ebreju kopienas sarežģītā vēsture un Lielās sinagogas atjaunošanas plāni. Fotogrāfs Vulfs Franks un pilsētas ievērojamākie ārsti. Ludza no kāzām līdz kapusvētkiem 1. maija un Krišjāņa Barona ielas garumā.

Trešajā, noslēdzošajā, “Ielas garumā” raidījumā par Ludzas pilsētas ielām, kas tiks demonstrēts 29.novembrī, tiks rādīta Stacijas iela, kas sākas pie Ludzas stacijas, tad gandrīz nemanāmi uzkāpj kalnā, lai tikpat līgani ieslīdētu Mazajā Ludzas ezerā. Stacijas ielas paspārnē atrodas gan mākslas un mūzikas skolas, gan Tautas nams, ielai piekļaujas pilsētas parks un saules pulkstenis laukumā pie novada domes. Stacijas iela pieder jaunajai Ludzai – tā ierīkota 20.gadsimta sākumā, bet kultūru dažādība un notikumu blīvums tur nav mazāks kā vecpilsētā.