• Otrdiena, 2021. gada 11. maijs
  • Vārda diena: Milda, Karmena, Manfreds
  • Rīgā skaidrs, +19 °C, DA vējš, 3,60m/s
LSM Bērnistaba

Kultūršoks: «Vai varakļānieši nodod latgalisko identitāti?»

Kultūršoks

Administratīvi teritoriālās reformas gaitā Varakļānu novada iedzīvotāji izvēlējušies pievienoties Madonas novadam. Par to apsaukāti par latgaliskās identitātes nodevējiem. Vai administratīvajam iedalījumam ir kāds sakars ar identitāti?

Komentāri (4)

Santa Ulnicāne
Ārkārtīgi nepatīkams raidījums, izrādās esmu augusi 'aiz robežas'... dziļajā bedrē Viļānos.

Un kas tā ir par tādu 'robežu'? Latvijas robeža? Civilizācijas robeža?

Tiesa, kad braucu uz Varakļāniem, atšķirību nekad neesmu manījusi, tāda pat vien mazpilsēta... nekāda Eiropa tur PSRS laikā vis nebija, bet nu jā, mēs 'aiz robežas'...
Jānis Svoks
Vai administrācijas sadalījam iedalījumam ir kāds sakars ar identitāti?
Konkrēts jautājums, kurš paredz noliedzošu atbildi. Laikā, kurā daudzi nepieņem piedāvāto teritoriālo reformu. Tātad identitātes saglabāšana nevar būt par argumentu minēto reformu īstenošanas noraidīšanai. Tomēr administratīvais iedalījums var būt ar kaitīgu, pat izšķirošu, apstākļu nozīmi identitātes saglabāšanas centienos. Tāda situācija nav pat jāizdomā. Latviešu tauta tik novājināta, ka īstenojot paredzēto reformu latviešu tautai zudīs iespēja saglabāties, t.i saglabāt savu identitāti. Pierādījumi? Kāpēc tie vajadzīgi? Lai sūdzētos prokuroram? Lai uzvarētu pāridarītājus? Pietrūks resursu un pēc taisnības likumiem ir arī sava daļa pašu nopelnu. Tajos atklājas situācijas būtība. Latvijai rūpju papilnam un pietrūkst vēlmes, gribas rūpēties par latviešu tautu. Tātad risinājums ir nevis sūdzēties vai uzvarēt citus, bet gan stiprināt latviešu tautu. Pie tam esam tik kritiskā situācijā, ka jāpieņem izšķirošs lēmums, vai vispirms apstiprinām teritoriālo reformu un latviešu tauta izirstot beidz pastāvēt, vai vispirms apstiprinām amatpersonu, kura personīgi atbildīga par latviešu tautas saglabāšanos un tad teritoriālā reforma pakļaujama latviešu tautas saglabāšanās interesēm.
Šī ir reize “atspēlēties” LTV1 par daudzkārt dzirdēto, ar “vai nav interesanta situācija?”. Pamatojums? Latvieši pamet Latviju sliktas dzīves dēļ. Tūkstošiem. Kad Latvijā aktualizēja vajadzību veltīt uzmanību tikumības stiprināšanai, izrādījās, ka latviešiem tikumība jau sveša padarīšana un rada problēmas. Ticiet, ka uzskaiti var turpināt.
Lai veicas!
Patrīcija Nagle
Piekrītu, ka latgalieša identitāte nav atkarīga no administratīvā iedalījuma. Bet aiz Varakļāniem Latvija nebeidzas! Arī tur mīt latgalieši - latvieši, kuri no sirds vēlas, lai arī Latgale "aiz Varakļāniem" kļūst ekonomiski attīstītāka un latgaliski-latviskāka...
Ilga Broka
Paldies par šo sižetu! Vismaz viens raidījums, kas parāda faktisko varakļāniešu attieksmi pret reformu.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Kultūršoks: «Kā stiprināt latviešu valodu?» 2

Kultūršoks
Anotācija

Kultūršoks: «Kā stiprināt latviešu valodu?»

Kultūršoks

Kultūršoks: «Vai esam agresīva sabiedrība?»

Kultūršoks
Anotācija

Kultūršoks: «Vai esam agresīva sabiedrība?»

Kultūršoks