• Otrdiena, 2021. gada 18. maijs
  • Vārda diena: Inese, Inesis, Ēriks
  • Rīgā migla, +9 °C, Z/ZR vējš, 1,03m/s
LSM Bērnistaba

Otra iespēja. Orgānu transplantācija. LTV dokumentālā filma

LTV filmas

Katru gadu Latvijā vairāki cilvēki iegūst otru iespēju dzīvot, pateicoties sveša cilvēka sirdij, nierei vai aknai. Viņi nekad neuzzina donora vārdu. Arī donora tuvinieki nekad nesatiks cilvēku, kuram orgāni ir ziedoti. Anonimitāte ir ļoti svarīga.

Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta veidotā filma dokumentē to, kā tas patiesībā notiek. No brīža, kad intensīvās terapijas nodaļā ir iespējamais orgānu donors, kā notiek viņa  sagatavošana un orgānu izņemšana. Mirušo cilvēku tuvinieku sāpes un šaubas, ārstu pieredze un orgānu saņēmēju stāsti. Vīrs, kura sieva pēc aizrīšanās mira dažu minūšu laikā, stāstīs par smagāko brīdi viņa dzīvē. Ģimene, kuras mirušā zīdaiņa sirsniņa tagad pukst kāda puisēna krūtīs Lietuvā, atcerēsies laiku, kad viņu lēmumam bija dzīvības cena. Filmā satiksim arī Alisi, kura ir pirmais bērns, kam Latvijā pārstādīta sirds. Uģi un Elvi Glāzīšus, kur nieres donors dēlam ir tētis pats. Kukaiņu ģimeni, kuri gaidīšanas režīmā dzīvo jau trešo gadu, jo tikai plaušu pārstādīšana Tartu var glābt viņu meitu. Un emocionāla satikšanās ar Māru Baroni, kuras meita Baiba aknu sagaidīja, taču pēc operācijas mājās neatgriezās dzīva.

Transplantologi filmā apgāž mītus par to, ka orgānu donori pārsvarā ir motociklisti vai, ka orgānus Latvijā var izņemt nelikumīgi. Jo orgānu saderībai jābūt izcilai. Būs redzama sirds izņemšana, kurai nav atbilstoša saņēmēja Latvijā, tāpēc orgānam pakaļ steigšus lido vācu ārsti un ved sirdi uz Hanoveri. Filmā savu attieksmi pauž arī izcilais pianists Vestards Šimkus un viņa sieva operdziedātāja Elīna Šimkus. «Mēs esam informējuši viens otru, ka mēs piekrītam orgānu pārstādīšanai pēc nāves. Tas ir jautājums par to, kam mēs ticam. Mēs ticam, ka transplantēt var miesu. Dvēseli jau transplantēt nevar!»

Komentāri (3)

Gita Morris Vāgenheima
Anotācija: "..... Transplantologi filmā apgāž mītus par to, ka orgānu donori pārsvarā ir motociklisti vai, ka orgānus Latvijā var izņemt nelikumīgi. Jo orgānu saderībai jābūt izcilai....." Kā jāsaprot mīts nr.1, ka "orgānu donori ir pārsvarā motociklisti"??? Un mīts nr.2, ka "orgānus LV var izņemt nelikumīgi, jo orgānu saderībai jābūt izcilai."??? - - - Vai kāds pārlasīja šos teikumus pirms nospieda "pievienot" pogu?
Gita Morris Vāgenheima
PĒC nāves iestāšanās tādi vitālie orgāni kā plaušas, sirds, nieres, aknas - pārstādīšanai nav derīgas! No miruša cilvēka pārstādei var ievākt tikai acs radzeni. Donoram ir jābūt dzīvam, kaut pieslēgtam pie mākslīgās elpināšanas. Tas ir ļoti svarīgs aspekts, kas katram, kurš apsver kļūt vai nekļūt par orgānu donoru, IR JĀAPZINĀS un JĀSAPROT! Iesaku ieklausīties nevis mūziķu Šimkusu dāsnajā piedāvājumā ziedot savus orgānus PĒC nāves, bet gan TV24 arhīvā sameklēt Kiviča intervija ar ķirurgu Andreju Ērgli - kur viņš, mediķis būdams, GODĪGI paskaidro, ka orgānu transplantācija ir saistīta ar dziļu morāli ētisku dilemmu: kuru glābt - orgāna transplantācijas gaidītāju vai potenciālu orgāna donoru? Kura dzīvība ir svarīgāka? Pārņem neveikla sajūta, ka Latvijā ir kaut kādas materiāli ieinteresētas personas, kurām orgānu transplantācija ir kārtējais ienesīgais rūpals - tik uzkrītoši un pat uzbāzīgi tiek reklamēta iespēja kļūt par orgānu donoru, noklusējot svarīgo faktu, ka transplantācijai derīgi ir TIKAI DZĪVA donora orgāni! (Vai šajā filmā parādās arī cipari - proti, cik maksā vitālo orgānu transplanti + ķirurga darbs?)
Vivija Romanova
Suoer,ka arī Latvijā sākts par to stāstīt,runāt,cilvēks jāsāk iepaxīstināt ar labdarību arī šajā ziņā jau no jaunības,kad varam palīdzēt baudīt dzīvi citam cilvēkam,ja ir iespēja tikai.....

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!