• Svētdiena, 2021. gada 24. janvāris
  • Vārda diena: Krišs, Eglons, Ksenija, Egle
  • Rīgā mākoņains, +3 °C, D vējš, 5,66m/s
LSM Bērnistaba

Nežēlīgi godīgi un jautri: godalgotās dokumentālās filmas "Ukraiņu šerifi" TV pirmizrāde LTV1

 

Otrdien, 14. martā, plkst. 22:05 LTV1 ēterā būs vērojama režisora Romana Bondarčuka dokumentālās filmas "Ukraiņu šerifi" televīzijas pirmizrāde. Jautrais, bet vienlaikus skaudri traģiskais stāsts ir veidots kā Latvijas, Ukrainas un Vācijas kopražojums, atklājot kolorītu vietējo iedzīvotāju ikdienu nelielā Dienvidukrainas ciematā.

 

Kā dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi Ukrainā, par spīti notiekošajam valstī un karam pierobežā? Mazajā Dienvidukrainas ciematā Starazburivkā kārtību nodrošina divi vienkārši, bet gudri un drosmīgi vīri Viktors un Volodja, kurus par šerifiem izraudzījies ciema priekšnieks. Šerifu "darba instrumenti" ir melnais humors, sagrabējis žigulis un spoži žetoni. Abi vīri traucas uz izsaukumiem, lai atrisinātu vietējo iedzīvotāju likstas.

 

Kādam ir nozagtas divas pīles, sievietei uzbrūk anakonda, pa ielu klīst vīrietis ar cirvi. Ciema priekšnieks ir iejūtīgs, izpalīdzīgs un arī bezpajumtniekam Koļam ir gatavs dot iespēju kļūt par labāku cilvēku. Koļa

reizēm ēd kaimiņu suņus, taču ir nolēmis dzīvot kārtīgāk. Sirreālais, brīžiem neticamais stāsts atklāj cilvēku ikdienu ciematā, par kuru nereti aizmirst arī oficiālās milicijas pārstāvji, un līdzās cīņai par kārtību un drošību abi vīri tīra arī skursteņus, rok kapus, izšķir strīdus un sadzer kopā ar kaimiņiem. Šerifi negaida, ka viņu dzīvi sakārtos valdība, vadošās institūcijas vai līdzcilvēki. Tiesa, filmas gaitu ir mainījis karš Ukrainas austrumos un Krimas aneksija, pievienojot stāstam viegla traģiskuma auru un pārvēršot to par melnā humora piesātinātu "komēdiju caur asarām".

 

2016. gadā Ukraina filmu izvirzīja kā savas valsts nominantu ASV Kinoakadēmijas jeb "Oskara" labākās ārzemju filmas kategorijā, bet 2015. gadā Amsterdamā tā saņēma pasaules lielākā un prestižākā dokumentālā kino festivāla IDFA galveno žūrijas balvu. Filma "Ukraiņu šerifi" piedalījusies vairāk kā 30 pasaules festivālos, pirmizrādi Latvijā piedzīvojot 2016. gadā Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā kā ARTDOKFEST programmas atklāšanas filma.

 

"Ukraiņu šerifu" scenārija autori ir filmas režisors un operators Romans Bondarčuks, kā arī Darja Averčenko, kuras vecāki šajā Ukrainas ciematā būvējuši vasarnīcu 1980. gados. Skaņu režisors - Boriss Peters, montāžas režisori - Katerina Gornostai, Romans Bondarčuks, producenti - Uldis Cekulis ("Vides Filmu Studija"), Darja Averčenko ("South"), kopproducenti - Tanja Georgjeva un Irena Taskovski ("Taskovski films" ).

 

Vairāk informācijas par dokumentālo filmu "Ukraiņu šerifi" var atrast šeit - http://vfs.lv/ukrainu-serifi/.