• Otrdiena, 2020. gada 22. septembris
  • Vārda diena: Maigurs, Mārica, Māris
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

„Skats no malas” par situāciju Krimā

 

10. martā, pulksten 17.30, par Krievijas spēku kontroli Krimā raidījumā "Skats no malas" diskutēs vadītājs Kārlis Streips ar kolēģēm Anitu Daukšti, Ingu Spriņģi un Allu Petropavlovsku.

Patlaban katru dienu no Krimas nāk ziņas par arvien lielāku Krievijas spēku kontroli.  Pārņemti robežpunkti un citas iestādes, starptautiskiem novērotājiem nav ļauts tur ierasties, aktīvi notiek darbs pie referenduma sagatavošanas par Krimas atdalīšanu no Ukrainas un pievienošanu Krievijai.  Maskavas propaganda ir nemainīga:  Krimas iedzīvotājiem ir visas tiesības pieņemt lēmumu par to, kurā valstī viņi vēlas atrasties. Tā nav nekāda iejaukšanās Ukrainas iekšējās lietās, runa ir tikai un vienīgi par "tautiešu" sargāšanu. Ja vispār kāds tur iejaucas, tad tie ir Rietumi ar saviem iebildumiem pret to, kas tur notiek. 

Savukārt, ja runa ir par Rietumiem, šķiet, ka tālāk par pirksta pakratīšanu Kremļa virzienā tie īpaši netiks. Gan Vācijā, gan Lielbritānijā, arī mūsu valstī ir izskanējusi doma, ka sankcijas pret Krieviju nudien nebūtu prāta darbs, Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa vārdiem runājot, varētu tikt sasniegts "pretējais efekts”. Taču tas lietas būtību nemaina.  Starptautiskajā likumdošanā nav paredzēta situācija, kurā kādas valsts viens reģions piepeši nolemj, ka tas vēlas piederēt citai valstij.  Krimas pievienošanās Krievijai radītu nudien "interesantu" precedentu tādām tautām kā kurdi Tuvajos Austrumos un katalāņi Spānijā.  Turklāt Krima būtu ceturtā citas valsts teritorija, kuru Krievija laikā kopš PSRS sabrukšanas ir pievākusi sev. Tiesa, Dienvidosetija un Abhāzija skaitās "neatkarīgas valstis" un Piedņestras statuss ir neskaidrs, bet tomēr. 

Var jautāt, kāpēc Krievijai tas būtu vajadzīgs, jo jau tagad ir zināms, ka samaksa par "jā" balsojumu referendumā būs gandrīz miljards eiro finanšu palīdzības.  Taču, ja runa ir par "tautiešiem," tad vērts arī konstatēt, ka "tautieši" ir atrodami arī pie mums.  Ne velti oficiālā Rīga ir lūgusi NATO atsūtīt vēl dažas lidmašīnas mūsu gaisa telpas monitorēšanai, jo ar tām četrām, kas ar to nodarbojas patlaban, it kā nepietiekot.  Vārdu sakot, situācija gana sarežģīta gan Krievijā, gan Ukrainā, gan Krimā, gan Eiropā.  

Raidījuma „Skats no malas” atkārtojums trešdien pulksten 04.55, pēcāk tas būs skatāms arī internetā -  www.ltv.lv. Raidījuma ziņas lasāmas sabiedrisko mediju ziņu portālā www.lsm.lv.

 

Informāciju sagatavoja:
Kārlis Streips

LTV žurnālists, „Skats no malas”