• Sestdiena, 2020. gada 26. septembris
  • Vārda diena: Kurts, Knuts, Gundars
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

«Cytaidi latviskais» 1.sērija

Cytaidi latviskais

Pozitīvo stāstu cikls Cytaidi latviskais iesāk savu piekto sezonu.

Latgali tradicionāli sauc par Ezeru un Podnieku zemi, ezeri, neesot mūsus stāstu galvenie varoņi, tomēr  ir klātesoši gandrīz katrā raidījumā. Podniecības tēmai esam pieskārušies stāstā par kolorīto meistaru Ēvaldu Vasiļevski un reiz ļāvuši iegriezt meistara virpu keramiķim Staņislavam  Viļumam, tas bijis minimums, kas  īsti nerada priekšstatu par keramikas nozīmi Latgales kultūras vēsturē!

Šo sezonu sākam ar stāstu par Latgales keramiķu dinastiju – Ušpeļiem.

Andris dzīvo Rēzeknes pievārtē, apdzīvotā vietā, kurai ir neparasts un intriģējošs nosaukums – Pocelujevka. Šim nosaukuma ir arī sava vieta Andra un viņa sievas – Eiropā atzītas klavesīnistes Ievas Salietes mīlas stāstā.

Andris turpina tēva un vectēva aizsākto – virpo vārauniekus un vāzes, krūzes un bļodas, darina šķīvjus un svečturus. Šajā raidījumā mēs  paši veidosim  svilpaunieku – rotaļlietu, kuru parasti darina visi, kas pirmo reizi tur rokās mālu. Runāsim par melno un glazēto keramiku, apdedzināšanas tehnoloģijām, skatīsim vecmeistaru darbus no Andra kolekcijas Lai labāk izprastu Ušpeļu dzimtas dažādo paaudžu keramiķu rokrakstus, papētīsism Rakstniecības un mūzikas muzeja keramikas krājumu, kas apskatāms Raiņa muzejā ‘’Jasmuiža’’.

Mums bija iespēja paviesoties Andra un Ievas svinību dienā- viņu  sestajākāzu jubilejā. Gaviļnieki kopā ar draugiem un folkloras kopu ‘’Dziga’’ muzicēja, dalījās atmiņās, baudīja Latgales un eksotisko zemju kulināro mantojumu. Viesmīlība un turēšanās pie savām saknēm, to mēs vēlreiz sapratām, ir ne stereotipi, bet realitāte!Šīs svinības rosināja šovasar meklēt un apciemot stipras ģimenes ezeru, podnieku un sirsnības novadā Latgalē.

Raidījumu vada latgaliešu raksatnieks Valentīns Lukaševičs, scenārija autores Sandra Freiberga, Zita Kaminska, operators Uvis Burjāns. Raidījums latgaliešu dialektā ar titriem latviešu literārajā valodā.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Spāru svētki 2

Cytaidi latviskais

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Kapusvētki

Cytaidi latviskais
Anotācija

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Spāru svētki

Cytaidi latviskais
Anotācija

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Kapusvētki

Cytaidi latviskais

Citādi latviskais. Latgales godi. Talkas

Cytaidi latviskais