• Otrdiena, 2020. gada 29. septembris
  • Vārda diena: Mihails, Miķelis, Mikus, Miks
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Mākslas filma. «Cilvēka bērns». Atjaunotā versija

Spēlfilmas

Viena no Jāņa Streiča populārākajām un leģendārākajām filmām ir dzimtajai Latgalei veltītā, pēc Jāņa Klīdzēja romāna uzņemtā spēlfilma Cilvēka bērns, kas tapa 1991. gadā, Latvijas liktenim izšķirīgā laikā uz sarežģītu vēsturisko notikumu fona – filmēšanas sākumā grupa pārtrauca darbu un visi kopā devās uz janvāra barikādēm, savukārt pēdējā piefilmēšana labības laukā notika augusta puča dienās.

Gandrīz autobiogrāfiskais stāsts par mazā Latgales zēna priekiem un bēdām bija pirmā filma, ko Latvija pieteica ASV Kinoakadēmijas Oskaru balvai kategorijā Labākā ārzemju filma, turklāt tā ir pirmā spēlfilma, kas uzņemta latgaliešu valodā. To, svinot filmas 25 gadu jubileju, kā atjaunoto versiju pirmoreiz demonstrēja 2017. gadā.

Filma Cilvēka bērns ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu tika atjaunota studijā Lokomotīve, maksimāli precīzi tuvinot attēlu sākotnējām kvalitātēm; restaurācijas procesā kā konsultants piedalījās arī pats Jānis Streičs. Filmu atjaunošanas darbu vadītājs studijā Lokomotīve ir Pēteris Sudakovs, skaņu celiņa restaurācija notika skaņu režisora Ernesta Ansona vadībā.

Mazais latgaliešu puika Bonifācijas Paulāns, ģimenē saukts par Boņuku, dzīvo savā lauku sētā kopā ar mammu, tēti un trim neprecētām tēva māsām. Boņuks ir bērnišķīgi iemīlējies skaistajā kaimiņu meitā Brigitā, kura puiku mīļi sauc par savu draudziņu. Un Boņuks cīnās par taisnīgumu pasaulē, kā viņa bērna sirds to saprot, jo īpaši turot rūpi par meitenīti Paulīni, kuras ģimenei parādu dēļ var nākties pamest mājas. Latgales lauku ikdienā bērnam netrūkst savu prieku un bēdu, par ko nākas atzīties un palūgties Pestītāju. Reiz pēc ciemošanās tēvs radiem atdāvina ganu suni Žiku, un Boņuks par to ir tik dusmīgs, ka nolemj doties prom pasaulē.

Režisors: Jānis Streičs

Latvija, 1991

Lomās: Akvelīna Līvmane (Boņuka māte), Jānis Paukštello (Boņuka tēvs), Boļeslavs Ružs (vectēvs), Bērtulis Pizičs (krusttēvs), Romualds Ancāns (Izidors), Signe Dundure (Bigija), Indra Roga (Lidija), Uva Segliņa (Malvīne), Inese Laizāne (Zuze), Maija Korkliša (Anna) un režisori Fēlikss Deičs (Šmuškins) un Nauris Klētnieks (Solomons), Latgales kultūras darbinieki (Antons Kūkojs) un Jānis Streičs mācītāja lomā; filmā piedalās arī viņa bērni Kristaps Streičs un Viktorija Streiča.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Vīns un vējš. Drāma

Spēlfilmas
Anotācija

TV PIRMIZRĀDE! Romantiska filma. «Ugunīgā Marija. Visu vai neko»

Spēlfilmas

Drāma. «Billija Kukuka: Margo jāpaliek»

Spēlfilmas