• Piektdiena, 2021. gada 7. maijs
  • Vārda diena: Henrijs, Jete, Henriete, Enriko
  • Rīgā viegls lietus, +7 °C, DR vējš, 3,09m/s
LSM Bērnistaba

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Dzimumu vienlīdzība»

Aizliegtais paņēmiens

Ko nozīmē Zviedrijas valsts politika – skolot bērnus dzimumneitrāli? Latvijā daudz tas ir bijis aprunāts, bet mēs ar to iepazīstamies klātienē, bērnudārzā Stokholmā. Kā izskatās modernas bērnu grāmatas Zviedrijā un kā šo politiku vērtē paši zviedri?

Komentāri (4)

Arvids Kramins
Cik tai skolā pasniedzēju ir vīrieši?
Ilze Grīna
Grūti šo sižetu skatīties. ASV, Kanādā un Lielbritānijā par šo jau gadiem ir diskusijas. Tā ir vesela pasaule, kas tur šobrīd notiek saistībā ar šo tēmu, piemēram, Kanāda pieņēma likumu (Bill C16), kas nosaka to, ka dzimumneitrālu personvārdu neizmantošana ir vardarbība un ir krimināli sodāma. Tas nozīmē, ka Kanādā vairs nevari izmantot vārdus "viņš" vai "viņa", lai apzīmētu bioloģisku realitāti, ja otra persona to nevēlas. Augstskolu pasniedzēji, kuri atsakās izmantot šos dzimumneitrālos personvārdus tiek atlaisti un publiski nomelnoti. Tas nenotiek tikai Kanādā, vīsā pasaulē brīvā runa tiek kriminalizēta, ja citas personas to uztver par aizskarošu.
Es pat nevaru Jums izstāstīt, cik ļoti pasaulē cīnās pret šiem pseidozinātniskajiem, politiskajiem spēkiem. Visiem, kuriem interesē šis temats es ieteiktu vismaz pārlasīt Stambulas konvenciju ar ko, manuprāt, arī Latvijā sāksies cīņa pret šīm radikālajām, slikti formulētām, uz emocijām balstītām idejām.
Kristine Liepina
Filma, kas atvēra acis norvēģiem -- "Iedzimtība vai audzināšana". Varbūt atvērs acis arī latviešiem.

Slavenais norvēģu komiķis un sociologs Haralds Eia radījis dokumentālo filmu "Iedzimtība vai audzināšana" ("Nature versus nurture"), kas ir pēdējā no septiņu dokumentālo filmu cikla "Smadzeņu skalošana". Tā pēdējos gados radījusi lielu ažiotāžu Norvēģijā, un nu ir apskatāma arī pie mums (piedāvājam video ar subtitriem latviešu valodā).

Izmantojot savu popularitāti Norvēģijā, filmas radītājam izdevās uz atklātu sarunu izaicināt valsts zinātniekus, kuri nenovērtēja to, ka pēc izglītības Eia ir sociologs. Filma 2010. gadā tika demonstrēta Norvēģijas sabiedriskajā televīzijā un izraisīja asu diskusiju sabiedrībā par zinātnes un ideoloģijas attiecībām.

Sabiedrība bija šokēta, ka tās nodokļu maksātāju nauda tiek tērēta pseidozinātnes atbalstīšanai. Filmu demonstrēšanai bija ietekme uz Ziemeļvalstu dzimumu līdztiesības institūta slēgšanu 2011. gadā.

Tā saņēmusi arī nozīmīgu balvu par vārda brīvības veicināšanu Norvēģijā (Fritt Ord Foundation).

https://www.youtube.com/watch ?v=etX5kPAL_Xk
Gita Morris Vāgenheima
Satriecoši, ka no 50 raidījuma minūtēm tikai 5 veltītas DZĪVĪBAS un NĀVES jautājumam - proti, diviem satrunējušiem tiltiem, kas izskatās, ka teju teju var sagāzties un atņemt dzīvību neskaitāmiem pārigājējiem, pāribraucējiem, u.t.t., bet pārējās 45 minūtes - jā, par ko tieši bija pārējās 45 minūtes? Jau pašā sākumā - pēc reportāžas (no augsti attīstītās laimes zemes) Zviedrijas - abas viešņas dominēja pāri viesim, kurš, acīmredzami, centās būt džentlmenisks un DOT PRIEKŠROKU sievietēm izteikties pirmajām, bet tad - raidījuma temata kontekstā jājautā - KĀPĒC? Kāpēc Ķīlis deva priekšroku Djagiļevai, ja jau reiz raidījums veltīts dzimum VIENLĪDZĪBAI? Kāpēc Djagiļeva un/vai Cinovska nedeva priekšroku Ķīlim? Kāpēc Ķīlis nelauzās runāt pirmais? - - - Vai Latvijā vismaz pagaidām, kamēr tā nav sasniegusi Zviedrijas dzīves līmeni, šī "dzimumu vienlīdzība" vispār nebūtu uzskatām par tādu kā pseidoproblēmu?

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Latviskā identitāte»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Svaigs gaiss»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Covid-19 un alkohols»

Aizliegtais paņēmiens
Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Covid-19 un alkohols»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija «Garais Covid-19» 1

Aizliegtais paņēmiens