sestdiena, 22. janvāris

Vārda dienas: Austris

Latvijas Sabiedriskie Mediji
Rīgā -2 °C, Z/ZR vējš, 6m/s

Dubrovnikas republika

Horvātijas Radio un Televīzijas veidotais dokumentālais seriāls «Dubrovnikas republika» piedāvās unikālu, vērienīgu un vizuāli iespaidīgu «ceļojumu» Horvātijas vēsturē sākot no 14. gadsimta vidus, turpinot ar neatkarīgas pilsētvalsts izveidošanos pēc tam, kad Horvātija atbrīvojās no Venēcijas politiskā spēka. Izveidotās republikas varenība turpināja plaukt līdz pat 19. gadsimtam, kad Eiropu pāršalca Napoleona kari. Dubrovnikas republikas laikā tapa neskaitāmi daudzas un inovatīvas arhitektūras pērles, tika nostiprināta likuma vara, veicināta starptautiska tirdzniecība un diplomātijas saites visā Eiropā. Republika bija pirmā valsts Eiropā, kas 1416. gadā atcēla vergturību, 150 gadus agrāk nekā Anglija un 450 gadus agrāk nekā ASV.

Seriāla veidošanā iesaistījušies atzīti vēsturnieki, tostarp britu vēsturnieks Robins Hariss, Kembridžas Universitātes pārstāvis Deivids Abulafia, Ekseteras Universitātes pārstāve Marija Fusaro un daudzi citi.

The Republic: A History of Dubrovnik

Horvātija, 2016

Anotācijas

«Dubrovnikas republika» 6. sērija

Dokumentālā seriāla noslēdzošajā sērijā atklāsim Horvātijas viduslaiku arhitektūras mantojumu. Dubrovnikas ielas, salīdzinot ar tā laika arhitektūru citās Eiropas pilsētās, bija krietni platākas, pateicoties viduslaiku likumiem. Savukārt itāļu arhitekta Onofrio della Kavas lielākais nopelns bija Dubrovnikas ūdensapgādes modernizācija.

«Dubrovnikas republika» 5. sērija

Šajā sērijā pētīsim spožāko horvātu prātu veikumu literatūrā un politikā. Īpaša vērība tiks piešķirta horvātu politiķa, diplomāta, fiziķa un matemātiķa Rudera Boškoviča personības izpausmēm. Boškovičs bija ievērības cienīgs zinātnieks, kura atklājumi sniedza būtiskus jauninājumus kosmosa izpētē.