• Otrdiena, 2020. gada 29. septembris
  • Vārda diena: Mihails, Miķelis, Mikus, Miks
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Diskusija. 100g kultūras. Kāpēc «Kaķīša dzirnavas» kļuvusi par «Nācijas mīļāko grāmatu»?

Diskusija. 100g kultūras

Grāmatu lasītājiem un LTV raidījuma „Lielā Lasīšana” skatītājiem par prieku, bet daudziem – par milzīgu pārsteigumu – pirms pāris nedēļām par gandrīz gadu ilguša balsošanas maratona uzvarētāju jeb Nācijas Mīļāko grāmatu tika atzīta Kārļa Skalbes pasaka „Kaķīša dzirnavas”. Komentētāji metās vētīt Kaķīša dzirnavu ieķīlāšanas juridiskos aspektus, aktīvās rīcības piekritēji – kritizēt pasakas varoņa nepretošanos ļaunumam. Populāri politologi pat sliecās saskatīt „Kaķīša dzirnavu” uzvarā latviešu nācijas diagnozi – un ne to labāko. Kāpēc simts gadus pēc pasakas pirmizdevuma vairākiem tūkstošiem lasītāju tā joprojām šķiet tautas garu izteicoša? Kas patiesībā tajā iekodēts – „lūzerisms” vai tomēr īpaša attieksme pret dzīvi? Par to “Diskusija. 100g kultūras” studijā raidījuma vadītāji Kristīne Želve un Gustavs Terzens sarunājas ar animācijas filmas „Kaķīša dzirnavas” režisori Rozi Stiebru, sociālantropologu Klāvu Sedlenieku, kinoproducentu Andreju Ēķi un dzejnieku Kārli Vērdiņu.

Komentāri (10)

VKMKD
http://www.twitlonger.com/show/n_1sitj0c
Antra Ošeniece
Paldies par šo raidījumu vadītājiem un dalībniekiem, katram ir savs viedoklis, kā arī tam būtu jābūt. Patika, ka šķēpu laušana nenotika, jo, kā teica Kārlis Vērdiņš, principā jau te nav par ko diskutēt, ir tikai liels prieks par tieši šādas grāmatas izvirzīšanos virsotnē. Par tiem, kas kaķīti uzskata par neveiksminieku, gribētu teikt, katrs jau tekstā redz tomēr pa lielam sevi un savas dzīves līkločus :)
Pati gan balsoju par "Balto grāmatu", kā latviešu literatūras visskaistākā darbu, bet arī labi sapratu, ka tā tomēr nav bērnu literatūra, kur pretim "Kaķīša dzirnavas" tiešām ir mīļa un saprotama pasaka arī jaunajiem lasītājiem.
Skaisle Jatalniece
Bērni ir kā tīra papīra lapa, šaubos vai viņi pasakās savu nākotni saredz. Drīzāk kodē savu zemapziņu. Bet - tā mana tukša spriedelēšana. Pieņēmumi.

Tieši tāpēc būtu interesanti ,ja par mūsu latvisko mentalitāti izteiktos nevis balstoties uz personīgo pieredzi, sajūtām, domām. Bet ja par to spriestu speciālisti. Kā noprotu - Klāvs Sedlenieks ar tādu ideju bija uz šo raidījumu aicināts. Bet īsti diskusija neveidojās, jo tās dalībnieki no pārāk dažādiem plauktiem.
Tā jau gan mūsu laiku mode - visu samaisīt un atstāt tādu samaisītu,lai katrs tajā atrod kaut ko savu.
Bet var jau pamēģināt pa vecam - tīru un skaidru un gudru domu un valodu.
Gita Morris Vāgenheima
"Kāpēc «Kaķīša dzirnavas» kļuvusi par Nācijas mīļāko grāmatu?" - - - -
Tikko pamanīju raidījuma nosaukumu - tā man allaž gadās - vispirms izlasu grāmatu/noskatos TV raidījumu, un tad meklēju virsrakstu un autoru.

"Nācija" ar lielo N? - Kas ir Nācija ar lielo N? Kur tā ir definēta? Satversmē?
100gkulturas
Šoreiz tā ir nevis Nācija ar lielo burtu, bet nosaukums titulam, kuru ieguva grāmata-uzvarētāja Lielajā Lasīšanā. "Nācijas mīļākā grāmata".
Skaisle Jatalniece
par diskusiju. Manā sapratnē tā šoreiz iznāca tāda haotiska. Varbūt tāpēc,ka atbildes uz raidījuma pieteikumā izvirzītajiem jautājumiem nemaz nav iespējamas. Nezinu.
Būtu gaužām interesanti , ja šos neatbildētos jautājumus kādi gudri - zinoši - atbildētu.
Pat ja Vērdiņam nebija pārāk konkrēts un tiešs viedoklis, tad viņa runātais pilnībā atbilst manai sapratnei.
Gita Morris Vāgenheima
Interesanti, ka "Kaķīša dzirnavu" sakarā mani jau kopš bērnības ir nodarbinājusi tāda kā disonanse: proti, Skalbe paņēma vienu kaķim piemītošu īpatnību - murrāšanu jeb tautas valodā "dzirnaviņu malšanu" un radīja tēlu, kurš apveltīts ar ... sunim raksturīgām īpašībām - saprotošs, piedodošs, beznosacījuma mīlestību dāvājošs.
Iespējams, ka cietumā Skalbem pietrūka šīs mājīgās, nomierinošās kaķa murrāšanas. Kas to lai zina?
Bet balsoju es par "Dvēseļu puteni" un "Staburaga bērniem." Un ķecerīgi grēcīgā noskaņā pie sevis domāju, ka, ja ne Viļa Lāča vēsturiskās aktivitātes, tad pirmajā vietā šajā latviešu mīļākās grāmatas aptaujā droši vien būtu bijis "Zvejnieka dēls"...
Skaisle Jatalniece
Ko es sapratu par sevi,ka netaisnība man ir riebusies jau no bērna kājām. Jo Kaķīša dzirnaviņas man nepatika netaisnības dēļ, pat ja pasakā beidzās viss labi.
Man patika visas latviešu tautas pasakas ar aktīvu dzīves pozīciju - viena no mīļākām - zvēru karš, tad ziņkārīgais vilcēns. Gadatirgus sprunguļmuižā, piemēram. Vai visas tās pasakas kā gudrie zemnieki apmuļkoja ļaunos un stulbos baronus.
foxfragaria
Inese Zandere izteica precīzi to, ko par "Kaķīša Dzirnavām" domāju arī es.
Vispār visa diskusija bija interesanta. Lika aizdomāties. Paldies!
SandrisGrasis75
Tāda vienkārši ir Dzīve, nesaburzīta bet apvīlēta ardaudz dienām baltām, melnām un puspilnām...

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

100 g kultūras diskusija. Kā kultūrai izdzīvot vasaru? 1

Diskusija. 100g kultūras
Anotācija

«100g kultūras diskusija» par brīvību un privātumu Covid laikmetā

Diskusija. 100g kultūras

100 g kultūras diskusija. Dzīve pēc pandēmijas

Diskusija. 100g kultūras