• Otrdiena, 2020. gada 29. septembris
  • Vārda diena: Mihails, Miķelis, Mikus, Miks
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Pasniegtas Latvijas sabiedrisko mediju balvas “Kilograms kultūras 2018”

 

26. februārī Latvijas Mākslas akadēmijā noritēja sabiedrisko mediju nozīmīgākais notikums kultūrā – balvas “Kilograms kultūras 2018” pasniegšanas ceremonija. Aizvadītā kultūras gada spilgtākie notikumi un procesi tika apbalvoti deviņās kategorijās, un skatītājus un klausītājus ceremonijas laikā priecēja grupas “Carnival Youth”, izcilā pianista Reiņa Zariņa, kora “Kamēr” un citu mākslinieku priekšnesumi.

Balvas nominantus, kā ierasts, izvirzīja kopīga Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un LSM.lv žūrija, bet kilograma atsvaru un Rietumu Bankas labdarības fonda nodrošināto prēmiju sadalījumu tiem kultūras notikumiem, kas piesātinātajā simtgadē Latvijas iedzīvotājiem palikuši atmiņā visspilgtāk un patikuši vislabāk, noteica skatītāju balsojums. Savukārt šī gada jaunākajā kategorijā “Kultūrvieta”, kurā skatītāji un klausītāji paši pieteica kultūras baudīšanas vietas nominācijai, un paši arī balsoja finālā.

Kategorijā VIZUĀLĀ MĀKSLA balvu saņēma Ieva Jurjāne par personālizstādi “Gals & sākums” (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, kuratore Ieva Kalnača). Kategorijā LITERATŪRA balvu saņēma Māra Zālīte par romānu “Paradīzes putni” (izdevniecība “Dienas grāmata”). Režisores Ināras Kolmanes filma “Bille” (studija “Deviņi”), kas tapusi programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros, saņēma balvu kategorijā KINO. “Bille” janvārī saņēma arī “Lielo Kristapu” kā labākā aizvadītā gada pilnmetrāžas filma. Kategorijā TEĀTRIS triumfēja vērienīgais Elmāra Seņkova uzvedums “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī, ar ko teātris atklāja savu simto sezonu.

Izstāde “Latvijas gadsimts” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, kas ir Latvijas muzeju kopīgs veltījums valsts simtgadei, kurā vienkopus apskatāmas izcilas Latvijas muzeju vērtības, saņēma apbalvojumu nominācijā MANTOJUMS. Kategorijā MŪZIKA balvu saņēma XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku ietvaros notikušā latviešu vokālsimfoniskās mūzikas koncerta radošā komanda diriģenta Mārtiņa Ozoliņa un režisora Dāvja Sīmaņa vadībā. Par gada PĀRSTEIGUMU skatītāji un klausītāji atzinuši ekstravaganto spēlfilmu “Kriminālās ekselences fonds” (režisors un scenārija autors Oskars Rupenheits, COMETE Films, "fon Films", Jura Podnieka Studija). Aktieris Andris Daugaviņš atzina, ka lielākais pārsteigums komandai bijis tas, ka filma nominēta kategorijā "Pārsteigums", ne "Kino".

Šī gada lielākā intriga bija apbalvojuma jaunākā nominācija – KULTŪRVIETA. Vislielāko balsotāju atzinību saņēma autobusu pietura “Šķieneri”. Balvu saņēma māksliniece Linda Riņķe, kuras vadībā tā tapa tik unikāla un neatkārtojama. Saņemot balvu, Linda neslēpa emocijas un saviļņojumu, un teica lielu paldies katram, kurš palīdzējis strādāt pie pieturas.

Savukārt kategorijā NOTIKUMS balvu saņēma XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki (Latvijas Nacionālais kultūras centrs). Deju svētku virsvadītājs Jānis Purviņš, sakot pateicības vārdus, teica emocionālu runu par svētku nozīmi: "Es esmu absolūti pārliecināts, ka latvietis ir spēcīgs, latvietis ir stiprs, skaists, latvietis mīl savu zemi, ciena savu ģimeni, un, pat ja reizēm mēs to aizmirstam, tad, paldies Dievam, mums reizi piecos gados ir šie svētki.”

“Visi nominanti un uzvarētāji ir spoži kultūras projekti, kas visvairāk spējuši uzrunāt auditoriju,” uzsver apbalvojuma žūrijas locekle, LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle. “Rezultāti ir gaidīti un reizē – negaidīti,” viņa atzīst, “no gaidītajiem, protams, Dziesmu un deju svētki! Vai, piemēram, spēcīgie, vēsturiskās zīmēs balstītie Raiņa “Pūt, vējiņi!” Nacionālajā teātrī. Tomēr ir arī pārsteigumi, pie kuriem es ierindotu gan Ievas Jurjānes smalko un emocionālo izstādi “GALS & SĀKUMS”, gan mūsu pirmās “Kultūrvietas” – autobusu pieturas “Šķieneri” panākumus”.

Arī žūrijas pārstāve Gunda Vaivode, Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode izceļ balvas ieguvējus kategorijās “Notikums” un “Kultūrvieta”. “Nav brīnums, ka par gada Notikumu atzīti Dziesmu un deju svētki, kuros iesaistījās vai ikkatrs. Bet tas, ka autobusu pietura kā kultūrvieta balsojumā apsteigusi GORU, ir pārsteigums,” viņa atzīst. “Tas nozīmē, ka ne Rīga, pat ne Rēzekne nav pasaules naba, un kultūru mēs varam ienest savā pagalmā. Vienlaikus tomēr ļoti ceru, ka reiz uz šo nomināciju varēsim pieteikt jauno Rīgas koncertzāli,” cerīga ir Gunda.

Katras kategorijas uzvarētāji saņēma ne vien īpašo Kultūras kilogramu, bet arī 1000 EUR naudas balvu no Rietumu Bankas labdarības fonda, kas atbalsta balvu un ceremonijas norisi.

Par balvu “Kilograms kultūras”

„Kilograms kultūras” ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem.

Balvas “Kilograms kultūras 2018” žūrijā darbojās sabiedrisko mediju kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Eva Johansone, Lilita Eglīte, Anete Lesīte, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode, Latvijas Radio programmu vadītāji un žurnālisti Orests Silabriedis, Liene Jakovļeva, Justīne Savitska un Toms Treibergs. Balvas tika pasniegtas jau astoto gadu.