• Svētdiena, 2020. gada 23. februāris
  • Vārda diena: Haralds, Almants
  • Rīgā +5.2°C, DR vējš 6.2m/s, 743mm Hg, 77%
LSM Bērnistaba

Nacionālie dārgumi.100 g kultūras. Harijam Liepiņam - 90

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Laikabiedri par viņu teikuši ”kauls no Smiļģa kaula”. Režisora - Meistara Eduarda Smiļģa laikā izlolotā  skatuves zvaigzne un sieviešu elks, bohēmas upuris un kaislīgs makšķernieks -  Harijs Liepiņš piecdesmit gados uz Dailes teātra skatuves un kino nospēlējis vairāk nekā 250 visdažādākā ampluā lomas.

Kara beigās kā zaļš sešpadsmitgadnieks iesaukts leģionā, pēc kara padomju varas izsūtīts uz Vorkutu, pēc diviem gadiem atgriezies, viņš tiecās uz skatuvi, nokļūstot līdz tai kopā ar slaveno Dailes II studiju kursu, kurā Smiļģa vērīgais skatiens viņu pamanīja uzreiz un lika lietā.

 Agrīnās dzīves pieredzes saasināto jūtīgumu apvienojot ar talantu, vīrišķīgu pievilcību un temperamentu, Harijs Liepiņš padomju laikā, kad teātris aizvietoja baznīcu,  kļuva par vairāku paaudžu jūtu un  ideālu izteicēju. Viņš nāca kā Romeo, kā Gesta Berlings, kā Hamlets. Par visu lomu lomu kļuva spēlmanis Tots, Latves modinātājs leģendārajā Smiļģa izrādē „Spēlēju, dancoju”, kas uz skatuves nodzīvoja 20 gadus. Tā atstājusi  Tota dziesmu, ko dzirdējuši pat tie, kas tolaik nebija vēl dzimuši. Harijs Liepiņš spoži atveidojis karaļus, bet tikpat pārliecinoši iedzīvinājis arī laikabiedru raksturlomas. Daudz filmējies, piemēram, tādās neaizmirstamās kinolentēs kā „Es visu atceros, Ričard!”, „Kad lietus un vēji sitas logos” u.c., kā arī ārpus Latvijas.

Pārdzīvotās skatuves un dzīves vētras vēlāk 90.gados leģendārais skatuves mākslinieks atspoguļojis vairākās sarakstītās  grāmatās, bet 1994.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Aizsaulē aizgājis karaliski – uz Ventas upes makšķerējot 1998.gada augustā.

Kas bija  Harija Liepiņa aktieriskās suģestijas noslēpums un kāds viņš palicis to laikabiedru atmiņās, kuriem bija lemts satikties gan uz skatuves, gan ārpus tās?

Komentāri (2)

Iveta Balode (Briģe)
Atvainojiet par atkārtošanos, bet, arī noskatoties raidījumu otrreiz, tas aizkustināja. Īpaši Tots un H. Liepiņa nenospēlētais (un tomēr tik dziļi un dzīvi nospēlētais) Pērs. "Pēr, tu melo!" - šie raidījumā neizskanējušie vārdi, bet tieši ar H. Liepiņu saistītie, mani aizkustināja līdz asarām: ja tā var "melot", tad ir bijis vērts. Atceros, ka tieši ar viņa ģeniāli asprātīgās atmiņu grāmatas "Pēr, tu melo!" starpniecību pusaudzes gados pirmoreiz pieskāros Smiļģa lielumam (un paša skolnieka, kurš ar tādu neuzspēlētu pietāti spēj iemūžināt savu Skolotāju, lielumam). Tieši tādēļ visu mūžu esmu gribējusi savām acīm skatīt šīs lomas, kurās aktierim gaisā un skatītāju sirdīm krēslos uz mirkli jāsastingst. Un man šķiet ļoti svarīgi tās parādīt arī skolēniem, jo tikai to, ko iepazīsti, tu vari mīlēt. Ļaujiet mums ne tikai atcerēties leģendāros Metrus, bet viņu darbus arī izjust šodien! Un, galvoju, ka īstam talantam nav noilguma, to pat no TV ekrāna spēj sajust ikviens just spējīgs pusaudzis.
Iveta Balode (Briģe)
Paldies par lielisko atgādinājumu Harija Liepiņa talanta spēkam! Pati esmu no paaudzes, kura viņu maz dabūja redzēt uz skatuves, bet katra šāda reize ir bijusi prātā paliekoša. Ļoti ceru, ka ar laiku būs iespēja "Teātra.zip īpašajā izlasē" gan pašai vērot, gan citiem parādīt izrādes (īpaši leģendārās E. Smiļģa izrādes) ar H. Liepiņu titullomā. Tāpat labprāt redzētu E. Pāvula Romeo vai J. Strengas Brandu. Un daudzus, daudzus citus.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Neatkarības karam – 100

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Latvijas Universitātei – 100!

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras
Anotācija

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Neatkarības karam – 100

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras
Anotācija

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Latvijas Universitātei – 100!

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100 g kultūras. Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras