5. sērija

Afganistāna, 1979. gads: karš, kas mainīja pasauli 

1979. gada decembra beigās padomju karaspēks šķērsoja Afganistānas robežu. Īpašie spēki Kabulā ieņēma prezidenta pili un nogalināja prezidentu Amīnu. Tas bija starptautisko likumu pārkāpums, kuru nosodīja lielākā daļa ANO dalībvalstu. ASV prezidents Kārters iesaldēja līgumu ratifikāciju ar Maskavu. ASV un 65 citas valstis boikotēja 1980. gada olimpiskās spēles Maskavā. Progress, kas ar pūlēm bija panākts pēdējos 15 gados starp Austrumu un Rietumu blokiem, pēkšņi tika iznīcināts.

Kas Maskavu pamudināja uz šādu risku? Kāpēc padomju karavīriem pavēlēja noslepkavot prezidentu Amīnu, kurš galu galā bija komunistu līderis? Kā karš Afganistānā ietekmēja varas līdzsvaru reģionā? Šis karš globālās politikas arēnā atveda pavisam jaunus dalībniekus, tā sekas ir jūtamas vēl mūsdienās.

6. (nosl.) sērija

Maldināt un provocēt: Reigana metode

Pēc stāšanās amatā 1981. gadā ASV prezidents Ronalds Reigans mainīja Amerikas aukstā kara stratēģiju no aizsardzības uz uzbrukumu. Viens no svarīgākajiem instrumentiem ASV konfliktā ar Padomju Savienību bija neoficiāla grupa ar nosaukumu “Maldināšanas komisija”. Bojātas datoru mikroshēmas un Trojas vīrusi sabotēja padomju ekonomiku. Tika veikti provokatīvi gaisa un jūras manevri pie svarīgās padomju bāzes Murmanskā, lai pazemotu Maskavu un demonstrētu Amerikas spēku un tehnoloģisko pārākumu. 1983. gadā šīs operācijas pasauli noveda uz kodolkara sliekšņa. Bet ASV maldināja arī pret sevi labvēlīgi noskaņotās valstis. Ekspertu, militāro vadītāju un politiķu liecības atklāj, ka ASV Reigana vadībā darīja visu, lai aizstāvētu savas intereses.