• Ceturtdiena, 2020. gada 24. septembris
  • Vārda diena: Agris, Agrita
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

V.I.P.

"V.I.P" jaunā sezona 1. septembrī

 

Komentāri (11)

anna
Jā arī 16.03.2020. atkal ļauj ārpus laika vēl rēķināt gadus. Tas ir ļoti skumji ka tā. Tos 150.00 EUR par atbildi vajadzētu no Joksta
līdzekļiem segt.
Zenta Praude
Kāpēc VIP vadītājs Uģis Joksts šovakar (02.03.2020.) atzina par pareizu pazīstamās gleznas nosaukumu "melnais četrstūris", kas no puišu kapteiņa
mutes skaidri izskanēja ēterā, kaut arī zaļajā lodziņā parādījās pareizais nosaukums - MELNAIS KVADRĀTS. Tādā gadījumā par pareizu var atzīt arī rombu, kuram visi leņķi vienādi. Nav taisnīgi - ir gadījumi, kad Joksts "piekasās"pie viena nepareiza burta. Puiši, uzsauciet šova vadītājam magaričas, jo viņa nekonsekvence Jūs šovakar iecēla finālā.
Zenta Praude
Kāpēc VIP vadītājs Uģis Joksts šovakar (02.03.2020.) atzina par pareizu atbildi "melnais četrstūris", kaut arī pareizās atbildes lodziņā
parādījās pareizais gleznas nosaukums - MELNAIS KVADRĀTS. Nav taisnīgi, jo četrstūris nebūt nav kvadrāts. Tad jau var
teikt, ka tas ir rombs, kuram visi leņķi vienādi.
Ir gadījumi, kad Joksts "piekasās" pie viena burta. Šoreiz puišu komanda uzvarēja, pateicoties šova vadītāja nekonsekvencei.
jkalnins80@gmail.com
Un rodas jautājums: - vai Tu, Uģi, esi godīgs un objektīvs soģis???
jkalnins80@gmail.com
Pilnīgi piekrītu, jo gribēju izteikt to pašu piezīmi!
Inta Rozenvalde
Labdien!
Mēs ik pa brīdim ar interesi skatāmies radījumu “Veiksme, intuīcija, prāts” – mums tas šķiet izklaidējošs un reizē izzinošs. Tāpat kā daudzi skatītāji samērojam savas un raidījuma dalībnieku zināšanas, esam priecīgi gan par atbildēm, kas bieži vien paplašina mūsu zināšanas, gan arī par kopumā labi noformulētiem jautājumiem. Daudziem skatītājiem pareizā atbilde bieži vien veido noturīgu informāciju vai priekšstatu par kādu faktu vai parādību. Tas nozīmē, ka raidījums ir ne tikai izklaidējošs un ka tā veidotājiem tiek izvirzītas diezgan augstas prasības attiecībā uz jautājumiem, kas tiek uzdoti, un atbildēm, ko raidījuma veidotāji uzskata par pareizām un sagaida no dalībniekiem. Citiem vārdiem, šāda tipa raidījums prasa samērā augstu intelektuālās ekspertīzes līmeni. Diemžēl šajā ziņā pēdējā laikā V.I.P. veidotāji ir grēkojuši.
Sākšu ar nesen uzdoto jautājumu par to, kurš pēc skaita Latvijas Valsts prezidents ir Egils Levits. Puiši atbildēja, ka devītais, bet raidījuma vadītājs šo atbildi uzskatīja par nepareizu, jo jautājuma sastādītāji acīmredzot uzskatīja, ka Valsts prezidentu pulkā jāierindo arī Kārlis Ulmanis. Turklāt, ja atceros pareizi, šiem mīnus 150 punktiem bija būtiska loma vietu sadalē. Patiešām, ikdienas priekšstatos par Latvijas vēsturi šāds uzskats ir plaši izplatīts. Tomēr tas nav korekts. Saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi Valsts prezidentu ievēl Saeima. Pirmskara periodā pēdējais Saeimas ievēlētais Latvijas Republikas prezidents bija Alberts Kviesis, kura pilnvaras beidzās 1936. gadā. Kā norādīts Valsts prezidenta kancelejas mājaslapā, “Ministru prezidents Kārlis Ulmanis bija Valsts prezidenta amata izpildītājs no 1936. gada līdz 1940. gadam. 