• Ceturtdiena, 2021. gada 13. maijs
  • Vārda diena: Ira, Iraīda, Irēna, Irina
  • Rīgā skaidrs, +17 °C, DA vējš, 3,12m/s
LSM Bērnistaba

Diskusija. 100g kultūras. Vai ir ētiski cirkā izmantot dzīvniekus?

Diskusija. 100g kultūras

Pēdējā laikā arvien biežāk izskan aicinājumi Rīgas cirkam atteikties no dzīvnieku izmantošanas savā programmā. Rīgas cirks pret to kategoriski iebilst. Kādas cilvēku un dzīvnieku attiecības cirks demonstrē? Vai izpārdotas kases vārdā ir jāturpina tradīcijas un jārāda dresēti dzīvnieki, jeb 21. gadsimtā jāmeklē jauni cirka pastāvēšanas un auditorijas piesaistīšanas veidi, proti, bez dzīvnieku klātbūtnes arēnā? Vai vispār ir ētiski cirkā izmantot dzīvniekus? Par to šīs nedēlas "Diskusija. 100g kultūras" studijā Kristīne Želve un Gustavs Terzens sarunāsies ar Rīgas cirka direktori Lolitu Lipinsku, biedrības "Dzīvnieku brīvība" pārstāvi Aivaru Andersonu un filozofu Arti Sveci.

Komentāri (6)

SandrisGrasis75
Esmu par Dzīvniekiem cirkā arī šajā 22gs. Tukša diskusija!!! Tas ir ''Kultūras Kanons''. Mūžīgi mūžos _ Āmen _
Maris Krumins
Vai morāle atļaut turēt mājās kaķi, suni, zirgus, pārējos pieradinātos mājlopus? Un jā - kāmīšus, eksotiskos dzīvnieciņus, zivtiņas, pēc kuriem pašu bērni kā traki un tad gan vecāki savus principus kaut kā piemirst?! Pieradinātus, piespiestus pierast izsenis? Cik izdevīgi.
Diemžēl, raidījumā neguvu skaidru “pat nekādu” atbildi, kādēļ jālikvidē tikai viens cirks! Manuprāt, ja dara ko pareizi, tas jārealizē visās saistošajās sfērās - zoodārzs, mājlopi, mājas dzīvnieki! Varētu sākt ar zooveikaliem.
Šo “aizstāvju” ētika aprobežojas, ne ar ko vairāk, kā ar šaurību.
Skaisle Jatalniece
nesen lasīju,ka ir notiesāts cilvēks,kurš pa logu no braucošas mašīnas izmeta kaķēnu. Tāpat nākas lasīt par suņiem,kuri aIzvesti uz mežu un tur piesieti un atstāti, un visādām citādām dzīvnieku mocīšanām .
Un tomēr - šis bija raidījums - diskusija vienai ļoti konkrētai tēmai - vai 21.gs. ir pieļaujama dzīvnieku mocīšana cirkā. Es saku skaidru un tiešu un ļoti konkrētu nē.
Un tas būtu viens no soļiem,kā arī mazajiem cilvēciņiem iemācīt cieņu pret dzīvību - neaizsargātāku, ievainojamāku, pat ja kādā brīdī mīļāku.
Kā saka ķīnieši - arī tūkstošjūdžu ceļš jāsāk ar pirmo soli.
Pēteris Kārkliņš
Nu tad tā.
Kā teica filozofs Artis Svece, tad cirks nav tā briesmīgākā vieta kur dzīvniekam nokļūt. Kāpēc viņiem tur bija jānokļūst un vai mēs varam bez tā iztikt?
Cirks ir sena mākslas forma un manuprāt tur vajadzētu būt mikrocefāļiem un sievietēm ar bārdām, jo man personīgi mērkaķi svārkos besi, bet kādas nu kuram tās patikas.
Manuprāt, dzīvnieki visiem patīk tikai bīstamības dēļ. Lielākā daļa kura iet vērot dzīvniekus iet vērot pieradinātus briesmoņus, klusībā cerot uz kādu nelielu kļūdu vai neveiksmi, gluži kā Nascar sacensībās, jo diez vai kādam interesē pa apli riņķojošas konzervbundžas. Cilvēkiem patīk katastrofu vērošana. Instinktīvi. Palīdz izdzīvošanai. Tā kā paši jau ar vēl diezgan esam dzīvnieki.
Tā kā mēs vairs nedzīvojam cirka pirmsākumos, dresētāji nedzīvo teltī un nek*kā stūrī, tad visticamāk arī dzīvnieku dzīves apstākļiem būtu jāuzlabojas, bet... kapitālisms.
Naudiņas ta nav. Cirks jau tā iet uz grunti...
Tante nav glupa - vienkārši sam*zusies. Mēs dzīvojam vals
Skaisle Jatalniece
Es neesmu bijusi cirkā kopš bērnības.
Man nekad nav bijis pieņemams ka dzīvniekus dresē un izmanto cilvēku smīdināšanai un naudas pelnīšanai. Man tas liekas zemiski un pretīgi. Arī savu bērnu un audžubērnu esmu izaudzinājusi bez cirka.
Mani nepārliecināja Lipincka kundzes argumenti, neviens.
Žēl,ka neesmu atradusi laiku,lai piedalītos dzīvnkieu aizstāvju akcijās, ļoti vajadzētu.
Viktorija Maksimova
Kāpēc Lipincka neatbildēja konkrēti uz jautājumu kādas ir tās dresūras metodes? Tāpēc, ka īstenību negribās atklāt un tā īstenība nav rožu lauks!
Instinkti pat cilvēkam ir, tāpēc nebrīvē dzimušie paliek tie paši savvaļas dzīvnieki.
Cilvēks tiešām pierāda savu varenību uzlabo savu ego esot pār plēsēju, tas nav dzīvnieka labā!
Cilvēkiem ir iestāstījuši, ka cirks ir dzīvnieki, ja sāks rādīt ko citu, domas mainīsies. Ir ļoti daudz skaistu priekšnesumu cirkos, kur ir tikai cilvēki! Labāk rādīt, ko cilvēks saviem spēkiem var izdarīt, neizmantojot citus, bet tikai sevi.
Vienmēr ir izvēle, bet nevajag mantkārīgi izvēlēties savā labā.
Acīmredzams, ka daudzi ir pret dzīvnieku izmantošanu cirkā.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

100 g kultūras diskusija. Nozagtais Kristaps

Diskusija. 100g kultūras

100 g kultūras diskusija. Vai padomju laika arhitektūra ir vērtība?

Diskusija. 100g kultūras

100 g kultūras diskusija. Vai un kur šobrīd jāceļ Rīgā koncertzāle?

Diskusija. 100g kultūras

100 g kultūras diskusija. Kā kultūrai izdzīvot vasaru? 1

Diskusija. 100g kultūras