• Piektdiena, 2021. gada 5. marts
  • Vārda diena: Aurora, Austra
  • Rīgā mākoņains, -2 °C, Z/ZR vējš, 5,14m/s
LSM Bērnistaba

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Terapeits bez grāda»

Aizliegtais paņēmiens

Komentāri (7)

Jānis Elksniņš
Gadiem cīnos ar depresiju un post traumatiskā stresa sindromu, bet pirms sadūšoties palīdzību meklēt sabiedrības stigmatizētajā psihiatrijas un narkoloģijas centrā izdevu daudz naudas pie šiem pseido speciālistiem. Palīdzēt viņi nespēj. Kad redz, ka klientam ir nopietnas garīga rakstura problēmas - pazūd, pamet, izvairās. Šie pseido speciālisti sēj haosu cilvēku galvā tā vietā , lai palīdzētu. Tikai slimnīcā man bija iespēja piedzīvot, kas ir labs psihologs, un kādam tam speciālistam jābūt. Nācās lietot arī zāles, lai mazinātu trauksmi un depresijas simptomus. Jā, žēl man izdotās naudas, jo nebūt nepelnu daudz, bet vēl vairāk žēl man garīgo ciešanu, kurus izraisīja šie krāpnieki bez sirdsapziņas. Tāpēc es ceru, ka šī joma tiks sakārtota pēc iespējas ātrāk, lai citiem nav jāpiedzīvot tas, kas bija jāpiedzīvo man.
Aija de Starceva-Apele
“Aizliegtais paņēmiens” 11.01.2021. vērtējams neviennozīmīgi. Tēmas aktualitāte neapšaubāma- klientam, emocionālo traucējumu gadījumos, jāsaņem profesionāla intervence. Par šīs tēmas atkal- iedzīvināšanu,- paldies “AP”. Eksperiments ar viltus terapeitiem bija veiksmīgs, Jānis Vītiņš- uzdevumu augstumos! Tomēr, ir citas- problemātiskas raidījuma nianses.
Raidījums veidots pavirši, neiedziļinoties psihoterapijas dažādībā, psihoterapijas izglītības dažādajos modeļos, nozares attīstībā (30 gadu garumā), dažādo nozares grupu savstarpējo attiecību komplicētajā dinamikā, galu galā- Eiropas praksē. Juridiskā argumentācija haotiska- raidījuma vēstījums rada pretrunu ar titriem, kuros domas saīsinājums veido izkropļotu vēstījumu: kādas (tikai vienas no) nevalstiskas organizācijas reģistrs, kļūst raidījuma centrālais aspekts, ap kuru uzmācīgi tiek skandināts, ka katram psihoterapijas speciālistam jābūt tajā reģistrētam. Objektīvā un arī juridiskā realitāte: “visas psihoterapeitu biedrības ir vienlīdzīgas, nevienai nav īpaša valsts deleģējuma”- par laimi, tiek īsi pieminēta “AP”, bet uzmācīga, realitāti ignorējoša fantāzija par atsevišķu organizāciju reģistru pārākumu- gūst virsroku. Raidījuma beigās tiek skaidri secināts- “vienota reģistra nav”, bet- par spīti tam- psihoterapijas speciālistam jābūt jau reģistrētam. Vai šī būtu analītiskā žurnālistika?
To pašu var teikt par psihoterapijas ekspertu pārstāvniecību raidījumā. Vai analītiski- neitrālajam Bojāra kungam bijusi doma skatītāju suģestēt kādā noteiktā virzienā, vēl ārpus psihoterapeitu kvalitātes kritērijiem?
Visbeidzot, jautājums par “psihoterapijas speciālista” jēdzienu,- vairumā gadījumā, tos speciālistus, kas Latvijā tiek saukti par psihoterapijas speciālistiem, daudz kur Eiropā sauktu par psihoterapeitiem, liekot klāt dažādus kvalifikāciju raksturojošus aspektus- attiecībā uz terapijas virzienu, bāzes izglītību u.c. Tāpēc būtiski jautājumi: vai Latvijā psihoterapijas nozarē strādājušās psihoterapeitu biedrības un psihoterapijas skolas ir labprātīgi un koleģiāli vienojušās par to, kuru grupu kādā profesionālajā vārdā dēvēs? Vai valsts institūcijas, citu jautājumu starpā, vēlētos šādu vienlīdzīgu diskusiju mediēt?
Jānis Vītiņš
Paldies par ļoti aktuālu tēmu - terapeits bez grāda. Diemžēl tādu ir daudz vairāk, kā šeit parādītie. Komentējot komentārus :) par sižeta kvalitāti un seklumu - nepiekrītu. Šai sižetā šķiet izdevies (pat nobalansējot uz naža asmens) ļoti samezglotu informāciju pasniegt saprotami un turklāt arī ilustrēt. Labs sākums lai ar to sāktu strādāt likumdošanas līmenī - tad ieguvēji būs visi.
Inese Lietaviete
Paldies par problēmu uzrunāšanu! "Pseidospeciālistu" ir daudz. Diemžēl jāpiekrīt arī iepriekšējiem komentāriem par to, ka raidījumā "aiz kadra" paliek cits sāpīgs jautājums, kas šķeļ pašus profesionāļus - psihoterapeitus un psihoterapijas speciālistus (tos, kuriem nav ārsta izglītības).