1934. gada 15. maijā Kārlis Ulmanis sarīkoja valsts apvērsumu, ar kuru sākās autoritārās varas periods Latvijā. 1936. gada 11. aprīlī Ministru prezidents Kārlis Ulmanis pārņem Valsts prezidenta amata izpildīšanu, pamatojoties uz 1936. gada 12. marta Likumu par Valsts prezidenta amata izpildīšanu” (https://www.president.lv/lv/valsts-prezident s/bijusie-valsts-prezidenti/karlis-ulmanis). Citiem vārdiem, pēc 1934. gada 15. maija apvērsuma Ulmanis pats sevi iecēla par Valsts prezidenta vietas izpildītāju, kas tomēr nav tas pats, kas likumīgi ievēlēts valsts galva. Laikam jau šādi vispār nevajadzēja jautājumu formulēt, jo atbildes varēja būt divas. Ja jautājums būtu formulēts, kurš pēc skaita no Latvijas Republikas likumīgi ievēlētajiem prezidentiem ir Egils Levits, tad atbilde būtu viennozīmīga ‒ devītais. Turklāt precīzi formulētais jautājums veicinātu arī sabiedrības izglītošanu.
Otrs piemērs ir pavisam svaigs. 30.XII raidījumā dalībniekiem tika vaicāts, kuras partijas manifestā tiek prasīta ģimenes likvidēšana, kopsievība un bērnu sabiedriska audzināšana. Uzvarētāju komandas dalībnieki bez šaubīšanās atpazina komunistisko partiju, un titros sniegtajā pareizajā atbildē parādās teksts, kas šie vārdi attiecas uz “Komunistiskās partijas manifestu”, kuru sarakstījuši K. Markss un F. Engelss. Protams, ka šādas KP programmatiskā dokumentā ietvertās prasības ir civilizētā sabiedrībā nepieņemamas, tas atspoguļojās arī raidījuma vadītāja šausmu intonācijas piepildītajā replikā “Ak, Dievs!”… Vienīgi šādu ideju Manifestā nav! Par to ikviens var viegli pārliecināties, ieskatoties šī darba tekstā, kas interesentiem ir viegli pieejams gan oriģinālvalodā, gan latviski (sk. https://www.satori.lv/article/komunistiskas-p artijas-manifests). Patiešām, tur ir vārdi “ģimenes likvidēšana”, “kopsievība”, “bērnu sabiedriskā audzināšana”, taču tie minēti pavisam citā, pat diametrāli pretējā kontekstā, tāpēc rodas priekšstats, ka sastādītāji, lai formulētu jautājumu, būs lasījuši kādas paskvilas, nevis pašu “Komunistiskās partijas manifestu”.
Te nu būtu vietā atcerēties terminu akadēmiskais godīgums, kas mūsdienu zinātnē kļūst arvien populārāks. Viena no akadēmiskā godīguma šķautnēm ir korekti, atbilstoši kontekstam atstāstīt kāda autora tekstu (lai cik netīkams un politiski nepieņemams tas būtu sabiedrībai un konkrētiem cilvēkiem). 30.XII raidījuma attiecīgajā jautājumā tas netika darīts. Šādā veidā neviļus tiek tiražēti primitīvi ikdienas apziņas priekšstati un dažādi mīti, kam ir visai maz kopīga ar oriģinālu. Tas nedara godu raidījumam, kas pretendē uz zināmu intelektuālo līmeni. Nobeigumā piebildīsim, ka runa nav par kādām simpātijām vai nosliecēm, bet vienīgi par tekstu korektu lasījumu, par akadēmisko godīgumu.
Laimīgu 2020. gadu, interesantus un piepildītus vakarus V.I.P. dalībniekiem studijā un “uz dīvāna”, radošu veiksmi raidījuma veidotājiem!

