Režisors Rolands Kalniņš ir latviešu kino «sirdsapziņa». «Ceplis» ir filma par pretrunīgo pirmās Latvijas laiku, kura liecinieks ir pats režisors. Rozenštrauha dziesma «Zilais lakatiņš» tika izgriezta no filmas «Akmens un šķembas» tāpēc vien, ka to dziedāja leģionāri. 

Filma "Elpojiet dziļi” atspoguļopagājušā gadsimta sešdesmito gadu jaunības esenci ar Imanta Kalniņa dziesmām, runājot par radošām šaubām un «apgrieztu spārnu» sajūtu. Rolands Kalniņš jūt sava laikmeta atmosfēru;viņš ir dumpinieks un romantiķis. Režisoru vienmēr ir interesējis, kas notiek ar cilvēka iekšējo stāju un dvēseli cauri dažādiem laikmetiem.

Profesiju apguvis filmēšanas laukumā, Rolands Kalniņš ir režisors, kurš nekad nepaceļ balsi ne pret gaismotāju, ne pret aktieri. Viņa filmās sievietes ir skaistas un mazliet samaitātas, bet vīrieši ne vienmēr ir stiprie uzvarētāji. Kalniņa filmās daudzi aktieri ir nospēlējuši savas liktenīgās lomas. Latviešu kino pēdējam «gara aristokrātam» - režisoram Rolandam Kalniņam aprit 95, nozīmīgo jubileju svinēsim arī «Nacionālo dārgumu» studijā.