Latvijas Televīzijas raidījumu ciklā „Teātris.zip” 6. decembrī, plkst. 21.45, būs skatāma Liepājas teātra izrāde „Viss par vīriešiem”, bet raidījumā plkst. 21.25 viesosies Miro Gavrana lugas tulkotāja, teātra kritiķe Edīte Tišheizere.

Gatavojoties šim notikumam, piedāvājam hronoloģisku apskatu par lugas „Viss par vīriešiem” iestudējumiem.

Horvātu rakstnieka Miro Gavrana (1961) darbi tulkoti 35 pasaules valodās un iznākuši 150 dažādos grāmatu izdevumos visā pasaulē.

Savukārt Gavrana lugu iestudējumi piedzīvojuši kopumā vairāk nekā 250 pirmizrādes un tos noskatījušies vairāk nekā trīs miljoni skatītāju.  

Dramaturģijā Gavrans debitēja 1983. gadā ar politisko manipulāciju jautājumiem veltīto lugu „Kreona Antigone”, kura iestudēta 16 teātros pasaulē, bet jaunākais darbs ir 2013. gadā sarakstītais mātes un meitas attiecību viencēliens „Saldējums”, kurš pirmizrādi piedzīvoja šī gada 30. janvārī Gavrana teātrī Zagrebā.

Lugu «Viss par vīriešiem» Gavrans sarakstīja 2006. gadā kā turpinājumu 2000. gadā tapušajai lugai «Viss par sievietēm».

Ja ticam statistikai, kas publicēta rakstnieka Miro Gavrana mājas lapā, šobrīd luga „Viss par vīriešiem” pasaulē iestudēta 13 reizes un tulkota angļu, poļu, slovāku, rumāņu, čehu, krievu, lietuviešu un latviešu valodā.

Pasaules pirmizrādi „Viss par vīriešiem” piedzīvoja 2006. gada 21. oktobrī, Jana Palarika teātrī Trnavā, Slovākijā. Ar šo pirmizrādi tika atklāts trešais „Gavranfest”, kurā piedalījās septiņi teātri no piecām valstīm. Tā paša gada novembrī lugas iestudējums svin pirmizrādi Zagrebā un Košicē.

2007. gada 13. decembrī notiek iestudējuma „Viss par vīriešiem” pirmizrāde Klaipēdas Drāmas teātrī (režisors Arvīds Lebeljūns, lomās: Edvards Brazis, Rimants Pelakausks, Igors Reklaitis un Kazimirs Žvinklis), bet 14. decembrī – Liepājas teātrī (režisors Rolands Atkočūns, lomās: Kaspars Gods, Leons Leščinskis un Egons Dombrovskis). Pašā gada nogalē uz Polijas „Teatr Nowy”skatuves režisors Bartolomijs Vizomirskis vienlaicīgi  iestudē „Visu par vīriešiem” un „Visu par sievietēm”. Pirmizrāde notiek 31. decembrī.

2008. gada 17. maijā „Viss par vīriešiem”piedzīvo pirmizrādi „Ludowy” teātrī Krakovā (režisors Tomašs Obara), kļūstot par septīto lugas iestudējumu. Jau pavisam drīz, 7. jūnijā, iestudējuma pirmizrāde notiek teātrī „Studio Dva” Prāgā (režisore Jana Janekova).  

Nākamais lugas „Viss par vīriešiem” iestudējums top 2011. gadā. „Svobodnaja scena” 11. aprīlī to pirmo reizi izrāda МТЮЗ (Moskovskij teatr junogo zritjeļa) teātrī Maskavā.  Lugu iestudē Jakovs Lomkins. Lomās: Maksims Averins, Pjotrs Krasilovs, Viktors Dobronravovs un Dmitrijs Joidiks.

Pēc diviem gadiem, 2013. gada septembrī, lielisku dāvanu dramaturgam pasniedz Klaipēdas Drāmas teātris, četru dienu laikā izrādot visu trīs vīriešu-sieviešu attiecībām veltīto Gavrana lugu iestudējumus. 25. septembrī pirmizrāde „Pāriem”(Couples, sarakstīta 2011. gadā) Ramunes Kudzmanaites režijā. Nākamajā dienā tiek izrādīts „Viss par sievietēm”, kas teātra repertuārā ir jau kopš 2004. gada, bet vēl pēc divām dienām ir iespēja noskatīties „Visu par vīriešiem”, ko teātris izrāda kopš 2007. gada.

2013. gada 3. oktobrī ar „Visu par vīriešiem” pirmo reizi tiek iepazīstināti Brazīlijas skatītāji. Flavio Faustinoni režijā izrāde skatāma „Teatro da Livrario da Vila”.

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris pievienojas lugas „Viss par vīriešiem” iestudētāju sarakstam 2013. gada 26. oktobrī. Izrādes režisors Mihails Gruzdovs. Lomās: Aleksandrs Malikovs, Aleksejs Korgins un Jevgenijs Čerkess.

Projektā «Teātris.zip» iekļauto izrāžu pārraidi atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.