• Ceturtdiena, 2020. gada 1. oktobris
  • Vārda diena: Lāsma, Zanda, Zandis
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Trīs bērni»

Aizliegtais paņēmiens

 

Trīsbērnu ģimenei ar vidējo algu pie mājokļa Latvijā netikt

Lai arī valsts deklarējusi, ka Latvijai prioritāra ir demogrāfijas situācijas uzlabošana un dažādos veidos tiek veicināta vairāk nekā divu bērnu radīšana, pie jauna mājokļa trīsbērnu ģimenei ar vidējiem ienākumi šobrīd praktiski nav iespējams tikt, vēsta Latvijas televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, kas par to pārliecinājies, veicot vairākus eksperimentus. Lai dzīvokli izīrētu, kā traucēklis esot paši bērni, bet dzīvokļa iegādei banku skatījumā ģimene ir par nabadzīgu un kredītu nedod. Kā palīgs šajā gadījumā nedarbojas arī valsts galvojums, kas ar “Altum” programmas starpniecību pieejams šobrīd četras komercbankās.

Sākotnēji radījuma žurnālisti, uzdodoties par trīsbērnu ģimenes pārstāvjiem, centās izīrēt trīsistabu dzīvokli, kāda cenas šobrīd Rīgā svārstās no 280 līdz 350 eiro mēnesī, papildus sedzot izdevumus par komunālajiem pakalpojumiem. Lai arī šādu dzīvokļu izvēlē ir gana plaša, izīrētāji atteicās to darīt, paužot, ka trīs bērni ir par daudz – viņi varot ko salauzt vai apķēpāt sienas.

Sarunas fragments ar kādu dzīvokļa izīrētāju Rīgā, Maskavas ielā:

“Tur ar bērniem drīkst? Vot, kādi bērni? Nu, trīs bērni. Vecums? Trīs, četri, divpadsmit. Nu nē, trīs, četri... Ne tāpēc, ka negribam bērnus, bet man mazdēls ir tādā vecumā un mājās sakrāsoja sienas. Tikai tādēļ.”

Sarunas frgaments ar kādu dzīvokļa izīrētāju Rīgā, Ieriķu ielā:

“Par to Ieriķu ielu, Jūs man zvanījāt? Jā. Nu negrib tomēr, saimniekam pa daudz trīs bērni. Ā, kad saimnieks atsaka? Nu jā, viņš negrib. Pa daudz bērnu. Ar vienu bērnu jā, var.”

Ģimenei arī neveicās, dodoties uz bankām un cenšoties iegūt aizdevumu trīsistabu dzīvokļa iegādei. Saskaņā ar raidījuma leģendu, bērnu vecākiem abiem ir vidējā alga valstī, kas pērn bija 750 eiro (bruto), tātad uz rokas apmēram 1000 eiro uz abiem, un viņi gribētu iegādāties trīsistabu dzīvokli, kas maksā apmēram 42 000 eiro un kas atrodas Ķengaragā.

Kā pirmais šķērslis banku skatījumā izrādījās tas, ka ģimenei nav naudas pirmajai iemaksai, kas šajā gadījumā kā minimums ir četri tūkstoši eiro, ieskaitot bankas komisiju par kredīta noformēšanu. Otrkārt, izrādījās, ka, piemēram, bankā “Citadele” nolūkoto dzīvokli pati banka novērtēja daudz zemāk nekā oficiālais vērtētājs, firma “Oberhaus”, kam bija pasūtīts dzīvokļa vērtējums. Vērtētāju skatījumā dzīvokļa cena bija 41 000, bet pati banka to vērtēja par 37 000 eiro, kas nozīmē, ka arī šī starpība vēl uzreiz jāsedz kredīta ņēmējiem.

Bet, ja arī pirmo iemaksu izdotos aizņemties un ģimenēm ar bērniem daļēji to galvo arī valsts, kā galvenā problēma izrādījās tā, ka pat ar vidējiem vecāku ienākumiem un trīs bērniem kopējie ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir par mazu, lai pie kredīta izsniegšanas vispār tiktu.

