• Piektdiena, 2020. gada 2. oktobris
  • Vārda diena: Skaidris, Ilma
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Jūlijā LTV atgriežas godalgotais kultūras raidījums «Cytaidi latviskais»

Cytaidi latviskais

Cytaidi latviskais” otrā sezonā sāksies  6. jūlijā pēc Dienas ziņām pulksten 18.30, un tā visu vasaru LTV1 katru svētdienu kopā ar latgaliešu dzejnieku Valentīnu Lukaševiču tiksimies ar pārsteidzošiem cilvēkiem. Otrās sezonas raidījumu pamatā personības un dzimtas, kas Latgalē kopj kādu noteiktu profesionālo vidi, arodu, amatu, ir daļa no latgaliskās pašapziņas, novada tradīcijas un veido to īpašo kodu, ko Latvijā saprotam ar vārdu salikumu ‘’latgaliskais patriotisms’’ - mūsu raidījuma kontekstā arī ‘’citādi latviskais’’.  Mēs ceram, ka ‘’Cytaidi latviskais” rosinās jūs savas vasaras ceļos iekļaut Latgali un padarīs to tuvāku ikvienam skatītājam!

Pārsteidzošā kārtā ir tā, ka vidējais statistiskais latvietis, arī latgalietis, vairāk zina par Senās Grieķijas un Romas kultūru, franču literatūru vai britu mūziku nekā latgaliešu kultūru. Vai zināt, ka pirmā grāmata latgaliski iznāca 1756. gadā, ka latgaliski ir publicēti tūkstošiem dzejoļu, simtiem stāstu, desmitiem romānu? Latgale ir ļoti tuvu, bet reizē arī ļoti tālu. Par Latgali ir izveidojies pulka stereotipu, parasti pretēju: Latgalē valda bezdarbs, alkoholisms, dzīvo panaivi un kūtri cilvēki; te visi dzied, dejo, ir labestīgi un viesmīlīgi.

Paskatīties uz Latgali savādāk, izvairoties no šiem pretējiem stereotipiem. Parādīt Latgali viegli, atraktīvi, bet reizē arī dziļi un pamatīgi. Zinot, ka nevar aptvert neaptveramo, ar pāris precīziem, sulīgiem triepieniem parādīt cilvēkus, situācijas, fenomenus.

Šāds trīsdaļīgs virsmērķis ir 10 videostāstu ciklam „Cytaidi latviskais”.

Jau 2013. gada vasarā ik svētdienu tikāmies un stāstījām  par latgaliešu raksturu, ieklausījāmies  augšzemnieku dialektā ( latgaliski runātais būs titrēts latviešu literārajā valodā),  priecājāmies par  novada folkloru, lietišķās mākslas un amatniecības daudzveidību, latgaliešu mūziku , tikāmies  ar uzņēmīgiem un mērķtiecīgiem cilvēkiem, apbrīnojām  Latgales dabu un pieskārāmies reliģijas lomai cilvēku dzīvē.

Latgalieši – tie ir tie paši latvieši, tikai citādi. Tieši tādēļ stāstu sērijai ir šāds nosaukums; tas aizgūts no Valentīna Lukaševiča pirms 9 gadiem sacerēta dzejoļa virsraksta. Raidījuma scenārija un idejas autori- latgaliešu dzejnieks, prozaiķis, pedagogs Valentīns Lukaševičs un  LTV redaktore Sandra Freiberga, režisore Svetlana Rudzīte,  operators Egils Kurpnieks, pateicas Latgales novadam par atsaucību un arī augsto novērtējumu, jo projekts saņēma Latgales 2013. gada Kultūras balvu Boņuks- nominācijā ‘’Gada sasniegums audiovizuālajā mākslā’’ un arī NEPLP nomināciju ‘’Celmlauža balvai’’ 2013. gadā.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Spāru svētki 2

Cytaidi latviskais

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Kapusvētki

Cytaidi latviskais
Anotācija

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Spāru svētki

Cytaidi latviskais
Anotācija

«Cytaidi latviskais». Latgales godi. Kapusvētki

Cytaidi latviskais

Citādi latviskais. Latgales godi. Talkas

Cytaidi latviskais