• Ceturtdiena, 2020. gada 2. aprīlis
  • Vārda diena: Irmgarde, Daiva
  • Rīgā +6.2°C, D vējš 6.7m/s, 744mm Hg, 72%
LSM Bērnistaba

«Teātris.zip» īpašā izlase: Dailes teātra «Marija Stjuarte» (2010)

Teātris.zip

Cikla «Teātris.zip» īpašajā izlasē piedāvājam Dailes teātra izrādi «Marija Stjuarte».

Frīdriha Šillera «Marijas Stjuartes» (2010) iestudētāji Dailes teātrī: 

Režisors Dž. Dž. Džilindžers, scenogrāfs Kristaps Skulte, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, kustību konsultante Inga Krasovska, komponists Kārlis Lācis, gaismu mākslinieks Igors Kapustins (Igaunija), Raiņa tulkojums.

Izrādē lomas atveido: Rēzija Kalniņa, Vita Vārpiņa, Ģirts Ķesteris, Pēteris Liepiņš, Juris Frinbergs, Artis Robežnieks, Juris Žagars, Kristaps Rasims, Āris Rozentāls, Juris Bartkevičs, Olga Dreģe, Dainis Grūbe, Gints Andžāns, Mārtiņš Počs.

Tikšanās ar leģendāru pagātni

 «Šī ir tikšanās ar Dailes teātra leģendāro pagātni jaunā skatījumā - režisors Dž. Dž. Džilindžers pirmo reizi iestudē pasaules dramaturģijas klasiku, radot formā vērienīgi greznu un saturā dramatiski romantisku uzvedumu,» tā pirms pieciem gadiem, 2010.gadā, tika pieteikts Šillera  «Marijas Sjuartes» iestudējums Dailes teātrī.

Iestudējuma pirmizrāde notika 2010.gada 17.septembrī.

Ciklā «Teātris.zip» izrāde bija skatāma 2014. gada 29.martā. Izrādei veltītajā raidījumā, Marijas Stjuartes lomas atveidotāja Vita Vārpiņa norādīja, ka izrādes stāsts ir par to, kā pabeigt dzīvi ar cieņu – aiziet un palikt atmiņā.

«Ir liela atšķirība, ko mēs saprotam ar godu un cieņu un ko ar to saprata Šillers tajā laikā,» uzsvēra Vārpiņa, stāstot, ka izrādes centrālā aina ir Marijas gājiens uz ešafotu. Rēzija Kalniņa savu Anglijas karalienes Elizabetes lomu traktēja ar cīņu par mīlestību nevis varu. Savukārt raidījuma vadītājs Ojārs Rubeņis  izcēla vērienu, ar kādu Dž. Dž. Džilindžers veidojis izrādi.

Jautāta, vai kā režisore Rēzija Kalniņa šodien lugu traktētu citādi, aktrise atbildēja, ka noteikti, jo, pirmkārt, to darītu kā sieviete, otrkārt, lielāku akcentu liktu uz Marijas Sjuartes tēlu.

«Kā vara cīnās ar cilvēku, un kā cilvēks tiek sabradāts,» savu traktējumu raksturoja Rēzija Kalniņa. «Divas sievietes. Viena izvēlas dzīvi un otra ir spiesta izvēlēties politiku, ja tā var teikt. Sievietes un vīrieši vispār traktē visu savādāk.»

Kritiķa komentārs:

Teātra kritiķe Kitija Balcare:

"Klasiska klasika, kas ļauj aktieriem notestēt savu aktiermeistarības prasmi vēsturiskā, grezni veidotā, traģiskā kostīmdrāmā (turklāt šoreiz bez režisora Dž. Dž. Džilindžera tik ierastajiem postmodernajiem elementiem). Izrādes scenogrāfisko episkumu veiksmīgi paplašina arī emocijas modinošā oriģinālmūzika, ko komponējis Kārlis Lācis.

Vīriešu lomām šoreiz paliekot pelēcīgi izpildītām lielākoties fonā varas kaislībām, priekšplānā vērojamas divas spilgtas sieviešu lomu interpretētājas – Vita Vārpiņa Skotijas karalienes Marijas Stjuartes lomā un Rēzija Kalniņa Anglijas karalienes Elizabetes lomā.

Tas, vai izrāde ir cīņa par mīlestību vai par varu, ir katram skatītājam pašam atbildams jautājums. Viennozīmīgi – tas ir personību duelis, smalkā psiholoģiskā gleznojumā, kas ļauj izkāpt no ikdienības, vienlaikus iegrimstot indivīda pašanalīzē (par spīti kritikas aprindās ceļojošajiem pretrunīgajiem viedokļiem par izrādes dziļumu un risinājumu). Un tas lielā mērā ir iespējams, pateicoties iepriekšminēto divu aktrišu suģestējošā snieguma dēļ."

Raidījumu ciklu atbalsta

 

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!