Nordea bankas kredītspeciālistes atbilde ģimenei:

“Ja, jo tur ar šo pirmo iemaksu, ja ir atvieglojumi, teiksim, un arī, ja saņem valsts finansējumu kā tādu, kas palīdz, bet pēc kredītpolitikas, jums ir jābūt ienākumiem, lai banka vispār var finansēt jums šo kredītu. Ja, un tur sanāk, ka uz vienu personu iztikas minimums ir 450 eiro, uz ģimeni tie ir 770, bet tad attiecīgi arī par katru bērnu ģimenē nāk klāt ienākumiem 178 eiro. Jums šis te iztikas minimums kā tāds jau pārsniedz kopējo ienākumu apmēru ģimenē. Nu un tad papildus saistības šobrīd nebūs iespēja noformēt.”

SEB banka:

“Nu, ar ienākumiem ir tā, uz robežas. Jo, ja nebūtu apgādājamie, tad sanāktu noteikti. Jo tā summa nav tik liela kredītam. Bet, tā kā ir trīs bērni un ir tā, ka sistēma uz vienu bērnu rēķina apmēram 120 eiro nost. Tā kā tas nozīmē, ja ir tie 3 bērni, tad 360 apmēram eiro nost, nu, tā kā jūsu alga īstenībā, paliek 600 eiro tikai tie ienākumi, ko mēs varam vērtēt.”

Rezultātā gan banka piedāvā ņemt kredītu, bet dot gatavi tikai 30 000 eiro, kas nozīmē, ka, lai tiktu pie nolūkotā mājokļa, ģimenei vajag vismaz 12 000 eiro, kas ir starpība starp dzīvokļa tirgus cenu un viņu piedāvātā aizdevuma summu. Papildus vēl izdevumi par pirmo iemaksu.

Swedbank:

“Mēs noteikti nevēlētos, ka jūs kredītu uzņematies un tas ir papildus slogs jūsu ģimenei. Tāpēc tie ienākumi ir par maz šādam aizņēmumam uz ģimeni. (..) Jo Altums, tas ir pēc tam, tie nosacījumi, primāri banka vērtē jūsu finansiālo situāciju, vai jūsu ģimenes finansiālā situācija ir pietiekami, ai jūs varētu šādu kredītu uzņemties. Un pēc šīs informācijas, ko jūs sniedzāt par ģimenes ienākumiem, un cik ģimenē jūs esat cilvēki, tad šie ienākumi ir par maz šādam kredītam. Jo iztikas minimums uz katru ģimenes locekli ir uz 250 eiro.”

Gala secinājums ir tāds, ka cilvēkiem ne pat ar minimāliem, bet ar vidējiem ienākumiem Latvijā un trim bērniem nav nekādu cerību uz piemērotu mājokli savai ģimenei. Lai arī kredīti bankās it kā ir pieejami, tad tos dod kaut kam, kas pelna daudz vairāk nekā vidēji iedzīvotāji Latvijā vai arī kaut kam, kam ir daudz mazāk bērnu nekā valstī vajadzētu.

Komentāri (8)

Intars Šupiņš
Cik zināms, tad aizņemoties bankā māmiņalgu vispār banka neuzskata par ienākumiem. Kautkā dīvaini sanāk ...
Mārtiņš Doniņš
Vislabākais jau ka lielākā daļa dotajā brīdī maksā lielākas īres maksas un var to samaksāt nekā kredīta summa kas būtu jāmaksā bankai un par ko bankas baidās :)
Kāpēc bankas neprasa - parādiet cik Jūs maksājat tagad par īri un cik regulāri un vai to varat atļauties un no tā izdarīt secinājumus par kredītiem :)
Nauris Liepiņš
Tiešām jau sen bija jāsāk domāt kapēc šie izīrētāji nemaksā nodokļus. Un laukos vsp nevar nopirkt dzīvesvietu, jo man Valmierā bankā pateica ( mums ārpus Valmieras īpašumi neinteresē). Laikam jāiet dzīvot siena zārdā.
Mārtiņš Kodols
1.Vid. bruto alga valstī 785eiro. Ar 3 bērniem apgādìbā netto alga ap 670eiro uz rokas un ja pieskaita otra ģimenes apgādnieka vid.algu uz rokas 560eiro,kuram nav apgādājamo(jo tie ir otram vecākam) , tad ģimenes kopējais budžets būs 1230eiro ne 1000eiro, kas daudz ko maina bankas acīs!

