• Trešdiena, 2021. gada 20. janvāris
  • Vārda diena: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
  • Rīgā skaidrs, -12 °C, D/DA vējš, 4,63m/s
LSM Bērnistaba

Tieša runa: «Kādu nākotni Latvijas mežiem redz to apsaimniekotāji, kādu – vides draugi?»

Tieša runa

Mežu īpašnieki nākuši klajā ar priekšlikumu atļaut viņu mežos cirst tievākus kokus. Zemkopības ministrija viņus atbalsta, bet vides sargi saka kategorisku pret. Bizness pret dabu - kādi kuram ir argumenti?

Diskusijas dalībnieki:

Arvīds Ozols
Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors
 
Āris Jansons
Latvijas valsts mežzinātnes institūta «Silava» vadošais pētnieks
 
Kristaps Klauss
Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors
 
Jānis Rozītis
Pasaules dabas fonda direktors, meža programmas vadītājs
 
Viesturs Ķerus
Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs

Artūrs Toms Plešs
Saeimas deputāts, VARAM parlamentārais sekretārs (A/P)

Komentāri (4)

Jānis Laiks
Nav atbildēti vēl daži jautājumi: 1. Īpašnieki. Kas ir tie privātie īpašnieki, kuru vārdā tiek bīdīti grozījumi? Vai tās ir privātpersonas, juridiskās personas, Latvijas pilsoņi, ārvalstnieki, zviedru fondi, kas tieši? Uz kādām grupām konkrēti attieksies grozījumi? Nav tieši pateikts, ka LVM NAV mērķa grupa, nav arī pateikts, kas IR - tāda izplūdusi, visaptveroša īpašnieku kopa, tādēļ iespējami nepatīkami pārsteigumi. 2. Meža zeme. Kailcirte, arī neapstādīta, lēni, dabīgi 20-30 g laikā aizaugoša papīros visu laiku skaitās kā meža zeme. Trūkst meža zemju skaidra sadalījuma - pieaudzis (40 un vairāķ) mežs, jaunaudze, augošs (5-40), tikko izcirsts (0-5). Šobrīd, pat, ja tiktu nocirsti VISI koki VISOS Latvijas mežos, valsts tik un tā varētu apgalvot, ka mums ir tik un tik tūkst./mio ha mežu, kas pēc būtības būtu meli, jo mežs ir koki, bet pēc papīriem būtu taisnība, jo mežu zemes savu statusu nebūtu mainījušas. Šāds sadalījums palīdzētu skaidrāk saprast, kādas ir izcirsto un izaugušo mežu proporcijas. 3. Biotops. Melleņu mētras vislabāk aug 70gadīgos mežos, lai tās atjaunotos pēc kailcirtēm, nepieciešami vismaz 15 gadi, jo izpostīta zemsedze un pārāk daudz gaismas, mellenēm nepieciešams viegls noēnojums. Jaunaudzes pēc kailcirtēm vismaz 20 gadus nav nekāds mežs, tur nav vietas ne putniem, ne zvēriem, ne pamežam, ne ogām-sēnēm-augiem, tā ir sapostīta vide ar, labākajā gadījumā, vienveidīgu stādījumu. To nevar uzskatīt par mežu, tas būtu jāklasificē kā pārejas periods no postažas uz jaunaudzi. 4. Iegribas un pienākumi. Klausa teikums par nevēlēšanos apgrūtināt meža īpašniekus ar pārmērīgiem pienākumiem, izklausījās pēc slikta joka. Skaidrs regulējums vienmēr ir pluss. Ja esi nopircis auto un gribi braukt, vispirms jāiegūst tiesības, jānopērk OCTA, jāiziet TA. Ja gribi celt māju, jābūt būvatļaujai. Gribi darbu, jābūt kvalifikācijai. Ja gribi cirst mežu, jāzina, ka izcirtums būs atkal max 3-4 gadu laikā jāapmežo. Kas to liedz uzlikt par pienākumu VISIEM īpašniekiem jau šobrīd? Vai nav tā, ka lobijs (iespējams, zviedri) grib strauji izcirst sev piederošos mežus, realizēt un atstāt tos neapstādītus, lai lēni aizaug?
Anita Biseniece
Vismaz uz vienu jautājumu tak atbilde jau sen ir. Meža likumā noteikts, ka īpašniekam ir jāapmežo izcirstais, tikai viņam ir brīva izvēle, kā. Mums tikai nojaušamu iemeslu dēļ šajā jautājumā meža īpašnieks tiek uzskatīts par pilnīgi stulbu un viņam liek stādīt zināmās vietās pirkto stādmateriālu. Un viņam kā pilnīgi stulbam grib iestāstīt, ka tad, ka viņš nocirtīs tievākus kokus un dabūs mazāk naudas no ha par mazāk kubiem, viņam vēl ir jābūt dikti liela vēlēšanās ieguldīt tūkstoti stādu pirkšanai, stādīšanai un gadu gadiem nejēdzīgai kopšanai, kas ir daudz lētāk pie pašatjaunošanās. Pieredze rāda, ka nav nekādas garantijas pat jaunaudzes vecumā, ka stādītie stādi būs labāki par dabiskajiem. Tātad cilvēkam tiek teikts- cērt, cērt, fiksi, kailcirtē, un tad varēsi sākt naudu tērēt uz nebēdu. Un mēs vēl tevi sodīsim, ja nedarīsi mums pa prātam... Šito pašu gudrīšu piesauktajā Somijā tādi būtu nonesti ar visiem krēsliem jau sen... Paldies, ka vēl kāds cilvēks piemin mellenes. Nupat Latvijā izstrādāta tehnoloģija to pārstrādei, iegūstot uztura bagātinātāju. Šiem jauniešiem viss, kas zemāks par viņu krūšu augstumu, vispār neskaitās... Bet arī tās var dot lielu un būtisku peļņu no meža, neiznīcinot meža vidi.
ManaPolitika_lv
Tu drīksti cirst, ko esi stādījis. Loģiski. Tu drīksti saimniekot Tavā īpašumā. Loģiski. Mežsaimnieki turās!
Anita Biseniece
Jau dažas pirmās raidījuma minūtes ir visu pateikušas.
Pirmais jautājums- KAS ir mežu īpašnieki, kuri vēlas cirst jaunākus kokus?
Otrais- kā var tik muļķīgi apgalvot, ka tad būs mežs jāatjauno, jo Meža likums to nosaka jau tagad?
Trešias- tas pats titros redzamais- ja ir tik daudz neizcirstu pāraugušu mežu, kāpēc šāds farss vajadzīgs?

Ja tiem kungiem, kas tur ņemas, pietiktu saprāta pārlasīt šo un spriest loģiski, tālākas sarunas un ņemšanās vispār atkrīt.
Tomēr jautājums paliek- ja pēc loģikas, tas NAV vajadzīgs, tad KĀPĒC par to ir runa šobrīd?
Pamēģiniet atrast atbildi! Es to jau zinu!!!!

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Tieša runa: «Kādai jābūt nākotnes Rīgai?»

Tieša runa
Anotācija

Tieša runa: «Kādai jābūt nākotnes Rīgai?»

Tieša runa