Plašu rezonansi sabiedrībā iemantojis valstij piederošā uzņēmuma “Latvijas valsts meži” dāsnais ziedojums sporta nozarei. 3,7 miljoni ir kopējā summa, ko uzņēmums ziedos dažādām sporta organizācijām. 2,2 miljoni eiro sadalīti piecām vadošajām. Lielākās summas saņems Latvijas Olimpiskā komiteja un Komandu sporta spēļu asociācija. Tāpat saņēmēju lokā Latvijas Sporta federāciju padome, Latvijas Paralimpiskā komiteja un Jaunatnes sporta fonds.

INFO:

Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) un Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijai (LKSSA) paredzēts piešķirt katrai 680 000 eiro

Latvijas Sporta federāciju padomei - 440 000 eiro,

Paralimpiskajai komitejai - 120 000 eiro,

Jaunatnes sporta fondam (Sporta izglītības iestāžu direktoru padome) - 80 000 eiro.”

Summas sadalītas, ievērojot procentuālo proporciju, par kādu visas organizācijas vienojušās tieši pirms 10 gadiem. Vienošanās toreiz nostiprināta Nacionālajā sporta padomē.

Šāds sadalījums nešķiet godīgs Latvijas Paralimpiskajai komitejai. Latvijas valsts mežu akcionārs ir Zemkopības ministrija, un tā plāno rosināt izmaiņas. 

Intervija - Raivis Kronbergs, Zemkopības ministrijas valsts sekretārs

Ja viņi nevar savā starpā sarunāties, mēs aicināsim pie sava galda. Kopā ar Latvijas Valsts mežiem. Jo mēs tieši esam tādā stadijā, ka esam gatavi pārskatīt savu ziedošanas politiku, apmērus.” 

Vēl lielāku ažiotāžu izraisījis Latvijas valsts mežu mērķziedojumu sadalījums sportam, kas šogad bijis pusotra miljona eiro apmērā. Tas notēmēts pa ļoti šauru sporta organizāciju loku – mērķziedojumus saņems septiņas sporta organizācijas, no kurām četras ir sporta veidu federācijas.

LVM mērķziedojumi sportam 2022. gadā

Latvijas Olimpiskā komiteja429 211 EUR
Kamaniņu sporta federācija300 000 EUR
Automobiļu federācija300 000 EUR
Komandu sporta spēļu asociācija250 000 EUR
Zēģelētāju savienība200 000 EUR
Bobsleja un skeletona federācija50 000 EUR
A.Kraukļa piemiņas fonds20 000 EUR

Par mērķziedojumu sadali Nacionālā sporta padome nelemj – tikai pieņem zināšanai. Atbildību par ziedojumu sadalījumu neuzņemas arī “Latvijas valsts meži”.

CITĀTS - Inga Kalna, LVM pārstāve:

Šajā jautājumā jāvēršas pie Nacionālās sporta padomes un pie LVM akcionāra - Zemkopības ministrijas. Šīs organizācijas ir tās, kas lemj par iespējamo ziedojuma apmēru un iespējamo ziedojuma sadalījumu.”

Intervija - Raivis Kronbergs, Zemkopības ministrijas valsts sekretārs

Kas ir svērēji šiem mērķziedojumiem?

Latvijas Valsts meži. Vai mēs varam apmierināt, vai ne.

Tad kam man jāuzdod jautājums?

Latvijas Valsts mežu valdei, padomei. 

Jo viņi sūta pie jums. 

Nu, ļoti labi! Tad ļoti veiksmīgā brīdī esmu nokļuvis amatā. Žēl, ka ar tādām negatīvām emocijām par to, cik daudz mēs spējām atļauties. Tad būs man iespēja izteikt savu viedokli uz nākamo gadu.” 

Kronbergs skaidro, ka visas sporta organizācijas, kuras šogad vērsušās pēc ziedojumiem, tos arī saņēmušas. Tāpat viņš uzsver, ka summas noteikuši paši ziedojumu lūdzēji. Nolemts sporta organizācijām ziedot tieši tik, cik tās prasījušas savos ziedojumu lūgumos.

Jau otro gadu pēc kārtas apjomīgs ziedojums ticis Latvijas Zēģelētāju savienībai. Ja pērn tie bija 100 tūkstoši eiro, tad šogad summa dubultota (200000 EUR). Zēģelētāju savienības prezidents, bijušais Rīgas Brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs, sekmes skaidro ar aktīvu darbu kuluāros. Viņš mērķtiecīgi uz burāšanas sporta pasākumiem aicinājis jau iepriekšējo “Latvijas valsts mežu” vadību un, kā pats saka, kad mests ārā pa durvīm, tad līdis atpakaļ pa logu. Pārliecināt “mežu” akcionāru Zemkopības ministriju nav bijis vajadzības.

Intervija - Leonīds Loginovs, Latvijas Zēģelētāju savienības prezidents

Nevajag iet zvanīt Levitam, lai dabūtu kaut kādu atbalstu tur, kur viņš pat nezina, ka tāds ir. Es nedomāju, ka LVM akcionāriem tas būtu [jālemj]. Tas nav viņu jautājums. Šis ir sīka vienība.”

Loginovs atzīst, ka Zēģelētāju savienība vēl nemaz nav iztērējusi pērnā gada ziedojumu, taču plānus tas nemaina. Mērķis ir iepirkt burāšanas inventāru bērniem, galvenokārt laivas, bet to pasūtīšana, izgatavošana un piegāde nenorit tik raiti.

Intervija - Leonīds Loginovs, Latvijas Zēģelētāju savienības prezidents

Tikai un vienīgi bērniem un burāšanas attīstībai! Tur nemaz citam nav iespējams, jo mums ar LVM ir saraksts, kas mums ir jāizdara.” 

Latvijas Televīzijai zināms, ka lēmumi par ziedojumu piešķiršanu Alfrēda Kraukļa piemiņas fondam un Bobsleja un skeletona federācijai tapuši pēdējā brīdī. Ziedojumu lūgumu no Kraukļa piemiņas fonda “Latvijas Valsts meži” saņēma 25. novembrī, bet no Bobsleja un skeletona federācijas – 28. novembrī. Zemkopības ministrija jau 21. novembrī bija Ministru kabinetā iesniegusi informatīvo ziņojumu, kurā starp plānotajiem ziedojumu saņēmējiem abu organizāciju nebija. Rediģēts informatīvais ziņojums iesniegts 28. novembrī plkst. 17:14. Tajā pašā dienā, kad ziedojumu palūdza Bobsleja un skeletona federācija.

Formāli tas nav pārkāpums, taču ļoti spilgti pasvītro savdabīgo situāciju ap ziedojumu sadali sportam. “Latvijas valsts mežu” akcionāra Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs aicina sporta organizācijas nebūt kūtrām un nākamgad ziedojumu lūgumus iesniegt aktīvāk. Ja būs naudas tīkotāji, arī ziedojumu saņēmēju loks sportā varētu būt plašāks.