• Ceturtdiena, 2020. gada 20. februāris
  • Vārda diena: Smuidra, Vitauts, Smuidris
  • Rīgā +5.5°C, D vējš 1.8m/s, 762mm Hg, 70%
LSM Bērnistaba

Raidījums “Teātris.zip” atgriežas ar jaunām izrādēm

 

“Mēdeja”, “Iespējamā tikšanās” un citas skatītāju un kritiķu atzinību saņēmušas izrādes mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstītās programmas ietvaros pavasarī būs vērojamas Latvijas Televīzijā.

Tieši leģendārā mākslinieka Leo Kokles (1924-1964) dzimšanas dienā – 3. martā plkst. 21.25 – ciklu atklās Nacionālā teātra izrāde „Leo. Pēdējā bohēma” (scenārija aut. I. Ābele, L. Langa, rež. E.Freibergs). Raimonda Paula mūzikls, ko Maestro, pašam esot pie klavierēm, velta savam jaunības draugam, vēsta par Leo Kokles skarbo likteni. Reiz izrāde jau rādīta, taču citā sastāvā – šoreiz galvenajās lomās redzēsim Mārtiņu Eglienu un Ditu Lūriņu. Pirms izrādes – Ojāra Rubeņa saruna ar mākslas zinātnieci Ingrīdu Burāni.

10. martā, turpinot Olgas Dreģes jubilejas svinības, pie Ojāra Rubeņa viesosies Lidija Pupure un pati Olga Dreģe, lai sarunātos par Dailes teātra izrādi “Iespējamā tikšanās”. Abas aktrises – Dreģe par Georga Frīdriha Hendeļa, bet Pupure par Johana Sebastiana Baha lomu – 2015/2016. gada sezonā Spēlmaņu naktī nominētas kā Gada labākās aktrises. Bahs apskauda Hendeli par viņa slavu un pasaulē vislabāk apmaksātā mūziķa statusu. Hendelis apskauda Bahu par viņa apdāvinātību. Bahs vairākkārt mēģināja satikties, taču Hendelis to nevēlējās. Vācu dramaturgs Pauls Barcs šo iespējamo tikšanos redzējis savā fantāzijā.

Programmu turpinās Ģirta Ēča režisētā Jaunā Rīgas teātra izrāde “Grenholma metode", un  Nacionālā Teātra izrāde “Mīla zem gobām”. 30. martā – Lielajā Piektdienā – LTV7 būs iespēja vērot Vladislava Nastavševa režisēto Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Mēdeja” ar Gunu Zariņu titullomā. Izrāde nominēta Spēlmaņu nakts balvai 2016/2017. gada sezonā kā Gada lielās formas izrāde. LTV7 ēterā tā tiks pārraidīta krieviski ar subtitriem latviešu valodā.

Aprīlī ar Dailes teātra izrādi “Granātu krāsas aproce” izrādes atgriezīsies LTV1 ēterā. Tai sekos Andreja Upīša drāmas “Sieviete” iestudējums Nacionālajā teātrī, kas izvirzīts Spēlmaņu nakts balvai piecās nominācijās 2016/2017. gada sezonā, tai skaitā – kā Gada lielās formas izrāde un Dita Lūriņa kā Gada aktrise. Sezona turpināsies ar Liepājas teātrī iestudēto komēdiju “Boing, boing!”, kas 1991. gadā iekļuva Ginesa rekordu grāmatā kā visvairāk spēlētā franču luga pasaulē.

Tāpat tiks demonstrēta JRT izrāde “Dukši”, kas 2013/2014. gada sezonā tika nominēta piecām Spēlmaņu nakts balvām. Sezonas gaitā būs iespējams vērot arī Daugavpils teātra izrādi “Nūgrymušo pile”.

Pirms izrādēm Ojārs Rubenis sarunāsies ar māksliniekiem un izrāžu veidotājiem, skaidrojot, vērtējot un atceroties izrāžu tapšanas gaitu. Raidījums, kā ierasts, būs vērojams sestdienu vakaros, plkst. 21.25. LTV1, tāpat raidījumu un izrāžu (ierobežotu laiku) ierakstus var vērot sabiedrisko mediju satura atskaņotājā replay.lv. Jaunumiem un aktualitātēm iespējams sekot līdzi arī “Teātris.zip” Facebook lapā.

Kopš 2012.gada rudens "Teātris.zip" sezonās ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu skatītājiem ir bijusi iespēja vērot 156 dažādu laiku Latvijas teātru labākās izrādes ierakstā un tiešraidēs. Paralēli Latvijas Televīzija veikusi Rīgas un reģionu teātru 122 labāko izrāžu ierakstus. Tās ir izrādes, kas iekļautas Latvijas kultūras kanonā, kā arī iestudējumi, kas uzskatāmi par sava laika zīmēm. Uzziniet vairāk par rezultātiem infografikā: http://bit.ly/2FekKRb.

Foto no izrādes "Leo. Pēdējā bohēma": Latvijas Nacionālais teātris.