2. Latvijā NĪ pārdošanas cena (kā raidījumā minēts ap 650eiro/m2) vecā sērijveida projektâ ir analoga vid.mēneša algai uz rokas ar trim bērniem. Vācijā vid.mēneşa alga ap 4000eiro, bet vid. NĪ pârdošanas cena 2200eiro/m2 ārpus Berlīnes centra.(Ņemt kredītu par padomju laikos celtu daudzstăvenes dzīvokļa iegādi ir neprāts)
Lūk' par ko derētu aizdomâties - vai Latvijā nekustamo īpašuma cenas nav atrautas no realitātes,no "parasto, mirstīgo" cilvēku maksātspējas?

3.Dzīvokļu īres cenas ir piesaistītas aptuvenajam ikmēneš maksājumam par kredītu(plus saimnieka vēlme nopelnīt uz savu saistību rēķina),kurš tika paņemts "treknajos" gados,bet kuru tagad maksâ nabaga īrnieki,kuriem bankas nedod kredītus. Tā
Mārtiņš Kodols
... Tāpēc veidojas paradokss - īrēt par augstāku cenu atļauties var,bet maksāt kredītu par mazāku summu nevar!
Un ja vēl visiem NĪ izīrētājiem piegrieztu gaisu un liktu maksāt IIN(jo lielākā daļa to nemaksā), tad īres cenas būtu vēl augstākas.

4.Lai arī cik nodrāzti tas neskanētu - tad pelēkā ekonomika ir viena no galvenajām problēmām!!!
NĪ izīrētajam ir pilnīgi vienalga vai īrnieks maksā par īri no oficiālajiem ienākumiem vai no aplokšņu naudas,savukārt bankas strādā tikai ar gadījumiem,kur visi apstākļi ir ideāli un tā teikt "visi papīri tīri"!


P.s. Ieteikums visiem,kur vēl nezin kā rïkoties - sakrāmēt koferi un doties uz lidostu,lai nesanāk būt pëdējam,kuram nāktos lidostā izslēgt gaismu.
Šajā "pasaku zemē" nekas nemainīsies,jo,ja 25 gadu laikā, kaut kas tiek darīts pilnīgi šķērsam un nepareizi,tad ar vēl 25 gadiem nepietiks,lai to visu vērstu par labu!
Guna Puisane
Pirms diviem gadiem ar vīru noformējām hipotekāro kreītu. Viss veiksmīgi izdevās,bet mulsināja fakts,ka banka pirms kredīta piešķiršanas izskatīšanas pieprasīja,lai iesniegumā atzīmējam,ka mums ir 2 bērni.Lai gan ar otro bērniņu biju tikai gaidībās (šo faktu varēja redzēt). Esmu māņticīga,tāpēc šāds lūgums likās absurds. Jo faktiski uz to brīdi man bija 1 bērns. Bet skaidrs,ka bērna būšanu bankas strikti ņem vērā. Un ja vēl precējies-automătiski tava laulātā ienākumi arī tiek pierēķināti un dalīti uz galviņām ğimenē. Tāpēc,ja viens mēnesī pelna 1000eur. Bet otrs saņem tikai māmiņas pabalstu- kredīts gandrīz neiespējams.
Andris Lakuta
Manuprāt, kārtējais tendeciozais raidījums. Jo pēc medijos pieejamās informācijas vidējā alga Rīgā un Latvijā kopumā ļoti atšķiras. Kā arī dzīvokļu īres/pārdošanas cenas ir ļoti atšķirīgas Rīgā un Latvijā.
Edgars Simanis
ir risinājums - palielnāt valsts bērnu pabalstu 10x

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Studenti peļņai» 1

Aizliegtais paņēmiens
Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Studenti peļņai» 1

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Kristus Pasaulei» 19

Aizliegtais paņēmiens
Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. «Vai un kādas ir reliģijas robežas?» 5

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Grūtie bērni»

Aizliegtais paņēmiens