• Sestdiena, 2020. gada 4. aprīlis
  • Vārda diena: Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds, Ārvaldis
  • Rīgā +1.3°C, DR vējš 3.1m/s, 755mm Hg, 81%
LSM Bērnistaba

«Zemes stāsti» 4. - 7. sērija

Zemes stāsti

4. sērija

Šis zemes stāsts sākas vēlā rudens pievakarē Valmieras pusē, pie Burtnieka ezera. Saules staru pielietā kaņepju laukā virmo dabas enerģija. Matīsam šie ir pēdējie šīs sezonas ražas vākšanas metri.

Matīss steidz pēdējo kulšanu pabeigt pirms saulrieta. Šogad laika apstākļi kārtīgi pārbauda saimnieka modrību. Šobrīd temperatūra ir + 2 grādi.

Pusdienas laiks. Pie saimes galda tiek aicināti visi. Gan ģimene, gan saimniecības strādnieki.

Kaņepes ir lielākā kultura, kuru audzē Adzelviešu saimniecība. Lauki vairāk kā 10ha platībā.

2015. gada ziema. Jelgavas pilī kopā sanāk gada veiksmīgākie saimnieki. Togad jauno lauksaimnieku konkursā “Senču aicinājums’’ lielo balvu no 33 pretendentiem ieguva Matīss.

Dvēseles stāsts un zemes stāsts. Par iespējām, kuras mums dotas. Patiesībā nav nozīmes, kāds ir tavs dzelzs agregāts. Galvenais ir vērtība, tevis paša – mīlestība pret zemi un darbu.

5. sērija 

Šis zemes stāsts dodas acu un degunu «prieka ceļojumā».  Viņi ielaiž savās mājās svešniekus. Apskatei un jautājumiem. Košais brīnums ir magnēts daudziem. Ceļmalā uz Kuldīgas ceļa šodien no visas Latvijas piestāj mašīnas un autobusi. Neticami, bet cilvēki ierodas, lai sajustu un sapņotu šo sajūtu paši. Tas ir tas, ko dara Inga Purava savā Lillas Lavender saimniecībā.

6. sērija

Jānis Grasbergs ir vecākais no trīs dēliem. Tieši viņš  uzņēmās turpināt tēva iesākto. Sākumā, 1990. gados fermā bija 2 govis, 7 ha zemes. Šodien tie 400 liellopi. 

Jānis saimniecībā ir pulcējis vienkopus daudz vietējās apkārtnes cilvēku. Neatsaka darbu vasarās arī jauniešiem: labākie paliek un attīstās uzņēmumā. Roku darbs laukos netrūkst, turklāt tie, kuri dara ar sirdi, ir vērtība.

Daudzi šādus Latvijas pagasta centrus ierāmē aizmirstības un pazaudēto iespēju kategorijā. Bet te ir! Te ir cilvēki, rosība un te ir skaista dzīve!

Grasbergi no vienkāršas saimniecības ir izpletušies vareni. Ar itkā visiem zināmu ideju un vēlmi, bet tomēr sasnieguši vairāk kā citi. Kas ir tas nezināmais lielums, kas ir viņu zemes stāsts?

7. sērija

Šis zemes stāsts sākas lidojumā virs labības lauka. Te apvāršņi paver skatu būtiskajam, ļauj saredzēt plašāk kopējo – skaisto un plašo. Te Viļānos, Latgales pusē – ir stipras saknes. Te ir stāsts par darba tikumu un vērtībām. Par zinātnes darbu labības laukā mūža garumā.

Šosejas malā. Garāmbraucējs pat nepamana ideālās kontūras un gadiem citu rūpīgi kopto un loloto darbu. Darbu, kas dod zemniekiem attīstīties un kļūt labākiem. Te 10ha platībā Veneranda Stramkale saimnieko un cenšas vairāk jau citiem un tikai tad...pati sev.

54 dzīves gadi veltīti lauksaimniecībai. Kūltūraugu pētniecībai. Nepilnu 30 gadu laikā gēnu bankā  Stramkales kundze ir apkopojusi 427 šķiedras linu un 170 eļļas linu šķirnes, vairāk kā 9826 linu selekcijas paraugi.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Zemes stāsti. Lāsma Bekina

Zemes stāsti

«Zemes stāsti». Raimonds Melderis

Zemes stāsti
Anotācija

«Zemes stāsti». Lāsma Bekina

Zemes stāsti

«Zemes stāsti». Dailis Brālītis

Zemes stāsti
Anotācija

«Zemes stāsti». Raimonds Melderis

Zemes stāsti