• Otrdiena, 2020. gada 29. septembris
  • Vārda diena: Mihails, Miķelis, Mikus, Miks
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Vēstures pārvērtēšana, tikšanās ar partizāniem, cīņas mākslas apgūšana. Kā tapa daudzsēriju filma “Sarkanais mežs”?

 

Lai palīdzētu saprast Latvijas Televīzijas daudzsēriju filmas “Sarkanais mežs” notikumu gaitu un kontekstu, un paša stāsta vēsturisko nozīmi, LTV tapusi dokumentālā filma par filmu. 1. martā, dienu pirms seriāla nonākšanas pie skatītājiem, būs vērojams režisores Agitas Cānes un scenārija autores Dairas Āboliņas kopdarbs – “Sarkanais mežs. Aizkadri”. Aktieri, filmas radošā un tehniskā komanda pastāstīs gan par to, kā radās ideja par šī stāsta inscenēšanu, aktieru atlasi, to, kā notika filmēšanas process un galu galā to, ko viņiem un Latvijai nozīmē šis sarežģītais vēstures posms.

Jau vēstīts, ka daudzsēriju filmas scenārijs balstīts uz patiesiem notikumiem pagājušā gadsimta vidū, kad Lielbritānijas un Padomju Savienības specdienestu savstarpējās cīņas lauks bija arī Latvijas meži. Vēsturiskie notikumi ir aktuāli arī šodien – ne vien vispārcilvēcisko vērtību, bet arī faktu un politisko procesu interpretācijas kontekstā. Producente Arta Ģiga, atbildot uz jautājumu par to, kāpēc tieši tagad, tik ilgu laiku pēc neatkarības atgūšanas sākam par šīm tēmām runāt, dokumentālās filmas komandai atzina, ka valstij ir bijušas citas lietas, ko risināt: “Daudz svarīgāk bija atgūt īpašumus, pārdalīt tos, uzrakstīt jaunu civillikumu. Un tikai tad, kad tu kā valsts sasniedz kaut kādu labklājības un brieduma periodu, tad tu vari sākt skatīties uz savu vēsturi un to pārvērtēt.”

“Sarkanais mežs. Aizkadri” atklās arī stāstus par to, kā filmēšanas komanda tikās ar īstiem mežabrāļiem, kuri dalījās savos skarbajos stāstos, un no kuriem daži iekļauti arī filmā. Aktieri atklās lielākās grūtības, ar kurām nācās saskarties filmēšanas procesā un to, kā bija saspēlēties vienam ar otru. Cīņas mākslas instruktori – Jānis Eglītis un Ogres mērs Egils Helmanis atklās, kā strādāja ar aktieriem, lai cīņas ainas izskatītos patiesas, kostīmu māksliniece Evija Džonsone padalīsies ar to, ar kādiem izaicinājumiem vajadzēja sastapties, lai radītu 1949. gada Lielbritānijai un Latvijai atbilstošus vizuālos tēlus.

“Sarkanais mežs. Aizkadri” – 1. martā plkst. 21.15 LTV1 un REPLAY.lv, bet pirmās divas “Sarkanā meža” sērijas – jau 2. martā plkst. 21.25 LTV1 un REPLAY.lv. Portālā LSM.lv ir pieejami plašāki materiāli par filmas tapšanu un tās vēsturiskā konteksta skaidrojums, bet no 1. marta preses tirdzniecības vietās būs pieejams īpašs žurnāla “Rīgas Viļņi” speciālizlaidums – veltīts tikai “Sarkanajam mežam”. 

Daudzsēriju filmas “Sarkanais mežs” projekts 2017. gadā uzvarēja LTV izsludinātajā simtgades seriāla  projektu konkursā. SIA «Red Dot Media» iepriekš bijusi iesaistīta LTV seriāla «Māja pie ezera» veidošanā, savukārt producentei Artai Ģigai ir pieredze arī citu liela mēroga televīzijas produktu realizēšanā. “Sarkanais mežs” tapis Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Daudzsēriju filmas “Sarkanais mežs” idejas autors, režisors un mākslinieciskās koncepcijas autors ir Normunds Pucis, scenārija autori – Ivo Briedis, Matīss Gricmanis, Armands Zvirbulis, režisors inscenētājs – Armands Zvirbulis, galvenais operators – Uldis Jancis, vēstures konsultanti – Zigmārs Turčinskis un Inese Dreimane, mūzikas autors – Zigmārs Liepiņš, tērpu māksliniece – Evija Džonsone, izpildproducente – Kristīne Āboliņa, producente – Arta Ģiga. Galvenajā – bijušā leģionāra Vitolda Reķa – lomā iejuties jaunais aktieris Jēkabs Reinis, viņa līgavu Veltu atveido Agnese Cīrule, un kopā ar viņiem galvenajās lomās iejūtas arī Dainis Grūbe un Jānis Vimba. Latvijas vēstnieku Lielbritānijā atveido leģendārais Uldis Dumpis, bet viņa kundzi spēlē Aurēlija Anužīte. Citās lomās iejūtas Jurijs Djakonovs, Elīna Vaska, Uldis Anže, Gatis Gāga, Hermans Skučs, Pāvels Griškovs, Juris Žagars, Juris Kalniņš, Maija Doveika, Kaspars Gods, Imants Strads un citi