• Otrdiena, 2020. gada 4. augusts
  • Vārda diena: Romāns, Romualds, Romualda
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Skolu sporta laukumi ļoti sliktā stāvoklī

Tautas sports

Saulaina piektdiena. Abi ar kolēģi Andri Auziņu dodamies Sporta laukumu atjaunošanas misijas dzītā inspekcijas braucienā, lai no malas paskatītos uz Rīgas skolu sporta laukumiem. Teikas rajons, Purvciems, Jugla un Pļavnieki.

Sniegs vēl slēpj horizontālo plakni, tāpēc acīs vairāk krīt vertikālie elementi. Lielākoties, tās ir dažādas metāla konstrukcijas, kas, droši vien, uzdzen šausmas meitenēm, bet čaļiem ļauj nedaudz izrādīties ar spēka vingrojumiem. Dažādas līdztekas un stieņi ir gana branga diametra un jādomā, ka arī betonējums ir atbilstošs. Izskatās, ka šīs konstrukcijas pārdzīvos vēl vismaz 5-6 pašvaldību vēlēšanas.

Tur, kur ir futbola vārti, arī nekādu vizuālu bēdu neredz, jo tie ir tik brangi, ka pat metāla zagļi neķeras klāt.

Globālāku bēdu ainu paver basketbola grozi. Smalki un trausli kā pats sporta veids, tie pakļauti ne tikai korozijai un laika zobam, bet arī jauno basketbolistu atraktivitātei. Tieši basketbola grozu bēdīgais stāvoklis iezīmējās kā nesakārtoto sporta laukumu pirmais simbols. Un kolorīts simbols!

Kaut kur pat dziļi aizkustinoši izskatās tie grozi, kas, acīmredzot, ir tapuši entuziastu šķūnīšos vai pat skolu darbnīcās. Tiešām, mani pārņēma neviltoti smeldzīga sajūta, skatoties uz parasta saplākšņa vairogu, kam ar pašu izdomātu paņēmienu ir piestiprināta stīpa un, kas amatnieciskā rokrakstā ir piestiprināts pie stieņa. Bez ironijas. Ir skaidri redzams, ka cilvēks šo grozu ir darinājis no visas sirds, lai viņa dēli vai skolnieki var spēlēt basketbolu. Tas pa latvisko!

Uzreiz jāprecizē, ka ir būtiska atšķirība starp skolām, kuru laukumiem ir apkārt kārtīga sēta, un tām, kurām šādas sētas nav, vai arī tā ir pārvērtusies par lamatām milzu lempjiem.

Nospriežam, ka skolas, kurām apkārt ir sētas, nav mūsu interešu objekts. Vismaz, ne šobrīd. Mēs par demokrātiskiem sporta laukumiem, kuri ir publiski pieejami. Protams, nojaušam, ka diez vai atradīsim kādu skolas direktoru vai sporta skolotāju, kuram šādi demokrātiski pieejami sporta laukumi izsauks sajūsmu.

Atliek tikai iztēloties suņu saimnieku un pudeles brāļu intereses, lai brīvi pieejamais skolas sporta laukums pārvērstos reālās direktora galvas sāpēs.

Un tomēr! Tieši šajā vietā sākas mūsu iedomātā misija „Atjauno savu sporta laukumu!”.

Mani personīgi fascinēja Juglas vidusskolas lielā sporta laukuma un tam blakus esošā teritorija. Segumu neredzam, bet tā kvalitāti nojaušam. Divi ābeļu ieskauti basketbola laukumi uzbur romantisku vasaras vakara sajūtu, kad līdz pat 11-iem vakarā te varētu spēlēt un spēlēt... Eh, bet tie grozi! Nu, tiec tu skaidrībā, kuram gan vajadzētu izrādīt iniciatīvu, lai šos grozus atjaunotu, salabotu vai uztaisītu no jauna? Jā, varbūt pat nopirktu? Taču uz šādu būtisku investēšanu aicinām ar piesardzību. Ja kāds var, tad ideāli!

Pieļauju, ka skolas un pašvaldības sadarbība kaut kad rezultēsies lielākā investīciju projektā. Ak jā, par zemes piederību te nemaz neinteresējamies. Taču Auziņš taisīs sižetu un tad arī painteresēsies.

Zemes īpašuma faktors ir garāka raksta vērts, jo mēs pieredzējām gan totāli „apgraizīto” 60. vidusskolas laukumu, gan  Mežciema pamatskolas teritoriju, kuras lielajā laukumā pašvaldība neieguldot, jo zeme esot privātīpašums. Plašai publikai un skolai pieejams, taču- privātīpašums. Šo lietu nepārbaudījām un, šo te rakstot, paļāvos uz kādu māmiņu, kas redzot mūsu interesi, izkrata savu sirdi par bojā ejošo vidi. Tiesa, ar skolas sporta laukumu, kas te aiz sētas, viss ir kārtībā.

Acīs krīt arī Ezerkrastu skolas laukumā koši nokrāsotās līdztekas, kurām līdzās ir pīšļos sabiris grozs, zem kura pat ir bail stāvēt apakšā. Žēl gan!

Basketbola grozi pie 64. vidusskolas izskatās profesionāli taisīti, taču nav izturējuši laika zobu. Pie kam, izskatās, ka šis laukums traucē arī mašīnu īpašniekiem. Un te konkursa jautājums. Šī laukuma tiešais tuvums pie skolas vedina domāt nevis uz nevarēšanu, bet uz zināmu negribēšanu sakārtot šo vietu basketbolam. Varbūt, ka mašīnu stāvvieta ir izdevīgāka? Saprotu, ka ar šo provocēju atbildīgos skolas darbiniekus uz sašutuma vilni, taču iespējams, ka tāds ir arī vajadzīgs, jo reāli argumenti, kas palīdz atsegt problēmu, arī ir mūsu interešu objekts.

Tāpat uzmanību piesaistīja arī Pļavnieku vidusskolas lielā sporta laukuma teritorija, kā arī divi visai „kaili” laukumi pie 38. un 85 vidusskolas. Tur nav nekā, bet nekas arī draudīgi nekarājas virs galvas… Taču pēc normāla sporta laukuma nu nekādi neizskatās.

Pie reizes pievienoju bilžu galeriju.

Jau šodien pat tas, kurš Andris Auziņš, dosies gnozeoloģiskos meklējumos, lai savos sižetos tiktu skaidrībā- kas un kam būtu jādara, lai sakārtotu SAVU sporta laukumu.

Taču, galvenais- LTV tautas sporta sižetu veidotāji gaida informāciju no entuziastiem, kas ķeras klāt sporta laukumiem un, kuri ir gatavi dalīties ar savām problēmām, bēdām, idejām un darbiem, kas iedvesmotu arī pārējos. Rakstiet tautassports@ltv.lv.

 

@AndrisUsackis

Komentāri (3)

Janka
Ušakovam svarīgāks ir internets tramvajā. Krievu skolās gan noteikti, ka viss kārtībā!
Kaža
Stulbā valdība, varēja jau atjaunot šos laukumus. Savādāk visur, lai uzspēlētu futbolu vai basi prasa naudu! Agrāk pie skolām tā vien tik spēlējām!
Kalvis
Un kur tieši šeit valdība vainīga? :D beidz dzert, Kārli!

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Sports un veslība. Cik bīstams var būt hokejs.

Tautas sports

Sports un Veselība. Amatieru sports

Tautas sports

Amatieru sports - Kopā jautrāk

Tautas sports

Amatieru sports - veselība un riski

Tautas sports

Kā motivēt pusaudzi sportot?

Tautas sports