• Svētdiena, 2020. gada 25. oktobris
  • Vārda diena: Beāte, Beatrise
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Grāmatu saraksts

Atbalstītāji


Iespējams lasītkārākā skola Latvijā - Ērgļu vidusskola!

Ritot Lielās Lasīšanas balsošanai, saņēmām pa pastu prāvu paciņu ar teju simts balsojuma anketām no Ērgļu vidusskolas. Tāpēc uz sarunu aicinājām Ērgļu vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāju Mārīti Breikšu, lai uzzinātu ko vairāk par viņas iniciatīvu motivēt skolēnus ne vien lasīt, bet arī piedalīties Lielās Lasīšanas balsošanā.

L.L. Kā radās doma Lielās Lasīšanas balsošanā iesaistīt veselu lērumu skolēnu? Kā skolēni reaģēja uz Jūsu ideju?
M.B. LTV 1 rīkotais šovs Lielā Lasīšana šķiet interesants un neparasts. Skolēnu uzmanību piesaistīja arī tas, ka šāda satura raidījums var būt šovs. Daudzas no TOP100 grāmatām skolēni lasa, mācoties skolā literatūru. Arī viņiem bija interesanti uzzināt, ko lasa klasesbiedri, salīdzināt ar savu izvēli. Anketas skolā aizpildīja visi 5. -12. klašu skolēni; to skolēnu, kuri vēlējās, anketas nosūtījām uz TV.

L.L. Kā Jums šķiet, saskaroties ar skolēniem ikdienā, cik ļoti lielā mērā viņus interesē lasīšana? Kā šo ieinteresētību varētu palielināt?
M.B. Ērgļu vidusskolas interesi par literatūru ietekmē novada bagātais kultūrvēsturiskais mantojums. Ērgļi ir Rūdolfa Blaumaņa, Jāņa Grota un Zinaīdas Lazdas dzimtene. Ērglēnieši grāmatas raksta arī mūsdienās. Anna Kuzina par izcilo grāmatu „Blaumanis tuvplānā” šogad saņēma specbalvu literatūrzinātnē Latvijas Literatūras gada balvas ietvaros. Braku muzejs sadarbībā ar biedrību „Rūdolfa Blaumaņa kultūrvēsturiskais mantojums” jau 10. gadu rīko R. Blaumaņa literārās prēmijas konkursus, kuros piedalās skolēni no visas Latvijas. Ik gadu Braku muzejs un biedrība izdod grāmatas, kurās ir arī Ērgļu skolēnu konkursu darbi vai ilustrācijas, piemēram, „Nāc Brakos!”(2007.), „R. Blaumanis mūsdienu skolēnu pārspriedumos un jaunradē”(2008.), „Blaumanis mācīja labu vien”(2011), „Blaumaņa dzimtas līkloči”(2012), „Blaumaņa smaids”(2013). Ik mēnesi kopā ar novada avīzi iznāk Ērgļu vidusskolas izdevums „Skolu Ziņas”, kura literārajā lappusē „Cinīša Avīze” ir publicēti skolēnu jaunrades darbi. (Avīze izlasāma  www.ergli.lv) Skolēnu interesi par literatūru vislabāk raisīt, viņus pašus iesaistot visdažādākajās ar literatūru saistītās aktivitātēs, piemēram, eseju, domrakstu konkursos, muzeju pasākumos, tiekoties ar rakstniekiem vai dzejniekiem. Pēc individuālām sarunām ar skolēniem zinu, ka viņi lasa un lasa patiešām nopietnas grāmatas, bet par to klasesbiedru vidū nemēdz runāt.

L.L. Kuras trīs no mūsu TOP100 grāmatām, jūsuprāt, ir tās labākās? Kāpēc?
M.B. Mūsu skolā visvairāk balsu ieguva S. Kolinsas romāns „Bada spēles” (58), otrais populārākais ir S. Meieres romāns „Krēsla” (34), bet trešais - Dž. K. Roulingas „Harijs Poters un nāves dāvesti”(14).
Es kā sev tuvākās grāmatas nosaucu R. Blaumaņa noveles, J. Klīdzēja  romānu „Cilvēka bērns”, Dž. Vebsteres darbu „Garkājtētiņš”. Dažādos dzīves posmos šīs grāmatas uz mani ir atstājušas lielu emocionālu iespaidu.

L.L. Kādu grāmatu lasāt šobrīd?
M.B. Nesen Ērgļos viesojās mūsu skolas absolvente žurnāliste Līga Blaua, pašreiz lasu viņas grāmatu par Jāni Stradiņu „Ceļš cauri laikiem”.

 

Sakām lielu paldies Mārītei Breikšai par sarunu un par spēju ieinteresēt skolēnus lasīt! :)

Cieņā
Lielās Lasīšanas komandaKomentāri (1)

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Skaties Lielās lasīšanas finālu 16.novembrī 21:40 LTV 1 ! Balso par savu mīļāko grāmatu!

Kas ir Lielā Lasīšana

Lielā Lasīšana ir raidījumu cikls, kura galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju mīļāko daiļliteratūras grāmatu un atgādināt, cik bezgalīgi daudz bagātību slēpjas aiz bezgalīgi daudziem grāmatu vāciņiem.

Lasīt vairāk

Kā norisinās Lielā Lasīšana

No 19.janvāra līdz 16.februārim skatītājiem ir iespēja balsot par vienu līdz piecām iecienītākajām grāmatām, tādējādi izveidojot grāmatu TOP 100. Līdz 27.aprīlim no grāmatu simtnieka būs iespēja balsot par trim mīļākajām grāmatām, izveidojot grāmatu TOP 21. No 27.septembra līdz 7.novembrim ar grāmatu TOP 21 iekļuvušajām grāmatām skatītājus iepazīstināsim detalizētāk, iknedēļas raidījumos, lai līdz 14.novembrim, balsojot par vienu grāmatu no TOP 21, mēs iegūtu grāmatu TOP 5. Savukārt 16.novembrī, raidījuma finālā, telefonbalsojumā noskaidrosim, kura tad galu galā ir Latvijas iedzīvotāju mīļākā daiļliteratūras grāmata.

Lasīt vairāk

Raidījumu cikls ir Rīga 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsēta notikums