• Ceturtdiena, 2020. gada 13. augusts
  • Vārda diena: Velga, Elvīra, Rēzija
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Daudz laimes, jubilār! Mirdza Martinsone

Daudz laimes, jubilār!

Teju visi labākie teātra, kino un televīzijas režisori vēlējušies izmantot Mirdzas Martinsones skaisto ārieni un kaislīgo sievišķību savos iestudējumos. Uz pirmajām kino epizodēm Mirdza, šķiet, paņemta teju no skolas sola: līgava Māra («Klāvs - Mārtiņa dēls», 1970), epizodē («Dunduriņš», 1974), epizodē («Piejūras klimats», 1974 – LTV arhīvs glabā arī šīs režisora Rolanda Kalniņa aizliegtās un nepabeigtās filmas fragmentus).

70. gadi seko ar virkni filmām, kurās Mirdza Martinsone parādās liktenīgo sieviešu tēlos: Lēdija Anna («Robina Huda bultas», 1975), Edīte («Šīs bīstamās balkona durvis», 1976), Tonija Gilmore («Nāve zem buras», 1976), Velta («Vīrietis labākajos gados», 1977), Inga («Kļūstiet mana sievasmāte!», 1977), Sāra Mūberga («Nepabeigtās vakariņas», 1979), Jeļena Pavlovna («Gaidiet »Džonu Graftonu«», 1979).

Bijušajā PSRS Mirdza kļūst pazīstama pēc galvenās lomas Aloiza Brenča grāvējā «Mirāža» (1983), kur saspēlē ar Mārtiņu Vilsonu viņi kļūst ne tikai par skaistuma un seksapīla etalonu, bet arī par jūtu dziļuma un cilvēcības apliecinātājiem, kas neapšaubāmi uzrunā visplašākās skatītāju auditorijas. Un tad sāk nākt piedāvājumi arī plašās Padomijas un pat ārvalstu kinorežisoriem, kas Mirdzai paver iespēju ceļot.

Mirdza ir dzimusi Rīgā. Kaut arī sirdij vistuvākās bērnības atmiņas saistās ar vasarām pie mīlošās Latgales vecmāmiņas, ko aktrise mīļi sauc par babiņu, pilsētā Mirdzas bērnības dienas paskrien kopā ar Maskavas forštates puikām.

Mācoties Rīgas 7. vidusskolā, Mirdza savus nākotnes plānus saista ar eksaktajām zinībām – ķīmiju un matemātiku. Taču liktenis, kāda vidusskolas skolotāja izskatā, brīdina, ka Mirdzas zvaigzne gan esot meklējama mākslās. Izturējusi milzīgu konkursu Tautas kinoaktieru studijā, M. Martinsone iepazīstas ar Ivaru Kalniņu un citiem nākamajiem kolēģiem Dailes teātrī. Un neatgriezeniski iemīlas teātrī.

LTV arhīvs glabā Dailes teātra izcilās izrādes «Ķiršu dārzs» (Raņevskas loma, ko spēlējušas daudzas pasaules labākās aktrises un ar ko Mirdza tiek galā spīdoši), «Krauja» (Veras loma, kopā ar Kārli Auškāpu un Lilitu Bērziņu, pie kuras grima galdiņa Mirdza pavadījusi savas teātra sezonas), «Kandida» (Kandidas loma, kopā ar V. Liepiņu un H. Spanovski)…

LTV arhīvā joprojām glabājas arī LTV iestudējumi, kuros Mirdzai ir galvenās lomas kopā ar Uldi Dumpi («Sirotāji Heglandē») un Ģirtu Jakovļevu («Viesnīca Tanatos»), Artūru Ēķi un Voldemāru Šoriņu («Zirgs bezsamaņā») un citi.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

«Daudz laimes, jubilār!» Zane Jančevska

Daudz laimes, jubilār!

«Daudz laimes, jubilār!» Žoržs Siksna 1

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Zane Jančevska

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Rita Trence

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Žoržs Siksna

Daudz laimes, jubilār!