• Pirmdiena, 2021. gada 26. jūlijs
  • Vārda diena: Ance, Anna, Annija
  • Rīgā skaidrs, +30 °C, A vējš, 3m/s
LSM Bērnistaba

Daudz laimes, jubilār! Ilga Reizniece

Daudz laimes, jubilār!

Raidījums «Daudz laimes, jubilār» un Andrejs Volmārs pirms-Jāņu laikā ciemos aicinājis Ilgu Reiznieci, latviešu mūziķi, folkloristi un pedagoģi, mūsdienu tautas mūzikas grupas «Iļģi» dibinātāju.

Ilga Reizniece ir Rīgas un vasaras meitene,  dzimusi 9. jūnijā. Mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un Latvijas valsts konservatorijas vijoles klasē. Jau studiju laikā interesējusies par folkloru, darbojusies ansamblī «Bizīteri».

1981. gada februārī Ilga Reizniece aizsāka savu lielāko muzikālo projektu «Iļģi», kura pirmais koncerts ar programmu «Saules dziesmas» Folkloras draugu klubā notika 1981. gada aprīlī. Grupa izcēla folkloras arhaisko slāni, īpaši pievēršot uzmanību mītam un rituālam. «Saules dziesmu» programmai sekoja «Zemgales dziesmas» 1986. gadā, «Vedību dziesmas» 1987. gadā un citas. 80. gadu beigu radošie meklējumi «Iļģus» veda arvien tālāk no tradicionālās mūzikas standartiem, līdz 1992. gada festivālā «Bildes» Ilga Reizniece raksturo grupas mūziku kā postfolkloru.  Astoņdesmitajos Ilga darbojās arī folkloras draugu kopā «Skandinieki», reizumis uzstājoties kopā ar «Liepnas sievām», folkloras grupu, kur muzicēja Ilgas Reiznieces māte, mātes māsa un māsīca.

20. gadsimta beigās un 21. gadsimta pirmajā desmitgadē grupas «Iļģi» muzicēšanas manierē arvien vairāk ieskanas roka un dažādu citu populārās mūzikas veidu ietekme. «Iļģi» kļūst par vienu no tā sauktās pasaules mūzikas grupām. Koncertēts gan Latvijā, gan ārpus tās - Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Islandē, Polijā, Krievijā, Vācijā, ASV, Kanādā, Austrālijā un citur.

Reizniece vadījusi arī ar latviešu folkloru saistītas nometnes, kursus, seminārus un nodarbības bērniem un pieaugušajiem Latvijā un ārzemēs. Vairāki mūzikas albumi tapuši sadarbībā ar skolu bērniem: «Labrītiņi Rītiņā», 2001,  «Putnu dziesmas» 2002,  «Rāmi un ne», 2004, “Gadapkārti", 2014 un citi.

Ilga Reizniece ir mūzikas autore izrādēm «Maija un Paija» Nacionālajā teātrī 2006. gadā, kopā ar «Iļģiem» animācijas filmām «Man vienai māsiņai», un izrādei «Spēlēju, dancoju» (režisore R. Stiebra). Ilga Reizniece vairākus gadus sadarbojusies arī ar Ainara Mielava vadīto grupu «Jauns Mēness», kas savu repertuāru papildināja ar folkloristes ieteiktām tautasdziesmām, kas izdotas albumā «Garastāvoklis» – tas tika atzīts par 1997. gada labāko pop/rokalbumu. 1998. gadā Reiznieces vadītā grupa «Iļģi» saņēma Latvijas Lielo mūzikas balvu par CD «Saules meita» un koncertprogrammām Latvijā un ārzemēs, vairākkārt «Iļģu» albumi plūkuši laurus Latvijas mūzikas gada balvas nominācijā Labākais tautas mūzikas albums.

Ilgas ieguldījums latviešu tradicionālās kultūras jaunatklāšanā nav pārvērtējams. Līdzās Mārai Zālītei viņa ir formulējusi folkloras aktuālos kodus, kas aktuāli mūsdienu urbānajai kultūrai un kas, starp citu, ir pretējs patērētajsabiedrības ideāliem. Līdz ar to tas ir alternatīvs vērtību piedāvājums, mīlestības un saudzības manifests.

Un tāda – saulaini labestīga un mīlestību nesoša - ir arī Ilga, četru dēlu mamma un arī vecmāmiņa. Atnākusi uz interviju, viņa ir smaidīga un enerģiska, kā vienmēr. Runā ātri, jo no jaunības pieradusi, ka darbs dzen darbu. Šķiet arī, ka neviens darbs viņai nav neizdarāms, jo viņa ir no tiem cilvēkiem, kuri zina, kā sasniegt iecerēto.

Mūziķe godalgota arī ar Triju zvaigžņu ordeni, Lielo folkloras balvu, Luda Bērziņa prēmiju.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Daudz laimes, jubilār! Diriģents Māris Sirmais

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Dziedātāja Marija Naumova

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!». Diriģents Māris Sirmais

Daudz laimes, jubilār!
Anotācija

«Daudz laimes, jubilār!» Dziedātāja Marija Naumova

Daudz laimes, jubilār!

Daudz laimes, jubilār! Mūziķis Arnis Miltiņš

Daudz laimes, jubilār!