• Sestdiena, 2020. gada 22. februāris
  • Vārda diena: Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija
  • Rīgā +2.5°C, D vējš 2.2m/s, 760mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

V.I.P.

"V.I.P" jaunā sezona 1. septembrī

 

Komentāri (5)

Inta Rozenvalde
Labdien!
Mēs ik pa brīdim ar interesi skatāmies radījumu “Veiksme, intuīcija, prāts” – mums tas šķiet izklaidējošs un reizē izzinošs. Tāpat kā daudzi skatītāji samērojam savas un raidījuma dalībnieku zināšanas, esam priecīgi gan par atbildēm, kas bieži vien paplašina mūsu zināšanas, gan arī par kopumā labi noformulētiem jautājumiem. Daudziem skatītājiem pareizā atbilde bieži vien veido noturīgu informāciju vai priekšstatu par kādu faktu vai parādību. Tas nozīmē, ka raidījums ir ne tikai izklaidējošs un ka tā veidotājiem tiek izvirzītas diezgan augstas prasības attiecībā uz jautājumiem, kas tiek uzdoti, un atbildēm, ko raidījuma veidotāji uzskata par pareizām un sagaida no dalībniekiem. Citiem vārdiem, šāda tipa raidījums prasa samērā augstu intelektuālās ekspertīzes līmeni. Diemžēl šajā ziņā pēdējā laikā V.I.P. veidotāji ir grēkojuši.
Sākšu ar nesen uzdoto jautājumu par to, kurš pēc skaita Latvijas Valsts prezidents ir Egils Levits. Puiši atbildēja, ka devītais, bet raidījuma vadītājs šo atbildi uzskatīja par nepareizu, jo jautājuma sastādītāji acīmredzot uzskatīja, ka Valsts prezidentu pulkā jāierindo arī Kārlis Ulmanis. Turklāt, ja atceros pareizi, šiem mīnus 150 punktiem bija būtiska loma vietu sadalē. Patiešām, ikdienas priekšstatos par Latvijas vēsturi šāds uzskats ir plaši izplatīts. Tomēr tas nav korekts. Saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi Valsts prezidentu ievēl Saeima. Pirmskara periodā pēdējais Saeimas ievēlētais Latvijas Republikas prezidents bija Alberts Kviesis, kura pilnvaras beidzās 1936. gadā. Kā norādīts Valsts prezidenta kancelejas mājaslapā, “Ministru prezidents Kārlis Ulmanis bija Valsts prezidenta amata izpildītājs no 1936. gada līdz 1940. gadam. 1934. gada 15. maijā Kārlis Ulmanis sarīkoja valsts apvērsumu, ar kuru sākās autoritārās varas periods Latvijā. 1936. gada 11. aprīlī Ministru prezidents Kārlis Ulmanis pārņem Valsts prezidenta amata izpildīšanu, pamatojoties uz 1936. gada 12. marta Likumu par Valsts prezidenta amata izpildīšanu” (https://www.president.lv/lv/valsts-prezident s/bijusie-valsts-prezidenti/karlis-ulmanis). Citiem vārdiem, pēc 1934. gada 15. maija apvērsuma Ulmanis pats sevi iecēla par Valsts prezidenta vietas izpildītāju, kas tomēr nav tas pats, kas likumīgi ievēlēts valsts galva. Laikam jau šādi vispār nevajadzēja jautājumu formulēt, jo atbildes varēja būt divas. Ja jautājums būtu formulēts, kurš pēc skaita no Latvijas Republikas likumīgi ievēlētajiem prezidentiem ir Egils Levits, tad atbilde būtu viennozīmīga ‒ devītais. Turklāt precīzi formulētais jautājums veicinātu arī sabiedrības izglītošanu.
Otrs piemērs ir pavisam svaigs. 30.XII raidījumā dalībniekiem tika vaicāts, kuras partijas manifestā tiek prasīta ģimenes likvidēšana, kopsievība un bērnu sabiedriska audzināšana. Uzvarētāju komandas dalībnieki bez šaubīšanās atpazina komunistisko partiju, un titros sniegtajā pareizajā atbildē parādās teksts, kas šie vārdi attiecas uz “Komunistiskās partijas manifestu”, kuru sarakstījuši K. Markss un F. Engelss. Protams, ka šādas KP programmatiskā dokumentā ietvertās prasības ir civilizētā sabiedrībā nepieņemamas, tas atspoguļojās arī raidījuma vadītāja šausmu intonācijas piepildītajā replikā “Ak, Dievs!”… Vienīgi šādu ideju Manifestā nav! Par to ikviens var viegli pārliecināties, ieskatoties šī darba tekstā, kas interesentiem ir viegli pieejams gan oriģinālvalodā, gan latviski (sk. https://www.satori.lv/article/komunistiskas-p artijas-manifests). Patiešām, tur ir vārdi “ģimenes likvidēšana”, “kopsievība”, “bērnu sabiedriskā audzināšana”, taču tie minēti pavisam citā, pat diametrāli pretējā kontekstā, tāpēc rodas priekšstats, ka sastādītāji, lai formulētu jautājumu, būs lasījuši kādas paskvilas, nevis pašu “Komunistiskās partijas manifestu”.
Te nu būtu vietā atcerēties terminu akadēmiskais godīgums, kas mūsdienu zinātnē kļūst arvien populārāks. Viena no akadēmiskā godīguma šķautnēm ir korekti, atbilstoši kontekstam atstāstīt kāda autora tekstu (lai cik netīkams un politiski nepieņemams tas būtu sabiedrībai un konkrētiem cilvēkiem). 30.XII raidījuma attiecīgajā jautājumā tas netika darīts. Šādā veidā neviļus tiek tiražēti primitīvi ikdienas apziņas priekšstati un dažādi mīti, kam ir visai maz kopīga ar oriģinālu. Tas nedara godu raidījumam, kas pretendē uz zināmu intelektuālo līmeni. Nobeigumā piebildīsim, ka runa nav par kādām simpātijām vai nosliecēm, bet vienīgi par tekstu korektu lasījumu, par akadēmisko godīgumu.
Laimīgu 2020. gadu, interesantus un piepildītus vakarus V.I.P. dalībniekiem studijā un “uz dīvāna”, radošu veiksmi raidījuma veidotājiem!