Latvija ir unikāla uz citu valstu fona ar saviem normatīvajiem aktiem, kas psihoterapeitam nosaka prasības pēc ārsta bāzes izglītības, jo tas ir pretrunā ar pasaules praksi!

Iesaku kolēģes Ineses Elsiņas rakstu: http://www.ineseelsina.lv/raksti/params/post/ 2520754/specialista-meklejumu-labirint?fbclid= IwAR24tph5rz2sGwCT541ihKzbqiFIPa0YP-5fHul-B1y7 uqKzpdm0ukOcqsU
Gita Morris Vāgenheima
Ārsta izglītība ir psihiatriem, kuri, protams, var piedāvāt saviem pacientiem arī psihoterapiju. Savukārt, ar psihoterapiju vien var nodarboties attiecīgi licencēti psihologi, sociālie darbinieki, un, ja nemaldos, arī mācītāji. Psihiatrija ir medicīnas nozare.
Ieva Keiča
Tēma aktuāla. Ir svarīgi, lai izmisis cilvēks nokļūst drošās profesionāļa rokās.Tomēr raidījumā psihoterapijas speciālistu stāsts iestrēdzis "reģistros", kas ir tikai ideja. Pat ne projekts.Tāpēc nav pamatots Bojāra arguments: ja tevis nav (mūsu iedomātos) reģistros, tad nedrīksti praktizēt. Kā regulējuma eksperti uzstājas vairāki ārsti-psihoterapeiti, nevis neitrāls lietpratējs. Par citu Eiropas valstu psihoterapijas regulējumu - ne vārda.Vai atkal jau ārstu un ne-ārstu cīņas? Vai arī šīs tēmas īpašā Latvijas konteksta nepārzināšana? Aizdomīgie teiks, ka mēģinājums izjaukt valstī grūti nodibināto līdzsvaru starp bāzes izglītībām un prof. nosaukumiem. Žēl, "AP" kā tāds zilonis trauku veikalā ...
Ansis Stabingis
Ļoti zemas kvalitātes sižets.
Ilgus gadus šī bija mana cīņa — kā psihoterapeitu biedrības pārstāvim — par oficiālo atzīšanu no valsts, par regulāciju un visu pārējo.
Tagad gan esmu prom, bet šis sižets uzjundīja atmiņas.
Kāpēc saku ka slikts sižets? Tajā nav nedz vēstures, nedz konteksta, nedz iemeslu analīzes notikušajam. Trūkst izpratnes un dziļuma. Trūkst salīdzinājuma ar praksi pasaulē un Eiropā. Tikai tukša ņemtne par dekorācijām — nosaukumiem.
Netrūkst arī aplamību — valsts ilgstoši PRETOJĀS šīs profesijas sakārtošanai un regulēšanai. Nevis centās to sakārtot.
Un, kā saprotu no cilvēku komentāriem, pēc šī sižeta noskatīšanās, diez vai kādam ir lielāka skaidrība, kas ir kurš.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Covid-19 un ceļošana»

Aizliegtais paņēmiens
Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Covid-19 un ceļošana»

Aizliegtais paņēmiens
Anotācija

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Krīzē cietušie un lielā nauda»

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Covid-19 un ierobežojumi» 1

Aizliegtais paņēmiens