Inta un Juris Rozenvaldi
juris.rozenvalds@lu.lv; inta.rozenvalde@gmail.com
Raimonds Zalcmanis
Sašutuma vētra, ko daļā soctīklu lietotāju, jo īpaši kreiso intelektuāļu aprindās, raisīja šķietami vienkāršais, nepretenciozais jautājums, kas izpelnījies arī Jūsu uzmanību un izvērsto komentāru, mums bija patiess pārsteigums. Kā Jūs pareizi norādāt, jautājumā netika vaicāts par Saeimas ievēlētajiem Valsts prezidentiem, tādēļ jo neizprotamāka šķita šī TV šovā izskanējušā jautājuma kontekstā soctīklos uzvirmojusī, kategoriskiem apgalvojumiem pārpilnā, dažkārt pat agresīvi tendētā diskusija.
Jūs apgalvojat, ka uzskats par K.Ulmani kā kādreizējo Valsts prezidentu ir izplatīts tikai “ikdienas priekšstatos”. Jau kopš valsts neatkarības atjaunošanas par K.Ulmani kā Valsts prezidentu vēstīts gan skolu mācību literatūrā, gan masu medijos un neskaitāmās publikācijās, tostarp oficiozā “Latvijas Vēstnesis”, gan arī akadēmiska rakstura pētījumos un monogrāfijās, piem., Latvijas Vēsturnieku komisijas rakstu sējumos. Mums soctīklos veltītie pārmetumi “autoritārisma propagandā” ir pāradresējami arī valsts institūcijai Latvijas Pastam, kas laida klajā pirmskara Latvijas Valsts prezidentiem veltītu pastmarku sēriju – kā ceturtā šajā sērijā ir izdota pastmarka ar K.Ulmaņa portretu un tekstu “Valsts prezidents 1936-1940”. Jāatzīmē, ka K.Ulmaņa portrets ir iekļauts Valsts prezidentu portretu galerijā, kas apskatāma Rīgas pils Ģerboņu zālē. Bet vēsturnieku un tiesību zinātņu speciālistu iebildumi vēl aizvien izpaliek?!
Jūsu komentārā sniegtie pretargumenti, diemžēl, ir hrestomātiski, vispārzināmi fakti, kas konstitucionālo tiesību ekspertiem pēc valsts neatkarības atjaunošanas nav šķituši pietiekami nozīmīgi, lai K.Ulmani izslēgtu no Valsts prezidentu pulciņa. Arī nesen ieviestais formulējums “Valsts prezidenta amata izpildītājs” de facto neizslēdz Valsts prezidenta statusu, pretstatā formulējumiem “vietas izpildītājs” vai “pienākumu izpildītājs”, kas šajā gadījumā netiek lietoti.
Ielūkosimies nesenā pagātnē. Pēc R.Vējoņa ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā masu mediji – tv, radio, laikraksti un interneta portāli, turklāt, visi kā viens – vēstīja par 9. Valsts prezidentu, savukārt, A.Bērziņu minēja kā 8. Valsts prezidentu u.t.t. Pat vēl šobrīd portālā “lsm.lv” ir atrodamas publikācijas, kas vēsta par E.Levitu kā desmito Valsts prezidentu, piem., https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/foto- un-video-valsts-prezidenta-egila-levita-pirma- darba-diena-soli-pa-solim.a324479/
Tad kādēļ šī pēkšņā ažiotāža spēles “V.I.P.” kontekstā? Izrādas, ka atbilde gaužām vienkārša – jautājumu veidotāji, diemžēl, nebija pamanījuši žurnāla “Jurista Vārds” 2019. gada 22. numurā ievietoto publikāciju, kas vēsta par Dr.h.c. Egilu Levitu kā devīto Latvijas Valsts prezidentu!

