• Svētdiena, 2020. gada 25. oktobris
  • Vārda diena: Beāte, Beatrise
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Grāmatu saraksts

Atbalstītāji


Ātrlasīšanas prieki

Mūsuprāt, prast lasīt pēc iespējas ātrāk, ir vēlējies ne vien katrs skolēns vai students, guļot uz grāmatu grēdām, bet arī visi tie, kam darbu darbi un pienākumi laupījuši laiku tik cītīgai grāmatu lasīšanai, cik kārotos.

Šādu domu vadīti, uzmeklējām informāciju par ātrlasīšanu un tās apgūšanu. Izrādās, ka cilvēks minūtē vidēji var izlasīt 200 - 250 vārdus. Un nevilšus atmiņā uzaust ainiņa pie sākumskolas skolotājas galda, kad mums, turot lineālu zem katras jaunas rindiņas, lika skaļi lasīt pēc iespējas ātrāk. Skolotāja atzīmēja pirmo izlasīto vārdu, tad uzņēma laiku, tad atķeksēja pēdējo izlasīto vārdu, beigās, nabags, vēl dabūjot izlasītos vārdus saskaitīt. Grāmatiņas muļķīgas, skolotāja saīgusi, lapas jāpāršķir, balss aizķeras un, lai arī vārds izlasīts jau trīs reizes, pār lūpām neveļas, klasesbiedri garlaicībā trokšņo. Diezgan muļķīgs pasākums, ņemot vērā, ka pasaules ātrlasīšanas rekordisti visbiežāk ir apveltīti ar fotografisko atmiņu, tādējādi spējot izlasīt ap 25000 vārdus minūtē (1990.g. Ginesa rekordu grāmatā iekļuvušais Hovards Bergs lasījis tieši tik ātri). Stipri gan šaubos, vai pat šāda līmeņa ātrlasītāji spētu šos 25000 vārdus minūtē izlasīt skaļi un skolotājas priekšā, ne vien atmiņā visu “nofotografējot” :)

Lai nu kā, pasaules līmeņa ātrlasītāji visbiežāk ir labi trenēti. Pirmās ātrlasīšanas treniņu metodes radītas jau piecdesmitajos gados. Un metožu ir gana daudz. Piemēram, viena no metodēm - izlasīt pāris vārdus lapā un loģiski censties savilkt kopā izlasīto vārdu jēgu, līdz rodas aptuvens priekšstats par to, kas nupat lasīts. Tad pastāv uzskats, ka tad, ja, lasot, tiek vilkts līdzi ar pirkstu, pildspalvu vai to pašu lineālu, lasīšanas ātrums palielinās, jo acis slīd līdzi attiecīgajam priekšmetam un mazāk “lēkā” tekstā. Vēl viens no treniņiem, kā pieradināt sevi pie ātrlasīšanas, ir katru vakaru noteiktu laika brīdi skatīties kādas grāmatas lapas pašā centrā, tādējādi trenējot perifēro redzi. Tas viss ir izdarāms! Internetā atrodamas neskaitāmas treniņu komercprogrammas, bezmaksas pamācības, grāmatu grāmatas un video klipi! Un tomēr, ir kāds pamatīgs “bet”. Viens no treniņu noteikumiem skan šādi: “Pārstājiet iztēloties izlasīto.”

Vai jūs būtu gatavi ziedot lasīšanas iedarbināto iztēli, lai spētu lasīt ātrāk?

Cieņā
Lielās Lasīšanas komandaPievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Skaties Lielās lasīšanas finālu 16.novembrī 21:40 LTV 1 ! Balso par savu mīļāko grāmatu!

Kas ir Lielā Lasīšana

Lielā Lasīšana ir raidījumu cikls, kura galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju mīļāko daiļliteratūras grāmatu un atgādināt, cik bezgalīgi daudz bagātību slēpjas aiz bezgalīgi daudziem grāmatu vāciņiem.

Lasīt vairāk

Kā norisinās Lielā Lasīšana

No 19.janvāra līdz 16.februārim skatītājiem ir iespēja balsot par vienu līdz piecām iecienītākajām grāmatām, tādējādi izveidojot grāmatu TOP 100. Līdz 27.aprīlim no grāmatu simtnieka būs iespēja balsot par trim mīļākajām grāmatām, izveidojot grāmatu TOP 21. No 27.septembra līdz 7.novembrim ar grāmatu TOP 21 iekļuvušajām grāmatām skatītājus iepazīstināsim detalizētāk, iknedēļas raidījumos, lai līdz 14.novembrim, balsojot par vienu grāmatu no TOP 21, mēs iegūtu grāmatu TOP 5. Savukārt 16.novembrī, raidījuma finālā, telefonbalsojumā noskaidrosim, kura tad galu galā ir Latvijas iedzīvotāju mīļākā daiļliteratūras grāmata.

Lasīt vairāk

Raidījumu cikls ir Rīga 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsēta notikums