Olimpiskais sižets. 3x3 basketbols

Līdz Tokijas Olimpiskajām spēlēm atlikušas vien nieka 13 dienas. Latvijas komandas galīgais olimpiešu sastāvā iekļauti 33 sportisti. Liela atbildības nasta uz četriem debitantiem 3pret3 basketbolistiem, kuri ir reālākie medaļu pretendenti Tokijā, kur šāda veida formāta basketbols debitēs Olimpiādēs. Kas ir šis basketbola paveids un kāda tam vēsture un priekšnoteikumi Latvijā pētīja Matīss Timofejevs un Andris Auziņš.

Par 3pret3 basketbola iekļaušanu Olimpiskajās spēlēs Starptautiskā Olimpiskā komiteja lēma vien 2017.gada jūnijā, mēnesi pēc tam Latvijas izlase pirmo reizi kļuva par Eiropas čempioni. Tiesa šī basketbola paveida iekļaušana no SOK puses bija tīri formalitāte un visa 3pret3 basketbola pasaule sava sporta veida iekļūšanu Olimpiskajā saimē zināja jau laikus. Būtībā jau kopš 2010.gada, kad starptautiskā basketbola asociācija jeb FIBA oficiāli pārņēma 3pret3 basketbola vadību un panāca tā iekļaušanu jaunatnes Olimpiskajās spēlēs, bija skaidrs, ka tieši Tokija būs 3pret3 basketbola debija Olimpiskajās spēlēs un pasaules lielvalstis 3pret3 basketbolam sāka gatavoties īpaši.

Intervija - Raimonds Elbakjans, «Ghetto games» rīkotājs

3pret3 basketbols pēc savas būtības ir vienkāršots klasiskais basketbols! Tas radies jau 20. gadsimta 70. gados ASV, kad radās pirmie noteikumi. Galvenās atšķirības no klasiskā basketbola.

Spēle notiek uz viena groza. 3x3 basketbolā vienlaicīgi laukumā ir 3 spēlētāji no katras komandas. + vēl viens spēlētājs uz rezervistu soliņa. Uzbrukuma metiens jāveic jau pēc 12 sekundēm ierasto 24 sekunžu vietā. Spēle ilgst līdz desmit minūtēm vai līdz kāda no komandām gūst 21 punktu. Tālmetienu vērtē divu punktu vērtībā, jebkurš cits metiens nes vienu punktu. Basketbolistiem nav piezīmju limita, taču pēc sestās piezīmes pretiniekiem jāizpilda divi soda metieni, pēc desmitās – divi soda metieni un arī bumba uzbrukumā paliek pretiniekiem.

Var mēģināt salīdiznājumu uztaisīt, vienā pusē – basketbols, otrā pusē – 3x3 basketbols. Spēlētāju skaits laukumā basketbolā 5 + 7 rezervisti, 3x3 basketbolā 3 + 1 rezervists, uzbrukuma laiks 24 sekundes pret 12 sekundēm. Spēles laiks 40 min pret 10 min (vai 21 punkts). Tālmetieni 3 punkti, pustālais 2 punkti, soda metiens 1 punkts pret 3x3 variantu – tālmetiens 2 punkti, pustālais 1 punkts, soda metiens 1 punkts. Piezīmju limits – 5 piezīmes individuāli pret 3x3 variantu, ka limita nav.

Intervija - Raimonds Feldmanis, Latvijas 3x3 basketbola izlases galvenais treneris

Intervija - Aigars Vītols, bijušais Latvijas basketbola valstsvienības aizsargs

Tieši ar Aigars Vītols pirms 27 gadiem kopā ar saviem komandas biedriem modernā 3pret3 basketbola pirmssākumos uzvarēja Pasaules strītbola čempionātā. Toreiz Latvijas izlasi nokomplektēja no jauniem junioriem un tika izvilkta pilnā loze – mūsējie no pirmās pieredzes Rietumeiropā no Frankfurtes atgriezās ar pasaules čempionu titulu kabatā.

Šeit apstrādā bildes, man tur puse ir vienkārši piefilmēti avīžu izgriezumi, tos var arī vnk paņemt stopkadru un kā bildi uztaisīt, ja tā labāk patīk.

Intervija - Aigars Vītols, 1994. gada pasaules strītbola čempions

Intervija - Raimonds Elbakjans, «Ghetto games» rīkotājs

Intervija - Aigars Vītols, 1994. gada pasaules strītbola čempions

Intervija - Raimonds Feldmanis, Latvijas 3x3 basketbola izlases galvenais treneris

Tieši deviņdesmito gadu brīvās rietumu pasaules kultūras ienākšana Latvijā nostiprināja tajā laikā strītbola, tagad 3pret3 basketbola popularitāti. Dažus gadus Latvijā paralēli pat notika trīs atsevišķi strītbola sacensību seriāli, bet šobrīd būtībā ir tikai viens – Ghetto games paspārnē esošie turnīri, kur regulāri spēlē virs simts komandām. Jā, Latvijā dibināta ari oficiālā basketbola federācijas profesionālā līga, bet tas projekts uz lielu masveidību nepretendē.

Intervija - Raimonds Feldmanis, Latvijas 3x3 basketbola izlases galvenais treneris

Intervija - Raimonds Elbakjans, «Ghetto games» rīkotājs

Naurim Miezim, Kārlim Lasmanim, Edgaram Krūmiņam un Latvijas Olimpiskās komandas karognesējam un izlases kapteinim Agnim Čavaram Tokijā būs jāpierāda, ka tiešām šis basketbola paveids ir latviešu medusmaize. Puse darba jau paveikta, jo Tokijā par Olimpiskajām medaļām cīnīsies vien astoņas valstis. Latvijas komanda šobrīd ir treniņnometnē Spānijā, kur īpašas augstkalnes apstākļos strādā, lai Tokijā būtu sasniegta dzīves labākā fiziskā forma. Latvijas komanda uz Tokiju izlidos jau nākampiektdien, Olimpisko spēļu mājvietā mūsējiem arī pārbaudes spēles ar japāņiem, turklāt spēļu laikus latvieši pielāgojuši jau olimpiskajam turnīram!