Par Komunistiskās partijas manifestu. Ielūkosimies manifesta izdevumā, kas laists klajā Rīgā 1977. gadā, acīmredzot, nav iecerēts kā paskvila, un ir pieejams pdf formātā arī tīmeklī: https://dom.lndb.lv/data/obj/file/16646998.pd f
Kā programmatisks manifesta punkts skaidri un nepārprotami – bet, Jūsuprāt, diametrāli pretējā kontekstā [sic!] – ir formulēta prasība par visu bērnu nodošanu sabiedriskā audzināšanā ([77.] lpp.). “Buržuāziskās”, resp. tradicionālās ģimenes likvidācijas pozitīvo nozīmi manifesta autori uzsver pat vairākkārt (71., 91. lpp.), necenšoties atspēkot arī komunistiem veltītos pārmetumus “oficiālas, atklātas kopsievības” un “sievu kopīguma” ieviešanā (73. lpp.), tikai attaisnojoties ar neveikli argumentētu apgalvojumu, ka arī “buržuāziskā laulība īstenībā ir kopsievība”.
Piekrītam, ka arī mūsdienās dažviet vēl eksistē uzskats, ka nemaldīgu izpratni par šo K.Marksa un F.Engelsa sacerējumu, kurā paustās idejas vistiešākajā veidā veicināja totalitāru režīmu rašanos, provocēja pilsoņu karus, masu teroru un badu, izraisot desmitiem miljonu cilvēku bojāeju, var sniegt tikai padziļinātas studijas zinātniskā komunisma un marksisma-ļeņinisma jomā.

Maija Meiersone
VIP spēlē 11.jūnijā spēles vadītājs zaudētāju komandai nenoņēma 100 punktus no rezultāta par neatbildēto 10.jautājumu.
TV diena
Shodienas raidijumaa seshi LTV darbinieki vai nu izliekas, ka nezin jau ap 19 gadu svinetu vispsaules televizijas dienu, vai nu nav ..... jo pashi to svin un sveic ari skatitajus... vai nu viss ir iestudeets...
tāpat vien
šorīt (2. septembrī) paskatījos kādu ierakstītu V.I.P. raidījumu. Biju nedaudz pārsteigts, kad vadītājs pretēji paša pasludinātajiem noteikumiem kapteiņu spēlē (jautā par lidostas pasažieru skaitu 2015 gadā) piešķīra uzvaru, manuprāt, zaudētājai. Atbildes bija 500 000 un 10 000 000. Pareizā atbilde bija apmēram 5 160 000. Tad nu jautājums - kas tad tam ir tuvāk 500 000 vai 10 000 000? Man tā kā šķiet, ka pirmais variants. Jeb ko nesaprotu?
Līvija Kulikovska
Šobrīd notiekošās spēles fonā skan nesimpātiska kliegšana.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Ja respektē intuīciju un attīsti prātu, veiksme tev nepaies garām! Rudens sezonā erudīcijas spēle V.I.P.-Veiksme.Intuīcija.Prāts. tev dāvā jaunu iespēju satikt veiksmi- finālā atbildi pareizi uz visiem 10 jautājumiem bez papildiespējām un mēs summu dubultosim!

Tas nozīmē, ka komandai ir iespēja 1500Eur vietā saņemt 3000 Eur!

Erudīcijas spēles VIP radošā komanda gaida komandu pieteikumus spēlei jaunajā sezonā! Pieteikumu anketas šeit.

Kā saņemt VIP balvu - grāmatu!

Ja Tavs jautājums izskanējis erudīcijas spēles V.I.P.- Veiksme.Intuīcija.Prāts. pusfinālā, dodies uz LTV -

 Rīga , Zaķusalas krastmala 33,

sabiedriskā medija vestibilā pie caurlaides dežurantes, uzrādot personas dokumentus , varēsi izvēlēties savu no vairākām apgāda ZvaigzneABC grāmatām.

Tāpat rīkojies, ja jautājums bija iekļauts finālspēlē, bet dalībnieki veiksmīgi ar to tika galā, neizmantojot papildiespējas.

Grāmatu apgāda Zvaigzne ABC grāmatu saņem arī spēles skatītājs, kurš izlozes kārtībā tiek nosaukts par balvas uzvarētāju, katru pirmdienu atbildot uz raidījuma vadītāja  Uģa Joksta uzdoto jautājumu LTV sadaļā sociālajā tīklā facebook.

Meklēt raidījumu

Raidījumu arhīvs

Augusts Septembris
2020
Oktobris
Pr Ot Tr Ct Pt Se Sv
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Tuvākās tiešraides

         Lieldraugs NEUROZAN