• Svētdiena, 2021. gada 24. janvāris
  • Vārda diena: Krišs, Eglons, Ksenija, Egle
  • Rīgā mākoņains, +3 °C, D vējš, 5,66m/s
LSM Bērnistaba

Atslēgas: «Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pieņemšana 1990.gada 4.maijā»

Atslēgas

Deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu tika pieņemta 1990. gada 4. maijā. Todien parlaments dalījās divās galēji pretējās viedokļu grupās. Latvijas Tautas fronte pret Interfronti. Vieni par, otri pret Latvijas Neatkarības deklarācijas pieņemšanu. Lai tā tiktu pieņemta, bija nepieciešamas 134 balsis.

Tautas fronti parlamentā pārstāvēja 131 deputāts. Līdz pēdējam brīdim nebija skaidrs, vai svarīgais dokuments iegūs pietiekamu balsu skaitu. Tomēr «par» Neatkarības deklarācijas pieņemšanu nobalsoja 138 deputāti.

Šajā nedēļā Atslēgas pētīs divus būtiskus notikumus, bez kuriem 4. maijs nebūtu iespējams – LPSR vietējo padomju (jeb pašvaldību) vēlēšanas 1989. gada decembrī un LPSR Augstākās Padomes vēlēšanas 1990. gada martā – tieši šajā laikā tapa arī pati Neatkarības deklarācija. Abās vēlēšanās pārsvaru ieguva Latvijas Tautas fronte, kas atklāti pauda atbalstu valstiskās neatkarības atjaunošanai. Kas bija tās personas, kam jāpateicas par Neatkarības deklarācijas vadlīniju un tās teksta tapšanu? Kam jāpateicas par tās pieņemšanu? Un vai varēja būt arī citādi?

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Atslēgas

Atslēgas
Anotācija

Atslēgas: «Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO»

Atslēgas

Atslēgas: „Padomju Latvijas industriālais milzis RAF”

Atslēgas