Inta un Juris Rozenvaldi
juris.rozenvalds@lu.lv; inta.rozenvalde@gmail.com
Maija Meiersone
VIP spēlē 11.jūnijā spēles vadītājs zaudētāju komandai nenoņēma 100 punktus no rezultāta par neatbildēto 10.jautājumu.
TV diena
Shodienas raidijumaa seshi LTV darbinieki vai nu izliekas, ka nezin jau ap 19 gadu svinetu vispsaules televizijas dienu, vai nu nav ..... jo pashi to svin un sveic ari skatitajus... vai nu viss ir iestudeets...
tāpat vien
šorīt (2. septembrī) paskatījos kādu ierakstītu V.I.P. raidījumu. Biju nedaudz pārsteigts, kad vadītājs pretēji paša pasludinātajiem noteikumiem kapteiņu spēlē (jautā par lidostas pasažieru skaitu 2015 gadā) piešķīra uzvaru, manuprāt, zaudētājai. Atbildes bija 500 000 un 10 000 000. Pareizā atbilde bija apmēram 5 160 000. Tad nu jautājums - kas tad tam ir tuvāk 500 000 vai 10 000 000? Man tā kā šķiet, ka pirmais variants. Jeb ko nesaprotu?
Līvija Kulikovska
Šobrīd notiekošās spēles fonā skan nesimpātiska kliegšana.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Kā saņemt VIP balvu - grāmatu!

Ja Tavs jautājums izskanējis erudīcijas spēles V.I.P.- Veiksme.Intuīcija.Prāts. pusfinālā, dodies uz LTV -

 Rīga , Zaķusalas krastmala 33,

sabiedriskā medija vestibilā pie caurlaides dežurantes, uzrādot personas dokumentus , varēsi izvēlēties savu no vairākām apgāda ZvaigzneABC grāmatām.

Tā pat rīkojies, ja jautājums bija iekļauts finālspēlē, bet dalībnieki veiksmīgi ar to tika galā, neizmantojot papildiespējas.

Grāmatu apgāda Zvaigzne ABC grāmatu saņem arī spēles skatītājs, kurš izlozes kārtībā tiek nosaukts par balvas uzvarētāju, katru pirmdienu atbildot uz raidījuma vadītāja  Uģa Joksta uzdoto jautājumu LTV sadaļā sociālajā tīklā facebook.

Meklēt raidījumu

Raidījumu arhīvs

Janvāris Februāris
2020
Marts
Pr Ot Tr Ct Pt Se Sv
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8

Tuvākās tiešraides