• Otrdiena, 2020. gada 1. decembris
  • Vārda diena: Emanuels, Arnolds
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Cytaidi latviskais piedāvā: «Trešā zvaigzne. Sākotne. Personība»1.sērija

Cytaidi latviskais

Latvijas valsts simtgades svinības šogad aizsākas ar Latgales kongresa simtgades atzīmēšanu. Tie ir pasākumi, kuros valstiskā, pašvaldību un privātā līmenī iesaistās mediji, mākslinieki, sabiedriskās organizācijas un zinātnieki. Par Latgales kongresu (tas notika Rēzeknē 1917. gada 26. un 27. aprīlī, piedalījās vairāk nekā divsimt delegātu, kas lēma par Latgales apvienošanu ar pārējo Latviju) tiks rīkotas zinātniskas konferences, atklāts piemineklis, izveidotas teātra izrādes, spēlfilmas, sacerēti skaņdarbi un sarakstīti literāri darbi, veidota jubilejas monēta, kā arī būs publikācijas presē, radio raidījumi.

LTV1 piedāvā kongresam veltītu vēsturisku raidījumu ciklu, kas stilistiski iekļaujas sirsnīgo Latgales stāstu „Cytaidi latviskais” ietvaros. Katra raidījuma pamatā ir stāsts par vienu personību - Latgales kongresa delegātu, kuras dzīves ceļš pirms un pēc kongresa spilgti ilustrē Latvijas vēstures krustpunktus.

Pirmā raidījuma varonis ir Staņislavs Kambala (1893–1941) – vienīgais no latgaliešiem, kurš piedalījās Latgales kongresā un Latvijas valsts proklamēšanas aktā.

Raidījumā tiksimies ar Staņislava Kambalas dzimtas turpinātājiem gan dzimtajās mājās Latgalē, gan ‘’Rideļu Dzirnavās’’ Tukuma pusē, Latvijas Bankas vēstures konsultante Ineta Lipša analizēs Kambalas kā banķiera darbību, tēlnieks un monētu mākslinieks Ivars Drulle atklās, kāpēc piedalījies konkursā par Latgales kongresam veltītas jubilejas monētas izveidi, kādus motīvus un simbolus iekļāvis tās aversā un reversā. Uzzināsim, ka ne vien uzvārdi, bet īsta radniecība saista Staņislavu Kambalu ar latviešu basketbolistu Kasparu Kambalu. Stāstīsim, kādi vēsturiski dokumenti ir saglabājušies par šo personību Latgales un Rīgas muzejos un arhīvos.

Cikla idejas autori ir Daugavpils Universitātes docents Valentīns Lukaševičs un LTV redaktore Sandra Freiberga, vēstures konsultanti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs dr.hist. Toms Ķikuts un šīs nodaļas pētnieks mag.phil. Imants Cīrulis. Raidījumu ciklu vadīs tā autors un Latgales pētnieks Valentīns Lukaševičs, režisore Zita Kaminska, redaktore Sandra Freiberga, vadošais operators Andris Sarma.

Komentāri (2)

Vineta V.
Labojāt, labojāt un beigās neizlabojāt. Tad jau Inta bija labāk nekā šī brīža variants - Ienta.
Vineta V.
Neprecizitāte vēstures kosnultantes vārdā nevis Inta Lipša, bet INETA Lipša.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Citādi latviskais (Cytaidi latviskais) *

Cytaidi latviskais

Cytaidi latviskais. Annas diena

Cytaidi latviskais
Anotācija

«Cytaidi latviskais». Tirgusdiena

Cytaidi latviskais
Anotācija

«Cytaidi latviskais». Annas diena

Cytaidi latviskais

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Pēterdiena

Cytaidi latviskais