• Piektdiena, 2021. gada 18. jūnijs
  • Vārda diena: Madis, Alberts
  • Rīgā skaidrs, +26 °C, D vējš, 5m/s
LSM Bērnistaba

Kultūršoks: «Kā stiprināt latviešu valodu?»

Kultūršoks

«Nice», «cool», «laikot», «heitot» - šie un daudzi citi angļu valodas vārdi kļuvuši par Latvijas jauniešu ikdienas saziņas sastāvdaļu. Valsts prezidents Egils Levits aicinājis valdību stiprināt latviešu valodas pozīcijas, daudz vairāk veicinot tās dzīvotspēju un lietošanu digitālajā vidē.

Kādi ir šīs dienas latviešu valodas lielākie draudi? Vai to nepieciešams vairāk piemērot laikam un kurš to spēj?

Komentāri (2)

Rasma Zuša
Esiet tik laipni, nemetiet akmeņus skolotāju dārziņā! Skolotājs var mēli nodeldēt, mācot runāt pareizi, bet skolēns ieskatās sociālajos tīklos vai vienkārši TV ekrānā, tur stila kļūdas čum un mudž. Paraugs dzīvē.Izteikums par Latgales skolotājiem ir vienkārši aizvainojošs, pat šovinistisks. Latgales skolotāja varētu palabot arī cien.O.B. pareizrakstību.Bet par to, kam jāuzmana pareiza valodas lietošana, atbild daudzas iestādes. Kāpēc nesoda tos, kuri atļaujas nerespektēt valodas likumus, uzrunājot publiski? Runāt labā valodā bērnam jāmācās ģimenē.
Ojārs Bīriņš
Latviešu valodas pareiza lietošana jāievēro jau sākot no izglītības un kultūras darbinieku spices. Diemžēl tas šodien nenotiek. Skolu direktori un skolotāji bieži vien tā runā, ka neērti paliek klausoties. Tik daudz rusicisma vēl saglabājies no padomijas laikiem, bet netiekam un netiekam no tiem vaļā. Skolas direktore atremontēja sporta zāli, TV raidījuma vadītājs uzdod bērniem jautājumu - Cik tālu ar dronu drīkstiet aizlidot no sevis?? To dzird simtiem skolotāju, bet nevienu tas neuztrauc. Visi sporta žurnālisti un arī kultūras darbinieki "pārraksta vēsturi"", kaut faktiski būtu jārunā par jaunas nodaļas ierakstīšanu vēsturē. Latgales skoltāji vispār vairs valsts valodu neprot, par skolēniem jau nemaz nerunājot. Liekas Vērdiņš uztraucas, ka latviešu valodā nav kreftīgu lamu v;ardu, tāpēc tulkojumos zūdot sāls. Mans samērā izglītota kaimiņa septiņgadīgais dēls gan izlīdzas ar rusicismu "bļeģ" un uz aizrādījumu naivi jautā -"a ko tad lai saka"?" Nemīlam un necenšamies runāt un pat domāt latviski. Nožēlojami.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!